Радио Оаза 88.3 FM
Недељом од 20 до 22 часова на 88.3 CJIQ FM

Занимљивости

Страница: 1 2 3 ... 273

Председник Србије Александар Вучић је спреман да изађе на ТВ дуел са лидерима опозиције како би грађанима доказао да може да поједе више јефтиног паризера од њих. Он је тако одговорио на критике и подсмех којим су дочекане његове најаве појефтињена ове намирнице.

- Критикују ме зато што сам показао да сам обичан човек који дели судбину народа и што сам појео сендвич направљен са паризером. Знам ја да они нису навикли на такву храну, да су научили да се бахате, да сендвиче праве само са шунком и да не штеде на кечапу и мајонезу. Док су они били на власти, паризера није ни било - резигнирано је закључио Вучић и додао - Ево, нек дођу ти храбри опозиционари, Ђилас и Јеремић и онај Понош, нека изаберу телевизију на којој ће се одржати дуел и покажу народу колико паризера могу да поједу. Победићу сваког од, њих, ма појешћу паризера више него сви они заједно, па ће народ моћи да види какве су то кукавице и мекушци - јасан је он.

Вучић који се тренутно налази у Њујорку на заседању Генералне скупштине Уједињених нација каже да је његово присуство изазвало велику пажњу светске јавности.

- Многи светски лидери су ми прилазили и честитали на храбрости да поједем паризер у живом преносу. Неки од њих су ме чак замолили да им следећи пут понесем неколико килограма јер је у њиховим земљама он доста скупљи. Тако се бори за Србију и њен углед у свету - поручио је председник.
РТС, Бојан Савић
Погледајте карикатуру ОВДЕ

Словеначки кошаркаш Лука Дончић поново је показао љубав према Србији. Саша Дончић, његов отац је Србин, а Дончић је певао песму о Косову и Метохији на Светском првенству у кошарци.

Најбољи словеначки кошаркаш Лука Дончић је у проводу певао песму "Видовдан", што је одушевило све Србе.  Кошаркаш Далас Маверикса певао је песму Гордане Лазаревић и то је постао озбиљан хит на интернету. 

Са Дончићем је био и Зоран Драгић, такође репрезентативац Словеније, чији отац је Србин. 

Овај Мундобаскет по много чему ће остати урезан у срцу навијача. Ми ћемо још дуго, дуго причати о том сребру које нас је поново винуло у сам врх светске кошарке, а неки ће уместо медаље памтити нешто друго.

Сада дефинитивно можемо да кажемо да Филипини истински дишу за кошарку. Ова нација помно је испратила све мечеве својих омиљених звезда, у већини случајева се ради о НБА звездама, а посебну пажњу је привлачио Лука Дончић током читавог првенства.

И Словенац је и те како тога свестан, а желео је да се на неки начин и одужи за све овације које је добијао, те им је оставио вредне сувенире.

Неколицина навијача имала је среће те су се вратила кући са личним Лукиним стварима - патикама.

Ипак, сцена која је привукла можда и највећу пажњу јесте када је Словенац своју награду за играча утакмице поклонио колеги, филипинском кошаркашу Принцу Риверу који је био у публици са својом супругом и бебом, држећи транспарент на коме је писало да су свог сина назвали по играчу Далас Маверикса.

Подсетимо, Словенија је на Светском првенству заузела седмо место победивши Италију резултатом 89:85.

"Грмело" је "Ко да ми отме из моје душе Косово"!  Погледајте и сами како је то изгледало ОВДЕ 

Блиц

Кула Београд засијала у част вицешампиона света у кошарци

Кула Београд, највиша зграда у Србији и региону, вечерас је засијала у част кошаркаша Србије, који су након храбре и пожртвоване игре против Немачке у финалу Светског првенства у Манили освојили сребрну медаљу и тако постали вицешампиони света, саопштио је Belgrade Waterfront.

Belgrade Waterfront у саопштењу наводи да "упркос бројним пеховима који су је пратили, наша репрезентација је освајањем другог места на највећој кошаркашкој смотри света остварила феноменалан резултат, који свакако улази у анале 'игре на два обруча' и потврдила да је Србија 'земља кошарке'".

"Фасцинантним залагањем на терену, непоколебљивим духом и великим заједништвом осликаним у сада већ чувеној реченици селектора Светислава Пешића 'сви за једнога, један за сви', наши момци су, предвођени капитеном Богданом Богдановићем, чланом идеалне петорке Мундобаскета, још једном показали због чега су били и остали апсолутни хероји нације", каже се у саопштењу.

Поразом од Немачке у финалу Мундобаскета 83:77, кошаркаши Србије освојили су сребрну медаљу на Светском првенству у Јапану, Филипинима и Индонезији.

Авион “Ер Србије“ кренуо је са београдског аеродрома за Манилу, по нашу кошаркашку репрезентацију.

Погледајте ОВДЕ

РТС

Од повлачења „конкорда“ из авио-саобраћаја пре две деценије, интензивно се ради на развоју суперсоничних летелица које би могле да се користе на комерцијалним летовима. Наса већ има авион X-59 који је спреман за тестирање, које ће на земљи и у ваздуху бити изведено до краја године.

Некада давно када су седишта била већа, а храна боља, могли сте да прелетите Атлантик за мање од три сата. Међутим, од повлачења „конкорда“ 2003. године, експресни летови преко Атлантика постали су прошлост.

Летови између Лондона и Њујорка трају око осам сати, или нешто више од седам у другом смеру. Рекорд тренутно износи нешто мање од пет сати од Њујорка до Лондона, када ваздушне струје помогну летелици.

Идеја о суперсоничном путовању поново је покренута, а иза ње стоји нико други до НАСА, у којој кажу да би лет на линији Њујорк–Лондон, у будућности, могао да траје само 90 минута.

Агенција за истраживање свемира, у блогу о својој „стратегији великих брзина“, потврдила је да је недавно проучавала да ли би комерцијални летови брзином до четири маха - што је око 3.000 миља на сат, односно нешто мање од 5.000 километара на сат - могли постати реалност у будућности.

Студија Насиног Истраживачког центра Глен сугерише да већ постоје „потенцијална тржишта на око 50 успостављених рута“. Ове руте су биле ограничене на прекоокеанске, укључујући преко северног Атлантика и Пацифика, јер неке земље, укључујући и САД, забрањују копнене суперсоничне летове.

Наставак...

Власници школа фудбала широм Србије најавили су да ће од септембра за све своје полазнике увести и грађевински смер, а како Њуз незванично сазнаје о истом кораку размишљају и директори омладинских категорија домаћих клубова. Некадашњи репрезентативац Дејан Станковић међу првима је подржао ову најаву јер, како каже, у питању је сјајна иницијатива која будућим фудбалерима може пуно да помогне у животу.

- Волео бих да је нешто тог типа постојало и када сам ја почео да тренирам, јер верујем да бих захваљујући томе многе препреке на које сам наилазио током грађевинских радова лакше заобилазио. Ово је одличан потез који ће пуно значити свима који тек улазе у свет фудбала. Заиста је важно да се фудбалери на време уведу у грађевину јер су могућности које им ова грана индустрије пружа у Србији практично неограничене - истакао је Станковић.

- Надам се само да ће предавања, поред теоријских ствари везаних за градњу, обухватити и неке практичне савете, типа са ким се треба повезати и на који начин, колико и коме се плаћају одређене услуге, као и како убрзати почетак радова. То су ипак темељи на којима се заснива градња у Србији - објаснио је прослављени ас.

Станковић је додао и то да би се веома радо одазвао позиву да буде гостујући предавач на смеру грађевине, јер верује да би његово богато искуство у тој области помогло будућим грађевинским инвеститорима из света домаћег фудбала.

Њуз, Соко Соколовић

Мене је, Дејо мој, срамота: Писмо докторке архитектонског пројектовања из Рима српском фудбалеру Дејану Станковићу

После опсежних припрема и дугогодишње израде, Србија је коначно добила национални албум Јелене Карлеуше. Ово велелепно, ново и модерно издање је још раније најавио и представио председник Александар Вучић, а данас сви грађани имају прилике да се увере да је новац из буџета потрошен на одржив и транспарентан начин.

Српски председник је, после преслушавања албума, истакао: 

- Уз енергију и амбицију ове извођачице, имамо чиме да се поносимо, и да кажео свету, да, овако нешто је могуће направити у Србији. Такита је понос наше земље и нешто што ће и туристи долазити да виде и чују, рекао је председник Вучић.

Потпуно нови национални албум је заиста све грађане оставио без текста. Његова израда незванично је коштала више од милион евра, а на стварању ове велелепне творевине учествовало је понекад чак и до троје људи. Уметница Јелена Карлеуша твдри да је Такита њено животно дело, које оставља у аманет грађанима.

- Верујем да је ово најлепши национални албум у целој Европи. Урађена је бас структура, укорићене су мелодијске деонице а цео албум прати такозвана паметна ритам секција. Сигурна сам да ће од овог албума користи имати генерације и генерације грађана Србије које тек долазе, и мени је драго да сам баш ја имала ту част и привилегију да будем препозната као културно наслеђе наше лепе земље, закључила је Карлеуша.

Наставак...

Када упознате неку особу, да ли ћете лакше запамтити њено име, боју очију, осмех или како је обучена? Колико телефонских бројева памтите? И зашто се сећате догађаја из детињства а не можете да се сетите шта сте јутрос доручковали?

На врх ми је језика, не могу да се сетим, како нисам запамтио? Ове реченице повремено изговара свако од нас. Памћење представља сложен процес прикупљања, чувања и каснијег коришћења информација. Од тога колико нам је информација корисна зависи и колико ћемо је дуго памтити.

„Карактеристика краткорочног памћења јесте да као што му каже име информација остаје релативно кратко време. Пре се ради о секундама него о дужем временском интервалу. Раније се мислило да је количина информација које можемо да запамтимо ограничена, чак се говорило о неким чаробним бројевима - седам информација, плус две минус две. Данас преовлађује мишљење да оно има границу у временском трајању, не толико у количини информација“, каже проф. др Дејан Лаловић са Филозофског факултета.

Понекад је довољан неки мирис или звук да нас подсети на догађај из прошлости. То је зато што и наша чула одлично памте.

„Ми у неком тренутку на чулни систем можемо заиста да пресликамо целокупну информацију која је у спољом окружењу, и у визуелни и у аудитивни домен. Разлика између аудитивног и визуелног домена јесте што у визуелном домену та информација краће траје око пола секунде, плус минус, а у аудитивном домену где стварно она путује је нешто дуже - између две и четири секунде. Е сада, како та информација и због чега некада стварно запамтите боље или не, зависи некада од тога шта урадите са том информацијом која је у неком тренутку комплетно доступна“, објашњава проф. др Вања Ковић са Филозофског факултета.

Наставак...

Mинистарка здравља Даница Грујичић најавила је данас у разговору са новинарима, измене Закона о здравственом осигурању. Према њеним речима тим изменама предвиђена је строга забрана разбољевања за све запослене.

- Радници морају да буду здрави да би нам привреда била здрава. Ако појединци не желе себе да сачувају од болести, ми као држава морамо да предузмемо мере које ће сачувати нашу привреду од оних који се разбољевају. Да бисмо то постигли изменом закона смо предвидели потпуно укидање разбољевања свих запослених - истакла је министарка.

- Под разбољевањем подразумевамо све, почев од најобичније прехладе, па до најтежих болести које захтевају болничко лечење. Ова измена закона ће важити за све грађане који су у некој врсти радног односа, како за оне који су запослени за стално, тако и за оне који су у радном односу на одређено. Послодавцима ће бити омогућено да без икаквих последица отпусте сваког радника који прекрши ову забрану - објаснила је Даница Грујичић.

Министарка је додала и да би држава требала да размотри укидање викенда и одмора за за запослене.

- Кад су већ сви здрави зашто би се одмарали - запитала се она.

Њуз, Соко Соколовић

Како да престанемо да отимамо ресурсе од будућих генерација

Наша планета другог дана августа ушла је у еколошки дуг. То значи да смо до данас потрошили природне ресурсе које екосистеми планете Земље могу да обнове током целе године и да живимо на рачун будућих генерација. Србија је у еколошком дугу још од 8. јула.

Пре само пола века планета није била у еколошком дугу, а од тада из године у годину трошимо све више природних ресурса. Емитује се више угљен-диоксида у атмосферу него што океани и шуме могу да апсорбују, шуме се секу неплански.

„Природе има све мање, природа је све рањивија, не може да се обнавља у оној брзини и у оном капацитету у коме би се обнављала да је у пуном обиму. Са друге стране ми више трошимо. Количина еколошких услуга које нам природа пружа у смислу хране, воде, извора, средстава за развој технологија и слично, тога је све мање и они су у све нестабилнијем стању, а с друге стране наше потребе за тим расту“, објашњава Борис Ерг, директор регионалне канцеларије за Европу Међународна унија за заштиту природе.

Последице су климатске промене и све чешће временске непогоде, суше, шумски пожари, поплаве, губитак станишта.

„Ми имамо пад популација у просеку од 69 одсто на планети Земљи и биљних и животињских. У исто време популације слатководних врста су најугроженије, то је чак 83 одсто популације врста. 

Наставак...

„Земљотрес” јачине 2,3 степени

Наступи певачице Тејлор Свифт на турнеји „Eras” у Лумен Филду у Сијетлу 22. и 23. јула изазвали су сеизмичку активност еквивалентну земљотресу јачине 2,3 степени Рихтера. Како преносе амерички медији, локални сеизмометар открио је активност коју су изазвали посетиоци концерта.

Свифт је распродала обе вечери у Сијетлу, а на другом наступу био је присутан 72.171 обожавалац, па је тиме срушен рекорд овог стадиона од 70.000 гледалаца, који је поставио бенд У2 2011.

Њена турнеја „Eras” једна је од најскупљих икада, са процењеном ценом од преко 100 милиона долара.

Познато је да су неки концерти повремено изазивали сеизмичку активност, слично концерту Фу фајтерса 2011. на Новом Зеланду, којем је присуствовало 50.000 обожавалаца и концерта Гарта Брукса 2022. на Државном универзитету Луизијана у Батон Ружу.

Сеизмичке магнитуде сa тих концерата, међутим, нису познате.

Танјуг

Taylor Swift fans ‘Shake It Off,’ causing record-breaking seismic activity during Seattle shows

Страница: 1 2 3 ... 273