Професор др Велимир Абрамовић, велики познавалац радова Николе Тесле, тврди да је циклон који је поплавама разорио Србију и српски део Босне, вештачки изазван и да за то има доказе.
Док неки одмахују руком и тврде да је по среди теорија завере, други су апсолутно сигурни да циклон Тамара није дошао тек тако и као последица климатских промена. Велики број стручних људи сматра да су трагичне поплаве које су задесиле Србију, БиХ и Хрватску проузроковане ХАРП-ом (високофреквентни програм за активно истраживање ауроре). Међу њима, и професор др Велимир Абрамовић.
Циклон који је донео велику несрећу, за њега није никаква теорија, већ „реалност научних експеримената“. И то оних који су се, како каже, надовезали на рад Николе Тесле.
- Ово није била теоријска киша, него права. Очекујем следеће недеље још падавина – тврди Абрамовић у разговору за „Вести“. Овај професор истиче да те експерименте не могу да раде политичари, већ научници без морала. Човек који слови за највећег познаваоца рада Николе Тесле, сматра да постоји неколико доказа да је подручје три државе задесио вештачки изазван циклон.
Млади Американац Метју Тринети, некадашњи ИТ консултант, данас блогер и издавач, а пре свега светски путник и заљубљеник у Србију објавио је емотивни тексту за портал „Хафингтон пост” о томе зашто сада треба помоћи Србији.
„Можда сте чули да се Србија и друге земље на Балкану тренутно суочавају са ужасним поплавама”, почиње Тринети причу и објашњава америчким читаоцима да је реч о најгорим поплавама у овом делу света у протеклих 120 година, у којима су уништени многи путеви, зграде и домови. Број жртава расте, више од 25.000 људи евакуисано је из својих домова и тим породицама очајнички су потребни храна, вода, одећа, ћебад, лекови и друге ствари, каже он.
„Такође, могуће је да нисте ни чули да се нешто грозно десило у Србији, а могуће је и да не знате где је Србија (не, то није Сибир, хладна област на северу Русије; Србија се налази у Југоисточној Европи)”, прецизира Тринети.
„Искрен да будем, да ми Србија толико не значи, вероватно ни ја не бих толико обраћао пажњу на то шта се дешава. Нисам Србин. Не живим у Србији. Зашто ми је онда толико стало до Србије?”
Први пут је, како каже, дошао у Београд 2012. године, па 2013, и онда опет 2014, пре само два месеца.
Да ли је ванредна ситуација, у којој се Србија још бори са поплавама и не зна се тачан број пострадалих, време да се, засад преко медија и друштвених мрежа, отвори питање одговорности појединих функционера? Последњих дана због случаја Обреновац на удару су се нашли градоначелник Београда Синиша Мали (СНС) и председник обреновачке општине Мирослав Чучковић (УРС), док је доскорашњи први човек Шапца Милош Милошевић (Заједно за Србију) поднео оставку, пошто га је премијер Србије Александар Вучић сменио са места шефа Градског штаба за ванредне ситуације.
- Нека елементарна солидарност налаже да се такве ствари не покрећу док се не заврши ова тешка ситуација, него да се заједно боримо против поплава, што раде сви функционери ДС. Касније ће бити неопходно да се утврди ко је одговоран, јер је било много пропуста и многе службе су заказале, каже за Данас Борко Стефановић, функционер ДС. Он сматра да свакако треба утврдити одговорност, али да „није у реду да се неко склања и штити од одговорности, а други прозивају и смењују са места шефа штаба за ванредне ситуације као у Шапцу, док су надлежни својим изјавама дизали панику и радили на рејтингу“. Он сматра да „није у реду ни то што је ванредна ситуација искоришћена за гушење медија“.
Најбољи српски тенисер Новак Ђоковић наставио је да пружа подршку угроженима од поплава, али и да анимира људе широм света да учине исто. Он је на хуманитарној фудбалској утакмици у Монаку носио мајцу са апелом за подршку Србији, али и Босни и Хрватској.
Ђоковић је у уторак увече у Монаку одиграо са бројним спортским звездама хуманитарни фудбалски меч и још једном се заложио за помоћ поплављеном Балкану.
Ноле је носио мајицу #SupportFloods#Serbia#Bosnia#Croatia, баш као Невен Марковић (фудбалер Сервета) и познати шведски фудбалер Фредерик Љунгберг, који су играли у истом тиму као и Ђоковић.
Они су овим гестом хтели да још једном упуте апел међународној јавности да је помоћ угроженима од катастрофалних поплава на Балакану неопходна...
Меч је био замишљен као одмеравање снага возача Формуле 1, које је предводио капитен Фернандо Алонсо, уз Масу, Квјата и многе друге и екипе "11 звезда", где је играо Ђоковић уз принца Алберта од Монака, Љунгберга, Марковића, Жинолу...
РТС
Књижевник, академик и први председник Савезне Републике Југославије Добрица Ћосић, сахрањен је данас на Новом гробљу у Београду у присуству бројних политичара, култруних и јавних радника, без државних почасти, како је и желео.
Сахрани су присуствовали председник Србије Томислав Николић са супругом Драгицом, министри Ивица Дачић, Никола Селаковић, Иван Тасовац, председница Скупштине Србије Маја Гојковић, премијер Републике Српске Милорад Додик, бивши председници Србије Борис Тадић и Војислав Коштуница, бројни књижевници, глумци, композитори, чланови српских политичких странака и некадашњи активни политичари.
У вишесатној колони последњи поздрав српском писцу, романсијеру и есејисти, политичком и националном теоретичару, редовном члану САНУ одали су Никола Хајдин, Милован Витезовић, Радомир Андрић, Матија Бећковић, Душко Ковачевић.
У дугој колони испред капеле у којој је епископ Иринеј бачки служио опело уз учесће свештенства и хора Богословског факултета, међу две хиљаде људи који су дошли да одају почаст српском великану били су митрополит црногорско-приморски Амфилохије, Емир Кустурица, акадмик Иван Јевтић, фрулаш Бора Дугић, глумице Јелена и Ивана Жигон, Мирослав Мишковић, Милорад Вучелић, Драган Ђилас...
Знате ли ону изреку "нисам довољно богат да бих куповао јефтине ствари"? Или "боље спречити него лечити". Народна мудрост срочена у неколико речи.
А на фотографији се види аустријско искуство преточено у акцију. Јесте скупо, свакако скупље од џакова са песком, па чак и од одржавања канала проходним и чистим, али у оваквој ситуацији када нам је земља уништена поплавама може да буде опомена за будућност - и оно мало пара што имамо треба да потрошимо на праве ствари!
Сила природе није нешто што можемо контролистати, поготово када је оваквих размера, али је питање колико је можемо ублажити. Ово је идеја из Аустрије, где се градић Греин изложен честим поплавама потпуно оградио од реке.
Метална баријера показала се као врло ефикасно и брзо решење за обрану од бујица и поплава. Предност овог система је што се металне баријере постављају много брже од џакова са песком и ефикасније су јер не пуштају воду.
Са свих страна у Србију пристиже хуманитарна помоћ и спасилачке екипе како би помогли у спашавању људи и санирању последица катастрофалних поплава.
Уједињене нације, Руска федерација, више европских земаља и држава из региона упутили су у Србију хуманитарну помоћ и спасилачке екипе.
Из Уједињених нација ноћас и данас су стигли агрегати, пумпе за воду, чамци за спасавање, храна и вода, 30 танкера за воду, 12 генератора на точковима и пет чамаца за спасавање.
У Србију је током ноћи стигло 40 спасилаца из Француске, специјализованих за одбрану од поплава, опремљених са два чамца за спасавање, неколико пумпи и осталом опремом.
Спасилачки тимови из 17 земаља са пумпама великог капацитета и чамцима заједно са српским колегама, без престанка раде на евакуацији угрожених.
У Србији су на спашавању угрожених ангажовани спасиоци из Руске федерације, Словеније, Хрватске, Бугарске, Немачке, Аустрије, Мађарске, Чешке, Белорусије, Македоније и Црне Горе.
Kонтакти са члановима канадског Парламента поводом незапамћених поплава које су захватиле Републику Србију
Поштовани,
Поплаве ширих размера захватиле су велики део територије Републике Србије. Сви капацитети државе, уз велику помоћ грађана, дијаспоре и више од 20 држава света које су до сада упутиле помоћ, усмерени су ка заштити живота људи и спречавању даљег ширења поплавног таласа. Грађани и Влада Србије дубоко цене напоре свих који пружају несебичну помоћ угроженом становништву.
Амбасада Републике Србије у Отави ће у уторак, 20. маја, отворити рачун са којег ће се прикупљена средства упућивати обједињено чиме ће се значајно умањити трансакциони трошкови слања (Више информација на http://www.ottawa.mfa.gov.rs/cir/news.php. Велики број организација, удружења и грађана Канаде већ упућује помоћ људима које је захватила поплава.
Одговарајући на питања великог броја људи о досадашњем ангажовању државе Канаде, користимо прилику да Вас подсетимо да је у Парламенту Канаде 31. марта ове године, формирана канадска Парламентарна група пријатељства за сарадњу са Р. Србијом.
Председник групе је члан доњег Дома канадског Парламента, господин Corneliu Chisu, MP Pickering-Scarbrough East. Потпредседавајући су посланици-господин Chungsen Leung, MP Willowdale, парламентарни секретар за мултикултурализам и господин Wayne Marston, MP Hamilton East-Stoney Creek.
Чланови Извршног одбора су парламентарни представници: г. Bruce Hyer, МP Thunder Bay–Superior North, г. Lawrence Toet, MP-Elmwood-Transcona, г. Ted Opitz, MP Etobicoke Centre, госпођа Stella Ambler, MP Mississauga South и господин Wladyzlaw Lizon, MP Mississauga East Cooksville. Остали чланови групе су: господин Bob Dechert, MP Mississauga-Erindale, парламентарни секретар министра правде, господин Patrick Brown, MP Barrie, сенатор Claude Carignan, господин Deepak Obrhai, MP Calgary East, парламентарни секретар министра иностраних послова, и господин Dave van Kesteren, MP Chatham-Kent-Essex.
Уверени смо да ће сви чланови Парламента Канаде имати разумевања за евентуалне упите и иницијативе грађана из својих изборних јединица који своје порекло воде из Србије.
Амбасада у Отави и Генерални Конзулат Републике Србије у Торонту корсте прилику да се захвале свим организацијама, удружењима и људима који пружају помоћ и подршку у тешким моментима за наше грађане и државу.
Ово су сва поплављена подручја бивше Југославје
Катарска телевизијска станица Ал Џазира објавила је карту бивше Југославије на којој се по први пут види јасан преглед стања и катастрофе која је задесила цели регион у чијем се срцу налази наша земља.
Срце бивше државе, њена жила куцавица река Сава са својим притокама нанела је несагледиву људску и материјалну штету.
Tелеграф.рс
Незапамћено невреме и поплаве ујединили све клубове, навијаче и спортисте у Србији, преноси "Моцарт спорт".
Фудбалери и чланови стручних штабова, као и руководства и ветерани Црвене звезде и ОФК Београда јутрос су се укључили у акцију постављања бедема на обали Саве на Новом Београду и у Сурчину.
Помоћ су почели да сакупљају и чланови Дејвис куп репрезентације Србије, као и бивши капитен фудбалског националног тима Дејан Станковић. Апел за помоћ упутили су и фудбалски клубови Партизан и Рад, док је кошаркашки клуб Црвена звезда отворио врата хале у Железнику како би се збринули угрожени људи.
Бројни српски спортисти, али и страни, који су чланови овдашњих клубова, на својим налозима на друштвеним мрежама позвали су на прикупљање помоћи.
Ауторска права Радио Оаза 2026