У Парагвају, 6. децембра тачно у 12 часова и 24 минута, ковачичко наивно сликарство наћи ће се на репрезентативној листи Унеска, као нематеријално благо света, а Србија постати прва европска земља која ће у светски регистар уписати културно наслеђе једне националне мањине. Сама процедура трајала је две године, а заслуге иду и предлагачима - општини Ковачица, Дому културе из Падине, Галерији „Бабка” и Галерији наивне уметности у Ковачици. У престоници словачке наиве, после низа година настојања да се изборе за престижни статус, ову вест дочекују са поносом и као велики подстицај.
Иако постоји много тога што не знамо о тарифним плановима новоизабраног председника Доналда Трампа, бар једна ствар је прилично сигурна: тарифе ће расти. Ако је историја индикација, то значи да ће вероватно уследити повећања цена. Трамп је већ најавио да ће увести нову царину од 25 одсто на увоз из Мексика и Канаде, као и додатних 10 одстона кинески увоз истог дана када је инаугурисан. И током кампање, обећао је да ће увести царину од 60 одсто на сву робу увезену из Кине и царину од 10 одсто до 20 одсто на робу која долази из свих других земаља.
Божићни пост почиње сваке године 28. новембра и траје до 7. јануара, одосно до Божића. Строго се пости (на води) само средом и петком, док је понедељком, уторком и четвртком дозвољено користити уље и вино, а суботом и недељом може да се једе и риба. Пошто је ово период нагле промене начина исхране, нутриционисти саветују да се оброци унапред планирају тако да дневни мени садржи воће и природно цеђене сокове; салате од свежег или киселог поврћа, као и јела од куваног, бареног или динстаног поврћа, посебно махунарки (грашак, сочиво, пасуљ, леблеблије, боранија) које имају низак гликемијски индекс, а пружају довољно енергије за бројне дневне активности.
Даница Поповић, професорка Економског факултета у Београду, одговорила је на увреду коју јој је упутио председник Србије Александар Вучић, називајући је “доказаним лоповом и плагијатором”.
“Ја знам ко сам и знам добро шта радим. А знаш ли ти, ко си и шта радиш? Цитирам одговор патријарха Павла једном непријатељу Србије - Бернару Кушнеру, првом шефу УНМИК-а”, прокоментарисала је професорка Поповић, преноси 'Данас'.
Браниславе Нушићу, шта кажеш на ово?
Нисам сценариста, али могу да пробам. Браниславе Нушићу, шта кажеш на ово?
Дан 17. откако се десио страшни злочин са надстрешницом. Завеса се диже. Светло уместо од рефлектора просипа се по даскама са четрнаест свећа поређаних у широк круг.
На бини затичемо сумњивце како се ужурбано крећу; једни трпају сиве фасцикле у џакове и износе их у мрак, други машином уништавају папире, сецкајући их у фронцле од доказа…
3 дана да врате украдено
Волели их или не, једно је сигурно, Београдски Синдикат ће се појавити са новом ангажованом песмом кад је то потребно.
Нова песма хип хоп групе Београдски синдикат се појавила, и брзином муње улеће у трендинг. Зове се “Само вас гледамо”, тврда је и јако против власти.
У песми се помињу и навијачка естетика и сиротиња коју развозе бусеви као и стављање земље у залог, а ту је и вођа са великим В, ког упоређују са лажним царем Шћепаном Малим.
Ево га и текст песме 'Само вас гледамо':
О томе сви све знају, али се ћути
Упад у српске или у станове војних лица почетком 90-тих био је свакодневан, али је то тема на коју већ година хрватска јавност ћути. Актуелизована је писањем медија да је председнички кандидат Драган Приморац, којег подржавају владајући ХДЗ и Домовински покрет, био део антитерористичке јединице која је 1991. претресала српске станове.
Написао је то у саопштењу Владо Бужанчић, командант антитерористичке јединице Полицијске управе сплитско-далматинске од 1. септембра 1990. до 15. јануара 1991. године. Његово саопштење имало је за циљ да се докаже да је Приморац био укључен у активности везане уз стварање самосталне Хрватске.
Питање ратне прошлости Приморца у Хрватској је покренуто пошто је прошле седмице он постао почасни члан Генералског збора, на шта је посебно оштро реаговала опозиција.
Покушавајући да докаже да је Приморац ипак био у рату, Бужаничић је споменуо да је та, како је назива, паравојна јединица, на темељу дојава, претресла више од 3000 „сумњивих” српских станова. То је био само један од начина како се односило према војним лицима и националним мањинама у том времену, али и генерално онима који се нису доказали по смислу националне чистоће и правоверности.
За неке од случајева убистава (породица Зец) или премлаћивања се зна, али су бројни и други примери отпуштања са посла и понижавајућем потписивању изјава лојалности по предузећима.
Одајући почаст славној српској војсци из Првог светског рата, компанија Београд на води поставила је нову скулптуру "Рамонда" на травнатој површини испред Галерије, на Сава променади, која се полако претвара у праву уметничку галерију на отвореном, саопштила је данас та компанија.
Ово уметничко дело, рад академског сликара Младена Ђуровића, инспирисано је Наталијином рамондом - симболом васкрса српског народа у Великом рату.
Скулптура је изграђена од нерђајућег челика високог сјаја, а управо овим дуготрајним материјалом је на најбољи начин представљена природа чувеног "цвета феникса", који се одликује великом отпорношћу и способношћу да из потпуно сасушеног стања поново оживи, наводи се у саопштењу.
Криза власништва над некретнинама у Канади ће се вероватно погоршати у наредних неколико година, јер предложена продаја пројеката чами на историјски ниским нивоима, успоравајући финансијска средства потребна за изградњу, рекло је Reuters-у пуно економиста и трговаца некретнинама.
Продаја ових предложених пројеката, који се састоје од низа једнособних или двособних кондоминијума у великим градовима као Торонто, обично се назива продаја пре изградње, а већи део ових некретнина обично купују инвеститори за изнајмљивање.
Перуански археолози открили су собу са владарским троном и детаљно осликаним зидовима који указују да су древном цивилизацијом народа Моче, пре више од 1.300 година, највероватније владала - жена
Ово археолошко откриће пружило је додатне доказе да је матријархат некада управљао древним краљевством Моче на северозападној обали Перуа.
Ауторска права Радио Оаза 2024