Радио Оаза 88.3 FM
Недељом од 20 до 22 часова на 88.3 CJIQ FM

Дешавања

Страница: 1 ... 135 136 137 138 139 ... 163

Станиша Јевтић, пореклом из околине Јагодине, више од четири деценије живи у Индијани у САД и за то време успео је да направи своје пословно царство. У његовој компанији ради 120 запослених и никада није дуговао или каснио са плаћањем било коме. Када је стигао у Америку, није има ни долара у џепу. У живописној исповести о путу ка успеху, коју је имао на јавном наступу у Америчком кутку у Крагујевцу, испричао је како се постаје и опстаје бизнисмен, зашто не запошљава наше људе у својој фирми и које су разлике у схватању пословања и успеха у Србији и САД.
- Моја фирма се бави кречењем, фарбањем и постављањем тапета у великим институцијама, болницама, зградама... У Америку сам отишао само са завршеном основном школом да посетим рођаке. Нисам пошао за бољим животом. Ипак, почео сам да радим у једној фирми за молерај. Више од десет година крао сам знање и вештине. Не само за кречење, већ и како се послује. Мој савет је да будете најбољи у ономе што радите и да радите оно што најбоље знате. Своју прву канцеларију сам имао код куће. Касније сам закупио мали простор и ширио свој бизнис - каже 63-годишњи Станиша, који је после толико деценија у Америци добио име Стан, како се и сада зове његова фирма.

Наставак...

У Косовској Митровици вечерас се одржава осма "Бајк рок мисија", а овогодишњи догађај почео је у сенци саобраћајне несреће у којој је данас погинуо један од учесника бајкерске колоне.
Бајкери су у оквиру "Бајк рок мисије 2014" стигли у Косовску Митровицу око 17 часова. Како је најављено, на вечерашњем концерту наступиће Бора Ђорђевић, Октобар 1864, група Алиса.
Председник мото клуба "Харли Дејвидсон" Србија Милић Радевић рекао је да су сви погођени погибијом мотоциклисте, због чега ове године нису правили јачи дефиле по улицама Косовске Митровице, а због тога ће и музички програм вечерас почети мало касније.
"Ово је први пут за ових осам година колико долазимо у Косовску Митровицу да се десило да је погинуо неко из колоне. Било је падова, било је разних несрећа, али нису се завршавале овако трагично", казао је Радевић.

Наставак...

Пресецањем црвене траке премијер Србије Александар Вучић, председник РС Милорад Додик и редитељ Емир Кустурица, свечано су отворили Андрићград.
Додик: Наставак борбе за аутономију
Отварајући културно-историјски центар Андрићград, Милорад Додик је поручио да ће српски народ у БиХ наставити да се бори за аутономију, са жељом да кроз политички процес у будућности дође и до самосталности.
"Треба нам мир и ми га желимо, желимо да будемо део цивилизоване Европе, али не желимо да нам Европа намеће босанску државу и језик. БиХ је показала све осим тога да је способна да преживи, али о томе ћемо говорити у неко друго време", рекао је Додик на свечаности којом РС обележава и стогодишњицу Сарајевског атентата.
Срби, како је истакао, неће дозволити никоме да оскрнави њихову историју и слободу, јер пуцањ Гаврила Принципа у аустроугарског престолонаследника није био пуцањ у Европу, већ пуцањ за слободу, почетак еманципације и коначно ослобађање од окупатора.

Наставак...

Када је на суђењу у јесен 1914. године упитан зашто је убио аустроугарског престолонаследника, Гаврило Принцип је одговорио: "Народ трпи што је потпуно осиротио, што га сматрају стоком... Ја сам сеоски син, знам како је на селу и зато сам хтео да се осветим и није ми жао."
Принципов близак пријатељ Боривоје Јевтић поручио је будућим историчарима да "кад се буде преметало и истраживало оно што је у нама", морају се разумети економске и политичке прилике у Босни и Херцеговини. На само неколико стотина километара од Беча, где цвета модерна европска култура, где стварају Густав Климт и Сигмунд Фројд, аустроугарска политичка елита у Босни и Херцеговини одржава феудални кметски систем. Босански кмет, попут оца Гаврила Принципа, плаћао је порез цару, порез спахији и био приморан да плаћа издржавање аустроугарске администрације. Иако је тај период европске историје познат као Belle Epoque (лепа епоха), он за многе није био такав.
Без обзира на то што Босна и Херцеговина у којој одраста Гаврило Принцип има десет пута више жандармеријских станица него школа, Аустроугарска је своју власт и управу у Босни и Херцеговини представљала као "цивилизаторску мисију". Бечки високи чиновници истицали су да доносе "европску културу" и "европске вредности" на просторе до тада одсечене од цивилизације и културе.

Наставак...

Фондација "Новак Ђоковић" уручила је данас Канцеларији УНИЦЕФ-а у Србији донацију од 110.000 евра за помоћ поплављеним подручјима у БиХ и Хрватској.
Та Фондација раније је скупила 1,5 милиона долара за обнову објеката уништених у Србији.
УНИЦЕФ у БиХ ће донацију од 100.000 евра искористити за реконструкцију два вртића у Санском Мосту и Шамцу, док ће 10.000 евра УНИЦЕФ у Хрватској уложити у набавку дезинфекционих средстава за заштиту од зараза и комараца, који на поплављеном подручју угрожавају здравље деце.
"С обзиром на то да немамо канцеларије у Босни и Херцеговини и Хрватској, одлучили смо да 110.000 евра намењених обнови вртића и набавци ургентних пакета помоћи донирамо локалним канцеларијама нашег дугогодишњег партнера, УНИЦЕФ-у, чији је Новак амбасадор. Поплаве су ујединиле цео регион и врло је важно да и сада, када је на реду обнова, останемо тако уједињени и помажемо једни другима како би фаза опоравка била што краћа", истакла је Јелена Ристић, директорка Новак Ђоковић Фондације.

Директор Канцеларије УНИЦЕФ-а у Србији Мишел Сен Ло захвалио је Фондацији на великодушној донацији.

Наставак...

Обележавање 100 година од почетка Првог светског рата и Сарајевског атентата додатно је потврдило националне поделе у БиХ и посведочило да три овдашња народа и њихове политичке елите различито виде овај, али и друге историјске догађаје из ближе и даље прошлости на овим просторима.
Два ентитета у БиХ, Република Српска и Федерација БиХ, одвојено ће да обележе годишњицу почетка Првог светског рата и Сарајевског атентата.
Централна церемонија обележавања овог догађаја у Републици Српској биће на Видовдан, 28. јуна, у Андрићграду, у Вишеграду.
Како је најављено, тој свечаности ће присуствовати и највиши званичници Србије, који су такође одустали од раније намере да присуствују обележавању овог јубилеја у Сарајеву због, како је објашњено, политичке, антисрпске ноте, која је дата том догађају.
Образлажући то што неће ићи у Сарајево, председник Србије Томислав Николић је рекао да "не може да иде тамо где ће неко да оптужи његов народ". Он је појаснио да градска управа Сарајева жели свечаност да одржи у згради на којој пише "да су на том месту српски злочинци убијали", поручивши и да "тако не можемо да се миримо".

Наставак...

Издање садржи ликовна дела настала у ратном вихору укомпонована са предметима који симболизују учешће и тријумф Србије: ордењем, пуковским заставама, сабљама и деловима униформи
Главно овогодишње издање у програму пригодних марака ЈП „Пошта Србије” – издање посвећено стогодишњици Првог светског рата, пуштено је данас у оптицај. Век од избијања Великог рата обележавају све европске земље учеснице овог, до избијања Другог светског рата највећег ратног сукоба у историји човечанства.
Издање је графички обрадила мр Марина Калезић, академски сликар, која је ликовна дела настала у ратном вихору укомпоновала са историјским предметима који симболизују учешће и тријумф Србије у овом глобалном ратном сукобу – ордењем, пуковским заставама, сабљама и деловима униформи.

Наставак...

Редовну наставу српског језика у Македонији похађа свега 190 ђака у три основне школе, тако да се српски језик полако гаси, каже у разговору за наш радио Милутин Станчић, председник Културно – информативног центра Срба у Македонији „Спона“. „Спона“ је ове године организовала факултативну наставу српског језика за 42 ученика у селу Речици код Куманова и за десет ученика у Скопљу, која се приводи крају, каже наш саговорник.
Према попису становништва спроведеном 2002. године у Македонији је евидентирано 36 хиљада Срба. Попис 2011. године није успео, тако да се као званични подаци узимају они из претходног, али те податке велики број Срба оспорава, каже Милутин Станчић.
„Једно је сигурно, у току је асимилација Срба у Македонији. Можемо говорити о гашењу српског језика и нестајању Срба са подручја Македоније. Повремени покушаји Културног центра „Спона“ да кроз факултативну наставу одржи употребу српског језика неко време су давали резултате. Од 2010. до 2013. таква настава се спроводила у Кучевишту, Скопској Црној Гори и селу Речица поред Куманова“ – наводи Станчић и додаје да, када је, уместо Министарства, успостављена Канцеларија за дијаспору, подршка том програму је изостала.

Наставак...

Према подацима Министарства спољних послова Србије до сада је, преко наших дипломатско конзуларних представништава, из дијаспоре прикупљено 824 хиљаде евра новчане помоћи и још око 20 милиона евра остале помоћи у разној роби за поплављена подручја. Ове податке је члановима Одбора за дијаспору и Србе у региону Скупштине Србије саопштио генерални секретар Министарства спољних послова Вељко Одаловић, напоменувши да је укупна помоћ дијаспоре сигурно и већа, јер су се многа удружења и појединци у расејању и сами организовали у акцији солидарности. Прикупљање помоћи не јењава, истакао је Одаловић.
При Министарству спољних послова од почетка елементарне непогоде формиран је кризни штаб, при дипломатско конзуларним представништвима отворени су наменски рачуни за новчане уплате намењене угроженима, уведена су и дежурства, а у циљу што ефикаснијег прикупљања помоћи успостављена је сарадња са представницима дијаспоре и Српске православне цркве, рекао је Одаловић, подсетивши да је у Бриселу отворен и посебан рачун који омогућава уплате путем Пејпала из 193 земље.

Наставак...

Генерални секретар Министарства спољних послова Вељко Одаловић изјавио је да се ускоро очекује формирање Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону.
Управа ће бити формирана, како је најавио, чим буде донета одлука о изменама Правилника о систематизацији. Одаловић је на скупштинском Одбору за дијаспору и Србе у региону рекао да има обећање да ће током ове седмице та одлука бити донета, што ће створити услове да да се заврши административни посао и формира управа, а чланови одбора истакли да је неопходно да се то учини што пре с обзиром на ситуацију која је настала после поплава у Србији.
Зато је апеловано на Министарство спољних послова и владу да се што пре, у складу са Законом о министарствима, формира та управа и обезбеди пун правни оквир за сарадњу са Србима у дијаспори и региону.
Председник Одбора Јанко Веселиновић указао је да се одуговлачењем са формирањем управе шаље лоша порука дијаспори, јер сада не постоји ниједно државно тело које се бави њима. Одбор је донео закључак и да је неопходно отворити конзулате у земљама бивше Југославије, о чему ће се расправљати на првој наредној седници, и апеловао на Министарство и Владу Србије да се формира Канцеларија за сарадњу са дијаспором у Дрвару.

Наставак...
Страница: 1 ... 135 136 137 138 139 ... 163