У доба када нам је мобилни телефон практично постао као део тела, један италијански ресторан тражи од својих гостију да их на уласку оставе у засебним фиокама под кључем, не би ли се вратили традицији уживања у дружењу.
У ресторану у центру Вероне постоји правило да је забрањена употреба мобилних телефона за време вечере. Циљ је наравно уживање у друштву особа које су дошле у ресторан баш као што је то било некада, када нисмо прекидали саговорника не би ли прочитали управо пристиглу поруку нити смо давали приоритет мобилном телефону занемарујући особу која је са нама у друштву.
Име локала је „Кондоминујум“ и у њему на уласку сви мобилни телефони се закључавају у фиоке које личе на поштанске сандучиће какви заиста постоје у италијанским кондоминијумима и ту остају све док власник телефона не плати рачун.
На овај начин власници ресторана желе да врате људски контакт и чине све да се гости заиста осећају као код своје куће.
„Ако телефон постане дрога, то није добро. А нажалост већ је створио праву зависност код људи који уместо да живе правим животима живе у виртуелном свету на друштвеним мрежама. Тоје једно од великих ограничења технологије“, сматра Анђело Лела, сувласник ресторана.
„Приметили смо да гости разговарају и са онима за суседним столовима, рамењују по коју реч о јелу или нечем другом, јер сада немају прилике да сликају храну и каче је онлајн“, додаје Федерико ди Еркиа, сувласник ресторана.
Док Доналд Трамп све више помиње могућност да ће купи Гренланд, многи се питају да ли он то може заиста да учини. Историја је показала да може.
Новоизабрани председник Доналд Трамп поново је изазвао бурне реакције својим изјавама о потреби да Сједињене Америчке Државе преузму контролу над Гренландом и Панамским каналом. Можда звучи сулудо, али је врло могуће да Трамп повећа територију САД куповином Гренланда. Наиме, откако су оформљене Сједињене Америчке Државе, више пута су трговале са територијама. САД су купиле огроман део територије од Француске 1803. године за 15 милиона долара. Укључујући камате, САД су на крају платиле 23.213.568 долара. Источну и западну Флориду купиле су од Шпаније.
Међутим највише се говори о куповини Аљаске.
Године 1867. САД купиле су Аљаску, што је један од најважнијих догађаја у историји те земље, који је имао далекосежне последице и за глобалну политику. Ова територија, која данас чини највећу савезну државу САД-а, некад је био у поседу Руског Царства, али продата је из геополитичких разлога.
Аљаску су открили Руси у раном 18. веку кад су запослили данског истраживача Витуса Беринга да открије постоји ли копнени пут до Северне Америке. Витус је дао цели живот како би истражио ту регију, а на крају је и установио да Азију и Америку дели морски пролаз. Тај пролаз данас носи његово име.
До краја 18. века на Аљасци су боравили руски трговци и мисионари који су тамо градили цркве. Ситуација је остала иста током прве половине 19. века, а онда је наступио рат у Европи.
Институт за проучавање хитних јавних набавки и стадионских послова (ИПХЈНСП) из Сремске Каменице, објавио је анализу која показује да ће национални стадион у Сурчину почети да доноси зараду већ после 420 година од изградње.
Према налазима тог института, иако коначни трошкови за изградњу стадиона још увек нису познати, а тренутна процена фигурира на суми од око милијарду евра, ту инвестицију није тешко вратити и то ће се пре или касније сигурно десити, само треба да озбиљно и одговорно сачекамо.
- Ако улагања порасту за још 200 милиона евра, требаће нам можда и 500 година за повраћај инвестиције, али реално нигде не журимо, стадио је ту, па је ту. Све што треба јесте да свако вече буде изнајмљен за нешто, кад је могуће може и за два догађаја дневно, и за 500 година почећемо да зарађујемо. Притом, да напоменем, у том периоду битно је да немамо никакав додатни трошак за стадион, значи улагање мора да буде нула како бисмо после 400-500 година ушли у плус. Кад смо могли 500 година да чекамо да оду Турци, можемо да сачекамо и зараду од стадиона, стрпљив смо ми народ - оценио је на представљању анализе Милисав Џомбић из ИПХЈНСП-а.
Из овог института су оценили да у случају стадиона треба размишљати и ван оквира, па га не треба користити само за уобичајене ствари као што су утакмице, концерти и културно-забавне манифестације, већ га можемо изнајмљивати и за свадбе, славе, крштења, прославе пунолетстава и џендер ривилове.
Њуз, Ненад Милосављевић
А да ли знамо колико ће нас коштати национални стадион, прочитајте ОВДЕ
У Микронезији уобичајено је да се промени име пре Нове године да би се збунили зли духови.
Последњег дана одлазеће године аргентинске улице прекривене су тонама старог папира. У овој јужноамеричкој земљи уобичајено је да се стари календари и непотребни папири бацају кроз прозор.
У Мјанмару Нова година пада у најтоплије доба године и зато је уобичајено да се свако ко се сретне полије водом и тако им се пожели срећа и благостање.
У Перуу се пролази улицом са празним кофером да би се путовало у Новој години.
У Камеруну свака одрасла особа која слуша новогодишњу честитку детета мора му дати новчић.
У Непалу се Нова година прославља уз излазак сунца. Ноћу, када је пун месец, Непалци пале огромне ломаче и бацају непотребне ствари у ватру. Следећег дана почиње Фестивал боја. Људи фарбају своја лица, руке и груди необичним шарама, а затим играју и певају песме на улицама.
У поноћ сваки Шпанац настоји да поједе тачно 12 зрна грожђа, што симболизује срећу и обиље у сваком од наредних 12 месеци.
У Данској, током празника, уобичајено је да се разбију тањири на вратима пријатеља и комшија и тако им се пожели срећа. Што више крхотина заврши на кућном прагу – то боље.
Финци иду у сауне у којима, према легенди, живе вилењаци.
Политика, Гордана Чановић
Јавна сцена Србије у 2024. години била је преплављена дезинформацијама и спиновима, показује годишња анализа 'Истиномера'. Подстицање страха и неповерења, таргетирање и језик насиља, манипулативни наративи усмерени против Запада, заједничка су обележја манипулација које је 'Истиномер' разоткрио током протеклих годину дана. Под лупом су били не само политички актери, већ и виралне објаве на друштвеним мрежама, као и медији у Србији и њихове ударне вести.
У анализи дигиталног простора, препознате су добро познате шеме манипулација које не познају границе - од дискредитације међународних организација, научних чињеница и светских лидера Емануела Макрона, Володимира Зеленског и Камале Харис, до рециклаже старих фотографија и теорија завера, пише Истиномер.
"Традиционални" медији наставили су да руше стандарде професионализма.
Ударне вести обојене пристрасношћу и сензационализмом и у 2024. години градили су култ личности председника Србије Александра Вучића, распирујући мржњу у региону и етикетирајући сваки критички глас у јавности.
Како пише 'Истиномер', са првим данима 2024. године читали смо "пророчанства" да ће председник Србије Александар Вучић "издржати све ударе".
Пристрасно извештавање наставило се и свих наредних месеци. Председника који је после празника на градилишту, медији су поредили са "мамурном опозицијом". Хвалили су таблоиди и његове наступе у УН, поручујући да је "разбио Куртија", "наљутио велике својим говором" и "целом свету одржао лекцију".
Наставља стопама Ђоковића
Други носилац Новак Паломбо додао је своје име у почасну листу у категорији до 12 година освојивши, најпрестижнији турнир за младе, Оранж боул шампионат на Флориди.
Дечак из Аустралије Новак Паломбо већ са једанаест година показује да са Новаком Ђоковићем не дели само име које му је дала мајка Ана Маринковић, пореклом из Србије.
Новак Паломбо је исписао нови део аустралијске тениске историје, освојивши јуниорско првенство Оранж боул у категорији до 12 година у Плантатиону, САД.
Новак Паломбо, други носилац, савладао је 32. носиоца Американца Макса Д`Смита са 6:3, 3:6, 6:4 на једном од најважнијих глобалних јуниорских турнира у календару.
Себастијан Лаворато из Новог Јужног Велса завршио је трећи у појединачној конкуренцији дечака до 12 година, а Тори Расел из Квинсленда четврто место у појединачној конкуренцији девојчица до 14 година.
У септембру, 12-годишњак је добио прилику да тренира на Академији Рафа Надал након победе у својој старосној групи на турниру - Рафа Надал Тоур Аустралиан Мастерс, у Мелбурну у јануару.
Оранж боул може да се похвали импресивном листом бивших шампиона, укључујући освајаче гренд слем турнира Роџера Федерера, Коко Гауфа и Ендија Марија
РТС
Мишлен је данас представио свој водич за Србију за 2025. годину, а по први пут су два ресторана у Србији добила звездицу.
У шестом Мишленовом водичу за Србију, нашла су се 23 ресторана.
„Из године у годину, Србија се истиче својом посвећеношћу и потрагом за изврсношћу, чиме је заслужила своје место међу реномираним гастрономским нацијама у Европи“, изјавио је међународни директор Мишленовог водича Гвендал Пуленек, додајући да је „упечатљив труд уложен у локалну кулинарску сцену током последњих година одражава чврсту посвећеност неговању националног наслеђа, домаћих производа и локалне традиције, уз истовремено прихватање све професионалнијег и савеснијег приступа“.
Добитник Мишленове звездице је ресторан Лангуст (Langouste) у Београду.
„Смештен на идеалној локацији у центру града, ресторан гостима нуди поглед на Саву који оставља без даха. Шеф кухиње Марко Ђерић и његов тим пружају изузетан кулинарски доживљај који истиче локалне производе. Произведена од намирница из сопствене биодинамичке баште на ободу српске престонице, њихова јела отеловљују чврсту повезаност са годишњим добима. Са међународним искуством и кулинарским образовањем у Италији, шеф кухиње доноси гастрономску понуду која одражава значај самог Београда.
Резултат? Тањири који подижу локалне укусе на виши ниво, рафинирано и великодушно“, наводи се у саопштењу Мишлена.
Петак 13. је синоним за страх и лошу срећу. Они који себе сматрају сујеверним највероватније се згрозе кад виде овакву "комбинацију" у календару, плашећи се несреће ако изађу из својих кућа.
Данас је баш тај дан - широм света познат као "баксузан", а да ли знате шта се крије иза веровања?
Различите теорије
Овај календарски "догађај" је ушао у популарну културу, помињу га многе песме, па и хорор филмови. Али, зашто се петак 13. сматра тако несрећним?
Као прво, помињу се фобије под називом трискаидекафобија (страх од броја 13), као и фригатрискаидекафобија (страх од петка 13).
Веровања се повезују и са Библијом, односно Тајном вечером којој је присуствовало 13 особа, тачније Исус и 12 његових ученика (на Велики четвртак). Број 13 је повезан са Јудом, који је издао сина Божјег.
Клетва великог мајстора
Постоји и теорија која повезује ову календарску "комбинацију" са Темпларима, католичким војним редом из Средњег века. Стотине витезова је ухапшено, по налогу француског краља Филипа IV у петак, 13. октобра 1307. године. Они су оптужени за, историчари тврде неосновано, финансијску и моралну корупцију, а касније погубљени. Њихова признања су, како се сматра, добијена под тортуром.
Популарни хип хоп састав Београдски синдикат објавио је две нове песме, "Само вас гледамо" и "Кради", у којима се жестоко критикује актуелни режим у Србији.
Песме су наишле на изузетан пријем код публике и о њима се увелико прича. Оне оштрим речима прозивају режим, уз утисак да је Београдски синдикат поново виспрено показао како се кроз музику показује незадовољство и жеља за друштвеним променама.
У песми "Само вас гледамо" се помињу и навијачка естетика и сиротиња коју развозе бусеви као и стављање земље у залог, а ту је и вођа са великим В, ког упоређују са лажним царем Шћепаном Малим.
Текст песме "Само Вас гледамо":
Само вас гледамо
Колико све сте покрали
Штеточине и глодари
Лажете нас ко клошари
Овде где смо одрасли
Ипак важе неки кодекси
Вас ко у шуми да су пронашли
Сви до једног олоши
То је кад мрзиш свој народ
Па ближње третираш ко талог
Све те опљачкане паре
Је л’ то једини разлог?
И све те гајбе, све фирме
Сва одела златне чуке
Скупите се па их једни другом
Набијте у дупе
На све сте се посрали
Да би на власти остали
Нашу свету земљу продали
Остаћемо просјаци
И Цркву сте нам отели
да вам објасни
Да су људи остављени очајни
Сломљени
Колико је тежак облак, да ли пужеви имају зубе...
Ако желите да импресионирате своје пријатеље, децу и породицу са насумичним забавним чињеницама, као и чудним и невероватним тривијама, дошли сте на право место. Испод можете пронаћи 30 интересантних чињеница која ће променити начин на који гледате на наш свет - и много шире.
Забавне научне чињенице су све што вам је потребно за ове вече.
Па, затегните појас и припремите се да забавите децу, импресионирате (или изнервирате) своје колеге, засените госте на вечери, и изненадите себе са нашом најбољом колекцијом изванредних и забавних информација.
Уз насумичне чињенице о свему, од животиња, свемира, географије, науке, здравља, биологије и много више, добродошли у нашу одисеју необичности, пише Science Focus.
1. Облак тежи око милион тона.
Облак обично има запремину од око 1 км³ и густину од око 1,003 кг по м³ - то је густина која је око 0,4 одсто мања од густине ваздуха који га окружује (због тога он може да лебди).
2. Жирафе имају 30 пута већу вероватноћу да ће бити погођене муњом него људи.
Тачније, забележено је само пет смртоносних удараца муње на жирафе између 1996. и 2010. године. Међутим, с обзиром на то да је популација жирафа тада била само 140.000, то чини око 0,003 смртних случајева од муње на хиљаду жирафа сваке године. Ово је 30 пута већи број смртоности него код људи.
Ауторска права Радио Оаза 2025