Устати једном током ноћи за одлазак у WC како бисте мокрили потпуно је нормално, али све више од тога се класификује као ноктурија или ноћно мокрење. А то значи да тело жели да вам поручи нешто, што се у случају игнорисања може да претвори у озбиљне последице за дугорочно здравље.
Учестало ноћно мокрење је симптом који може да буде последица много ствари, од уношења превише течности, па до неконтролисаног дијабетеса и апнеје у сну. Око трећине одраслих особа има ноктурију, а постаје чешћа како људи старе.
Што је ноктурија?
Да би ноћне епизоде биле класификован као ноктурија, морате после њих да наставите да спавате. Дакле, прво јутарње мокрење се не рачуна. На почетку одраслог добар чешће ноћно мокрење обично погађа жене више него мушкарце, док је у каснијем животу обрнуто.
Такође, ноктурија није исто што и ноћна полиурија, што значи да производите превише урина током ноћи. Обично тело производи мање урина ноћу, како би људи могли да спавају шест до осам сати без буђења.
Прекинут сан, углавном није добар за ваше здравље, а хронична ноктурија свакако не помаже. Лош сан може да доведе до умора током дана и лошег расположења. Уопштено гледано, ноћни одласци у WC повезани су са нижим квалитетом живота.
Истраживачи са Универзитета Едит Кауан верују да би путовања могла да буду најбољи начин да се човек одупре прераном старењу. Резултати студије објављени су у часопису „Journal of Travel Research“.
„Старење, као процес, је неповратан. Иако се не може зауставити, може се успорити", рекла је кандидаткиња за докторске студије Универзитета Едит Кауан -а, госпођа Фангли Ху. Госпођа Ху је напоменула да позитивна искуства са путовања могу побољшати физичко и ментално здравље појединаца кроз излагање новим окружењима, ангажовање у физичким активностима и друштвеној интеракцији и неговање позитивних емоција. Ове потенцијалне користи су признате кроз праксе велнес туризма, здравственог и јога туризма, преноси сајт „ecu.edu.au“.
Према научницима, путовања не само да помажу да се „успори” проток времена, већ и да се смањи ниво стреса. Поред тога, услед промене средине мења се метаболичка активност туриста и јача имуни систем.
Активни начини путовања попт пешачењеа, пењања, ходање и вожње бициклом одржавају физичку кондицију и повећавају ефикасност такозваног „система против хабања“ тела - његову способност да ефикасно обнавља органе и ткива, преноси руска „Газета“.
Пасивни туризам са смиренијим програмом утиче на нормализацију психо-емоционалног стања што такође доводи до мањег хабања органа и ткива.
Политика, Гордана Чановић
Travel could be the best defense against aging
Well on Your Way - A Canadian’s Guide to Healthy Travel Abroad
Да смањи ризик од болести срца за 20%
Према новој студији, људи који надокнаде пропуштени сан током викенда могу имати до 20 одсто мањи ризик од болести срца у поређењу са онима који то не ураде.
Резултати, представљени на састанку Европског кардиолошког друштва, сагледали су податке од 90.903 одрасле особе које су учествовале у британском пројекту Биобанк, бази података која садржи медицинске и животне записе о 500.000 људи у Великој Британији. Од њих, 19.816 је испунило критеријуме за неиспаваност, а током периода праћења од 14 година истраживачи су открили да су људи који су имали највише спавања током викенда имали 19 одсто мање шансе да развију срчане болести од оних који су имали најмање надокнађеног сна викендом. Студија је такође проучавала подгрупу људи са дневним недостатком сна и открила да су они који су имали највише компензацијских спавања током викенда имали 20 одсто мањи ризик од развоја срчаних болести од оних с најмањим.
Професор Јањун Сонг, аутор студије из Кинеског националног центра за кардиоваскуларне болести у Пекингу, рекао је: „Довољни компензацијски сан је повезан са мањим ризиком од срчаних болести. Асоцијација постаје још израженија међу појединцима који редовно доживљавају неадекватан сан радним данима“.
Зецхен Ли, коаутор студије, рекао је: „Наши резултати показују да за значајан део популације у модерном друштву која пати од недостатка сна, они који имају највише ‘надокнадивог’ сна викендом имају значајно мање стопе срчаних болести од оних са најмањим“.
Danas Online
Алцхајмерова болест извор је све веће забринутости, док популација стари широм света. Истраживања су интензивнија како би се истражила потенцијална улога исхране у спречавању или успоравању овог неуродегенеративног поремећаја. Нова студија објављена у "Journal of Nutrition" сугерише да уобичајена храна за доручак - јаја, могу да играју заштитну улогу против Алцхајмерове болести и деменције.
Узимајући у обзир широк спектар здравствених предности конзумирања јаја, не треба да чуди да су она међу најбољим намирницама за јачање здравља мозга и на тај начин могу помоћи у заштити когниције у старости.
Налази студије сугеришу да јаја могу помоћи у превенцији Алцхајмерове болести.
Студија је истраживала повезаност између конзумирања јаја и ризика од Алцхајмера код старијих особа. Истраживачи су анализирали податке од 1.024 учесника пројекта Rush Memory and Aging, просечне старости од 81,38 година.
Током просечног периода праћења од шест до седам година, открили су да је конзумирање више од једног јајета недељно повезано са 47 одсто мањим ризиком од развоја Алцхајмерове болести у поређењу са онима који су јели мање.
Студија, спроведена у оквиру пројекта Rush Memory and Aging, открила је још неке интригантне налазе.
Заштитни ефекат је био сличан за оне који су јели два или више јаја недељно.
Обдукције мозга 578 преминулих учесника показала је да је већи унос јаја повезан са мањим ризиком од патологије мозга.
Истраживачи сугеришу да је 120 до 180 минута седења праг предугог седења и упозоравају да дуго седење може изазвати проблеме са срцем, али и бројне друге здравствене проблеме.
Епидемиолог Џереми Морис је још 1953. године открио да возачи аутобуса у Лондону имају више него двоструко веће шансе да развију болест срца него кондуктери.
Разлог је што се од кондуктера захтевало да буду на ногама и да се редовно пењу уз степенице лондонских аутобуса на спрат продајући карте путницима, док су возачи дуго седели.
Његова значајна студија поставила је основу за истраживање веза између физичке активности и коронарног здравља.
Иако су кондуктери лондонских аутобуса сада ствар прошлости, Морисови резултати су релевантнији него икада, пише Би-Би-Си.
Од почетка пандемије вируса корона све више се иде ка моделу рада од куће, што ће вероватно повећати колективно време седења.
Продужено седење је облик седентарног понашања, које карактерише веома смањена потрошња енергије у седећем или лежећем положају, што је повезано са већим ризиком од кардиоваскуларних болести, дијабетеса типа 2 и прераног морталитета, па је време које проводимо седећи идентификовано као независни фактор ризика у низу здравствених стања.
Светска здравствена организација је 2020. године предложила мере за смањење седентарног понашања.
Од 2010. године истраживачи су желели да укажу да се седентарно понашање разликује од недостатка физичке активности и указивали су да може да се има довољно вежбања дневно, а да се ипак предуго седи, али је ризик од седентарног понашања свакако повећан код оних који не вежбају довољно.
И пре него што одлучите да кренете са узимањем суплемената, важно је разумети како магнезијум ради и када је најбоље време да га попијете.
“Магнезијум је јон са преко 200 функција унутар ћелија, од којих су многе кључне за сан, лечење централног нервног система и опоравак мишића. Зато је идеално узимати га увече”, каже др Алваро Кампиљо.
С обзиром на његову кључну улогу у бројним телесним функцијама, сличну важности витамина Д, није изненађујуће да је недостатак магнезијума чест.
Симптоми недостатка магнезијума
Иако симптоми недостатка магнезијума могу да буду различити, ово је седам најчешћих:
- Раздражљивост
- Хронични умор
- Честе главобоље
- Понављани респираторни проблеми
- Грчеви у мишићима
- Депресивни симптоми
- Симптоми повезани са метаболичким ризиком или дијабетесом
Могу ли сви да узимају суплементе магнезијума?
Суплементи магнезијума постали су све популарнији са добрим разлогом, али кључно је анализирати формулацију сваког додатка како бисте знали да ли је прикладан за вас.
Магнезијум је виталан за наш метаболизам, мишиће, енергију, имуни и нервни систем па је важно укључити га у исхрану, посебно ако патите од хроничних упалних болести, мигрене, фибромиалгије, остеопорозе или лошег сна. Сви ови услови захтевају веће дозе магнезијума за оптимално здравље и учинак.
Додавање цитрусног воћа вашој исхрани може помоћи у спречавању проблема са ниским нивоом гвожђа - као што су анемија, бледа кожа и немиран сан.
Једноставно узимање хране богате витамином Ц пре главног оброк је једна од најбољих опција, али друга би могла бити чаша сока од поморанџе или свеже поморанџе.
Анестезиолог др Миро Фигура је ово подржао као чињеницу, тврдећи да витамин Ц може да повећа апсорпцију гвожђа у организму.
"Многе ‘добре за вас’ намирнице у ствари садрже инхибиторе гвожђа - као фитат у целим житарицама и махунаркама и полифенола у кафи, чају, као и у вину", наводи он и додаје да оне ометају апсорпцију гвожђа, а витамин Ц у ствари смањује њихову функцију инхибиције, омогућавајући вам да боље апсорбујете гвожђе.
Медицински стручњак је додао да овај витамин такође претвара гвожђе у облик који може бољеда се апсорбује.
Одраслима од 19 до 64 године потребно је 40 мг витамина Ц дневно.
Намирнице богате витамином Ц укључују:
- цитрусно воће, као што су поморанџе и сок од поморанџе
- паприке
- јагоде
- црне рибизле
- броколи
- прокељ
- кромпир
021
Тиквице су веома флексибилна намирница са којом могу да се припремају сјајна летња јела. Овај плод можете да скувате, да испечете, испржите, грилујете… Могућности су бројне.
Предлажемо сјајан летњи рецепт у коме су тиквице подлога за пицу. Уместо на тесто, класичне састојке за пицу као што је парадајз, сир и маслина, ставите на преполовљене тиквице и све заједно запечите у рерни.
Не само да сте тако скратили време припреме овог јела, већ сте смањили и његову калоријску вредност. У 100 грама печеног теста пице може да се нађе и до 360 калорија, а у истој количини тиквица налази се тек 20-ак калорија.
Састојци за пица тиквице
- 4 средње велике тиквице
- 200 г исецканог парадајза
- 125 г соса од парадајза
- 125 г сира мазарела
- 3 кашике ренданог пармезана
- 3 кашике исецканих црних маслина
- 1 мањи лук
- 1-2 чена белог лука
- маслиново уље
- со и бибер по укусу
- свежи босиљак
Припрема пица тиквица:
Загрејте пећницу на 180 степени Целзијевих.
Прережите тиквице по пола и уз помоћ чајне кашике издубите средину. Оставите тек око један сантиметар плода уз кору тиквице.
Клима у аутомобилу је неопходна, то се показало прошле недеље.
Клима је ваш савршен сапутник, али исто тако може да буде и ваш непријатељ. Неправилна употреба може изазвати прехладу, цурење из носа и кашаљ, као и озбиљније здравствене проблеме.
Поред тога, неправилна употреба може оштетити и сам аутомобил.
Зашто је употреба клима уређаја пожељна?
Према речима стручњака, није реч само о удобности, већ и о принципу безбедности саобраћаја. Ако температура у аутомобилу пређе 35 °C, време реакције возача се успорава за чак 25%. Ефекат прегрејане унутрашњости је стога сличан дејству нивоа алкохола у крви од 0,5 g/l. Због тога је важно да температура у аутомобилу буде пријатна.
Немојте одмах да укључите климу уређај пуном брзином
Лети се унутрашњост аутомобила остављеног на сунцу може загрејати до 60 °C. Многи људи одмах по доласку у ауто укључе клима уређај на максимум. Ово штети и вашем здрављу и стању климатизационог система. Пре него што укључите клима уређај, добро је отворити прозоре и врата на неколико минута и обезбедити одговарајућу вентилацију. После проветравања аутомобила, уђите у њега, затворите врата и прозоре и укључите климу.
Не користите рециркулацију ваздуха предуго
Коришћење режима унутрашње циркулације ваздуха може помоћи да се унутрашњост брже охлади, јер спречавате довод топлог ваздуха из околине. Бити пажљив! Ако ваздух циркулише само унутар возила, то повећава садржај CО2, као и влажност ваздуха.
Штити срце, чисти јетру и снижава притисак
Многи људи сa правом називају сок од цвекле даром природе.
Овај сок је прави течни лек који јача имуни систем, чисти јетру, снижава крвни притисак и штити здравље срца.
Рецепт за сок од цвекле:
Састојци:
2 кг цвекле
3 кг шећера
3 кашичице ванилин шећера
3 кашичице лимунске киселине
Припрема:
Цвеклу опрати, ољуштити, исећи на колутове и ставити у шерпу.
Шерпу прелити са 3 литра хладне воде и ставити на шпорет. Када вода проври, смањите температуру и кувајте цвеклу још 30 минута. Скините лонац са шпорета и извадите цвеклу из воде.
У воду у којој се кувала цвекла додајте шећер и мешајте док се не раствори. Затим умешајте ванилин шећер и лимунску киселину. Врући сок сипајте у опране и стерилисане флаше и добро затворите флаше.
Када се сок охлади на собну температуру, ставите га у фрижидер.
Пијте сок неколико пута дневно. У случају било каквих здравствених проблема, консултујте се са лекаромпре употребе.
Медији
The healthiest juice in the world - cleanses the liver, intestines and blood vessels
Salata od cvekle i šargarepe: Zdrava hrana bez konzervansa
Пита професор права студента на испиту:
- Има ли муж право да отвори писмо адресирано на
његову жену?
Студент одговара:
- Право има, ал’ нема храбрости!
Ауторска права Радио Оаза 2024