Радио Оаза 88.3 FM
Недељом од 20 до 22 часова на 88.3 CJIQ FM

Дешавања

Страница: 1 ... 131 132 133 134 135 ... 163

До 2050. потпуно нови тип људи живеће на земљи због драстичног технолошког напретка, промена у понашању и природне селекције.

Истраживач Глобал Брејн института Кадел Лест тврди да људи пролазе кроз велику “еволутивну транзицију“. За мање од четири деценије живећемо дуже, добијаћемо децу у позним годинама и ослањати се на вештачку интелигенцију, како би смо обављали свакодневне задатке, каже Лест.

Та промена је тако значајна, да може да се упоредити са еволуцијом мајмуна до виших примата и човека.

“Када ви будете имали 80 или 100 година, живећете много другачије од ваших бака и дека“, каже Лест који верује да ћемо највећи део времена проводити у виртуелној реалности.

Неки еволуционисти верују да ћемо успевати да доживимо чак и 120. рођендан и то за мање од пола века. Наиме, једна од претпоставки еволуције је да што мозак више расте, организму треба више енергије и времена да достигне свој пун потенцијал, што се одражава и на репродукцију, која се све више одлаже. 

Наставак...

Родитељи чије су бебе нестале из породилишта тврде да су њихова деца са исељеничким пасошима одведена у Шведску, Данску, Норвешку, Француску, САД...

Родитељи се, у том тврђењу, ослањају на неспорну чињеницу да су пре тога многа деца из бивше Југославије легално усвојена у иностранству, у неким случајевима, како се показује - уз корупцију.

Када се тај механизам уходао, тврде, прешло се на обмањивање родитеља да су им деца умрла у породилиштима, да би онда мимо њиховог знања била продата странцима.

- Бебе из Србије су се "усладиле“ странцима, и ми смо убеђени да је после великог броја усвајања деце седамдесетих година прошлог века и после тога настављен "извоз беба" - тврди Горан Филиповић, родитељ из Београда. "После одузимања деце од мајки и волшебних усвајања, наше бебе су онда почеле да нестају из породилишта. А познато је, на пример, да у једном граду у Данској живи велики број успешних пословних људи усвојених из наше земље". 

Наставак...

...Бошњацима и Хрватима оружје ЈНА!

Словенија је планирано и смишљено извлачила девизе од становника Хрватске и БиХ, а те су државе нужно требале девизе за куповину оружја. Најлакше га је тада било купити у Словенији, јер је Савет за одбрану под водством Милана Кучана одобрио продају оружја и муниције из складишта ЈНА које су освојиле словеначке снаге. Радило се о више десетинама хиљада тона оружја и муниције. Само вредност муниције била је процењена на пола милијарде тадашњих америчких долара.

Оперативно, продају оружја Бошњацима и Хрватима су водили министри Јанез Јанша и Игор Бавчар, учествовале су тајне службе Вомо и ВИС које су водили Андреј Ловшин и др. Миха Брејц. Оружје које су тада продавали у име државе Словеније није било њено власништво, него власништво ЈНА, дакле југославенске федерације, и као такво морало је бити предмет оставинских расправа. Зараде у рату биле су изузетно велике, а десетине милиона долара и марака нестали су на банковним рачунима у иностранству, наводи се у књизи "У име државе" која је писана на основу докумената хрватског војног архива. 

Наставак...

Буњевци нису ни Срби ни Хрвати, они су своји, изјавио је председник Србије Томислав Николић и оценио да је реакција председника Хрватске Ива Јосиповића донекле разумљива – јер је у изборној кампањи.

Председник Томислав Николић рекао је да Србија својим Уставом и законима омогућава свим грађанима да се изјасне како желе – и Буњевци имају легитимно право да то искористе. Ја никада нисам и нећу кампању да водим на тај начин, али то је ствар личног става и опредељења, наводи се и писаној изјави председника Николића. Чињеница је да Србија својим Уставом и законима омогућава свим грађанима да се изјасне како желе. Легитимно право Буњеваца је да искористе то право на Уставом предвиђени начин, додао је Николић.

Ако им то право признаје и Јосиповић, зашто их назива буњевачким Хрватима? Под појмом амерички Хрвати подразумевају се Хрвати који живе у Америци. У којој то земљи живе буњевачки Хрвати?, упитао је Николић.

Наставак...

Посланица Хрватске у Европском парламенту Ружа Томашић оптужила је председника Србије Томислава Николића за покушај уништења хрватског идентитета у Војводини. Она је истакла да је Николић покушао да уништи хрватски језик и културни идентитет у аутономној покрајини донацијом ћириличних уџбеника деци која уче и буњевачки говор.

"Иживљавање политичког врха Републике Србије над Хрватима Војводине се наставља. Николићева донација ћириличних читанки и граматике буњевачког говора ученицима у Суботици последња је манифестација политике уништења хрватског језика и културног идентитета на тлу Војводине", навела је Томашићева. Она је додала да свако има право да се национално или регионално изјасни, али да "вишедеценијска политика Србије константно фаворизује једну мањинску групацију на штету оне друге". 

Према њеним речима, службени Београд већ годинама покушава да "оде и корак даље и обезбеди Буњевцима нехрватима статус аутохтоног јужнословенског народа, иако је сасвим јасно да они немају никаквих посебности у односу на Хрвате Буњевце".  

Наставак...

Срби у Мађарској разочарани су одлуком мађарског председника Јаноша Адера да не присуствује свечаном откривању и освештању споменика у Будиму, на месту где су пре 65 година мађарске власти срушиле српску Саборну цркву Светог Димитрија, изјавио је члан Одбора Скупштине Србије за дијаспору и Србе у региону Александар Чотрић.

Храм је, по наређењу комунистичког режима, срушен 1949. године, поводом рођендана совјетског диктатора Јосифа Висарионовича Стаљина.

Свечаност поводом подизања споменика заказана је за петак, 12. септембар, у 16.00 часова на будимском Тргу Дебрентеи, где се некада налазило српско насеље Табан, кога вољом мађарских урбаниста, такође, више нема, истакао је Чотрић у писаној изјави. Он је додао да је "кровна српска организација - Самоуправа Срба у Мађарској, после вишемесечног чекања, данас обавештена из кабинета председника Мађарске да он неће да присуствује овом догађају и да ће држава бити заступљена на нивоу заменика државног секретара". 

Наставак...

Председник Србије Томислав Николић и Роман Вашчук, канадски амбасадор у Србији, свечано су у Краљеву отворили мост који носи назив "Главчићев мост", по донатору из Канаде српског порекла, Миломиру Главчићу, који је поклонио милион евра како би се мост саградио.

Приликом отварања моста председник Томислав Николић је подсетио да српски нобеловац Иво Андрић није писао само о изграђеним мостовима.

"Његове речи биле су упућене и у изградњу овог и многих мостова који чекају своје градитеље. Он би вам данас рекао, да сте изградњом овог моста, подигли нешто важније од кућа, светије од храмова и нешто што је било непходно, што је свачије и према сваком једнако, сваком корисно и подигнуто на месту на коме се укршта највећи број ваших потреба", поручио је Николић, преноси Танјуг.

Суштина овог моста, рекао је Николић, није само у томе да ће свако напомињати очигледност да је био непходан, да ће допринети развоју, привредном напретку града и региона, да је капитални инфраструктурни пројекат. 

Наставак...

Највећи споменик славном научнику Николи Тесли на свету, откривен је данас у Прагу, у присуству више стотина људи и страних делегација, саопштиле су градске власти.

Споменик тежак 5,4 тоне, димензија 6x3x3 метра, налази се у општини Праг 6, а дело је двојице вајара и архитеката, Стефана Милкова и Јиржија Тројана.

Изливен у бронзи, са натписом НИКОЛА ТЕСЛА 1856-1943, споменик ће ноћу бити осветљен, наведено је у саопштењу.

Мотив споменика је стилизовано „електрично пражњење”, као покретачка снага и камен темељац Теслиних изума, као и инструмент његових чувених презентација. 

Наставак...

Уз благослов Његове светости патријарха српског Иринеја, поздравни говор који би требало да одржи председник Републике Српске Милорад Додик и концерт Бањалучке филхармоније, у Коларчевој задужбини у Београду данас ће свечано бити отворена овогодишња манифестација "Дани Српске у Србији".

Скупу би требало да се обрати председник Србије Томислав Николић, а присуствоваће председник Скупштине Маја Гојковић са потпредседницима, посланици и министри у Влади Србије, као и градски менаџер Београда Горан Весић, рекао је директор Представништва Српске у Србији Млађен Цицовић.

Почетак манифестације, која ће трајати до 10. септембра, заказан је за 19.00 часова, најављено је из Представништва Републике Српске у Београду. Цицовић је раније рекао да је основни циљ манифестације да ојача институционалне, културне, привредне и друге везе Српске и Србије. 

Наставак...

Митрополит црногорско-приморски Амфилохије сматра да оснивање Факултета за црногорски језик на Цетињу представља прекид континуираног историјског, духовног, просветног и језичког бића Црне Горе. Амфилохије је рекао да треба имати у виду да су промене које се догађају у црногоској култури, језику и просвети засноване на окупацији у време Првог светског рата, преноси Танјуг.

"Отварање Факултета за црногорски језик и књижевност са 'чиргилицом' на Цетињу, престоном граду Црне Горе, где се од времена Црнојевића учио српски језик, представља прекид континуитета историјског, духовног, просветног и језичког бића Црне Горе", изјавио је митрополит за подгорички дневник Дан.

Амфилохије наводи да је "против права и правде, тај по називу новокомпонови језик (црногорски језик) уведен насилно у Устав Црне Горе, а ако долази до таквих судбински радикалних промена, онда то треба да буде из главе целог народа". 

Наставак...
Страница: 1 ... 131 132 133 134 135 ... 163