7 најугроженијих споменика Европе
Комплекс Генералштаба у Београду стављен је на списак седам најугроженијих споменика Европе за 2025. године, саопштила је Европа Ностра, водећа европска мрежа организација цивилног друштва посвећена културном наслеђу и Института Европске инвестиционе банке (ЕИБ).
На том списку се на првом месту налази модернистички комплекс Генералштаба у Београду, следе Аракелотс манастир и насеље (Јерменија), дворац Ниборг (Данска), замак Монемвазија (Грчка), Велика синагога у Орли (Пољска), базен Валхала, (Гетеборг, Шведска) и Викторија тауер гарден, (Лондон, Велика Британија).
Тројански коњ је митолошки симбол подвале, опеван у у Вергилијевој поеми Енејида. По том епу, после десетогодишње безуспешне опсаде Троје, Грци су се досетили да направе великог дрвеног коња, и поклоне га Тројанцима као својеврсну белу заставу, са све скривеним садржајем - делом својих војника. Док су Тројанци славили победу, обезнанивши се од пића и поноса, Грци су изашли из дрвене утробе и отворили градске капије. Троја је тако покорена.
Домаћи Тројански коњ, као плод сарадње студената Факултета ликовних уметности и Факултета политичких наука из Београда, довучен је данас пред Уставни суд.
Давно је Џоан Баез лепо објаснила: „Кад сте љути, реч вас дигне, али песма поведе напред. У мраку незадовољства, она носи варницу и светло. Песме су да надахну и подигну… кад почне вожња по опасном терену - сви на родео! Изађите напоље, на улице, имате једни друге. Не можете глумити незадовољство у кућама. Храброст је заразна.“ Тих се речи сећам док слушам како побуњена 'генерација З' пева песме 'Деце цвећа'.
Историја, маршеви и прославе
Више од једног века људи широм света 8. марта обележавају Међународни дан жена. Тада славимо достигнућа жена обраћајући пажњу на родну неједнакост и дискриминиацију.
Али зашто је овај празник важан?
Како је почело?
Међународни дан жена проистекао је из радничког покрета, а Уједињене нације су га признале као догађај који се обележава на годишњем нивоу.
Семе његовог настанка посејано је 1908. године, када је 15.000 жена прошетало Њујорком захтевајући краће радно време, већу плату и право гласа.
Годину дана касније, Социјалистичка партија Америке прогласила је први Национални дан жена.
Идеја да се установи међународни празник потекла је од жене по имену Клара Цеткин, комунисткиње и боркиње за права жена.
Она је то предложила 1910. године на Међународној конференцији жена у Копенхагену. Конференцији је присуствовало 100 жена из 17 земаља света и оне су једногласно прихватиле предлог.
„Први круг одмазде“ због високих тарифа
Премијер Онтарија Даг Форд рекао је да Одбор за контролу алкохолних пића Онтарија (LCBО) уклања више од 3.600 брендова алкохолних пића произведених у Америци, као део свог "првог круга одмазде" против високих тарифа председника САД Доналда Трампа на канадску робу.
„Као ексклузивни велетрговац, амерички брендови више неће бити доступни у LCBО каталогу, што значи да други трговци на мало, барови и ресторани у провинцији више неће моћи да обнављају залихе америчких производа“, рекао је Форд новинарима у уторак поподне, преноси CTV News. Додао је:
САД су увеле царине од 25% на робу из Канаде и Мексика, и удвостручиле стопу на кинески увоз на 20%.
Канада и Кина су одговориле властитим царинама - илити таксама на увоз - за разну америчку робу.
Амерички председник Доналд Трамп каже да је узео Канаду и Мексико на нишан зато што су допуштали улазак великог броја илегалних имиграната у САД. И, рекао је, они и Кина су омогућили да велике количине илегално направљеног фентанила уђе у САД.
Економисти су упозорили да би ове царине могле да оштете пословања и потрошаче у САД и остатку света.
Десетине хиљада студената и грађана из целе Србије окупило се данас у Нишу на великом протесту под назовом "Студентски едикт".
Скуп је организован поводом четири месеца од пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, када је 15 људи погинуло, а две особе су тешко повређене.
Студенти и грађани су на Тргу краља Милана, и у околним улицама, са заставама Србије и транспарентима.
Наше није да победимо, то је Христово - наше је да устанемо. И баш су то студенти учинили, то за шта ми нисмо били способни. И тако се испуни стих из Небеске Литургије: „Засија се лице Србиново“
„Од чега су нас то студенти ослободили?“, питају уштројени мудраци, који слободу не би препознали ни да им Дух раскује ланце (него би их још сами брже-боље увезали, пре но примете чувари, да не испадну бегунци од Закона и нарушитељи Логорског Устава).
Коленопреклоно молим вас, слуге Божије, да преиспитате ставове и да се не грешите даље о децу, која упркос скептицизму и дефетизму да „ми никоме нећемо бити славни преци“, заиста стоје на бранику отаџбине
Ако бисмо Цркву посматрали као мајку, а епископе као родитеље, онда би наш наслов, бар што се тиче већина владика, био оправдан. Суза коју већина као да не види или не жели да обрише. Да ли из користи, да ли из сумње, или надам се - из дубоке заблуде и сагрешења према својој (исповедам!) најискренијој деци.
Деци која већ два месеца вапије за Истином, правдом и коначно одговорношћу за жртве пада надстрешнице у Новом Саду. Деци која су своје клупе, училишта и амфитеатре заменили за борбу коју нико није био кадар ни да покрене а камоли да изнесе на овако дуг и пристојан начин. Ако би се пак у тој борби и нашао неки неваљалац међу њима, који жели да их поквари или поткупи, да ли то мења њихову суштину? Да ли су њихове сузе мање вредне? Да ли то склања, умањује или релативизује одговорност са оних који мисле да за њих не постоји никакав закон ни суд. Ни људски ни Господњи.
Сећате се венчања које се догодило у Новом Саду током великог студентског протеста? Данас се у Крагујевцу још један млади пар венчао, а онда право са венчањао дошао на протест.
„Подржавамо младе и студенте у свему у чему се боре“, рекао је младожења за Н1.
За младу је данашњи дан историјски, али и судбински тренутак.
Ауторска права Радио Оаза 2025