Радио Оаза 88.3 FM
Недељом од 20 до 22 часова на 88.3 CJIQ FM

Дешавања

Страница: 1 ... 120 121 122 123 124 ... 163

У Србији је све могуће, па и да грађанима који су прошле године спасавали голе животе пред воденом бујицом стигну рачуни за плаћање накнаде за одводњавање.

Овакав сценарио вероватно не би смислио ни сам Нушић, али држава Србија јесте. Како то у пракси изгледа, осетио је Обреновчанин Гојко Кораћ када је у свом сандучету 8. маја пронашао “честитку” из Пореске управе за годишњицу поплава.

Симболика је и најдобронамернијима крајње иронична, јер се наплаћује накнада за одводњавање у 2014. години, када је вода опустошила Обреновац и бројне градове у Србији.

- Прво сам мислио да ми је стигао неки порез на имовину. Али кад сам видео шта је, да хоће да ми наплате одводњавање за годину кад сам био потопљен, истог тренутка ми је скочио притисак. Све могу да прогутам, али овакав шамар не могу! - каже за “Блиц” Гојко Кораћ. 

Наставак...

Почетак и крај заседања највишег црквеног тела Светог архијерејског сабора, по правилу на врло очигледан начин – пред верницима и јавношћу, демонстрирају јединство српске цркве.

Почетку свете архијерејске литургије присуствују скоро све владике СПЦ, а по завршетку заседања увек се објављује саопштење за јавност, које потписују сви архијереји српске цркве.

Епископи који су се до саборне литургије међусобно расправљали, претили једни другима, уз не тако светосавске поруке: „Видећемо се на Сабору” и запиткивали једни друге о финансијама и трошењу донација – сабирају се под сводове београдске Саборне цркве Светог архангела Михаила. И ти „посвађани” и они који се ни са ким нису свађали данас су били заједно у Саборној цркви, када је светом архијерејском литургијом и чином призивања светог Духа започело овогодишње заседање Сабора.

Један поред другог седели су митрополит црногорско-приморски Амфилохије и владика Георгије, привремено разрешени епископ канадски. Тек пре нешто више од двадесет дана владика Георгије је, дошавши у Синод, чији је митрополит Амфилохије члан, да чује одлуку о свом привременом разрешењу, оптужио „свог брата” митрополита црногорско-приморског да се не зна како је утрошена донација коју је добио из Канаде. И на крају је Георгије, како је сам признао у разговору за наш лист, у емотивном набоју, изазивачки изговорио и следеће: „Видећемо се на Сабору!”

Наставак...

Главна саобраћајница Онтарија са званичним називом МекДоналд-Картије брзи пут (MacDonald-Cartier Expressway) позната је само и једноставно као Ауто-пут 401 (Highway 401). Или још једноставније као – 401 (Four-Oh-One).

У употреби је и назив Кингс ауто-пут 401 (King`s Highway 401), пошто припада серији Кингс ауто-путева, лако препознатљивих по ознакама са штитом и круном на врху.

Ауто-пут дужине 817,9 км спаја град Виндзор на западу са провинцијом Квебек на истоку Онтарија и држи неколико рекорда.

Део пута који пролази кроз Торонто је међу најширим и најпрометнијим ауто-путевима на планети са близу 500 хиљада аутомобила дневно, који се на појединим деоницама крећу у чак 18 саобраћајних трака.

За статус најпрометније камионске трасе на свету заслужна је трговина између САД и Канаде, чији се транспорт робе креће углавном овим путем.

Најпрометнији мост са више распона (multi span) у Северној Америци је Hogg’s Hollow Bridge код Торонта, на Ауто-путу 401. Ради се, уствари, о четири моста са 14 саобраћајних трака на Дон Ривер-у који се налазе један до другог.

Наставак...

У Торонту је одржан седмодневни штрајк родитеља, највећи у историји Канаде.

Све је почело прошлог лета, када је премијер канадске провинције Онтарио постала Кетлин Вин - лезбејка. Она је практично одмах најавила да ће од септембра 2015. године у основним школама (где уче деца узраста од 4 до 13 година) бити уведен нови програм сексуалног образовања.

До средине минуле зиме, влада је тај програм крила од родитеља, али онда је одлучивши, наводно, да умири прилично усталасане грађане Онатарија, обнародовала програм.

Мало је рећи, да је становништво доживело шок.

Првачићима, а то су деца од шест година, треба да се на часовима објасни шта су то „пенис”, „вагина”, „вулва” и „пристанак на секс”. Осмогодишњој деци ће се предавати о хомосексуалности, и то на позитиван начин.  

Та деца ће такође бити упућена у „теорију полова”, према којој, не постоје само два пола, па чак ни три, већ неколико, а ако имате овај или онај полни орган – да то уопште не значи да си дечак или девојчица. Већ можеш да будеш, например „интерсекс”.

Деци од 9 до 13 година ће се објашњавати шта су то анални и орални секс, анална течност, како хомосексуалци милују једни друге, такође ће учити и о мастурбацији као „лепом начину за упознавање свог тела”. (Пар година раније, на сајту школске управе Торонта, за децу су постојали линкови ка сајтовима за хомосексуалце, трансексуалце и савети како у сексу користити поврће, јер то је такође „леп начин за упознавање свог тела”...).

Наставак...

На место владике Георгија, који је привремено разрешен дужности епископа Епархије канадске, дошао је протојереј-ставрофор Василије Томић. Ова замена је код упућених у збивања СПЦ у Канади изазвала највеће изненађење, јер је реч о дугогодишњем верном сараднику владике Георгија, са којим је владика свих протеклих година “ишао и у гору и у воду” и са којим је делио све успехе постигнуте у црквеном животу српске заједнице у Канади.

Прота Василије Томић је до коначне одлуке Светог архијерејског Сабора постављен за заменика администратора Епархије канадске, односно патријарха Иринеја. У ексклузивном разговору за “Вести” прота Томић каже да је заменик епископа функција уобичајена у Епархији, а у овом случају администратора. 

– Обављам текуће послове и све остале административне послове, када то администратор није у могућности – каже наш саговорник.

Одакле прота Василије Томић на другој страни, а не на страни владике Георгија?

– Морам да Вас исправим, ја нисам на другој страни, ја сам на страни цркве. Заиста сам заступао владику Георгија свих протеклих 30 година и искрено сам веровао да је и он на страни цркве. Када је 2012. у Канади боравио патријарх Иринеј, на његов захтев разговорали смо у четири ока више од сат времена, а тема је била – оптужбе против владике Георгија. У том разговору бранио сам и одбранио владику од свих оптужби. Дубоко сам веровао у то што сам говорио и верујем да ми је и Његова светост патријарх Иринеј поверовао.

Наставак...

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин рекао је данас у Нишу да је међународни поредак срушен пре 16 година на небу изнад Србије и да су Срби народ који највише верује у три речи - правду, истину и слободу.

„Срушен је међународни поредак који је скоро пола века чувао Европу од новог великог сукоба и зло које је пуштено тог пролећа данас ломи земље по свету, уништава народе, државе и нације”, рекао је Вулин на Дан сећања на цивилне жртве НАТО агресије који се ове године по први пут обележава у склопу Државног програма годишњица историјских догађаја ослободилачких ратова Србије.

Вулин је рекао да нико не може да каже где ће то велико зло да се заврши, али може да каже где и када је почело, подсетивши да је 7. маја 1999. године од касетних бомби у Нишу погинуло 16 цивила међу којима је била и једна жена у седмом месецу трудноће (Љиљана Спасић).

Наставак...

Ако капитен екипе из Немањине 11 већ мења неке играче, морао би да има у виду да од пада хеликоптера нешто шкрипи у одбрани, а да ни напад, осим вербални и то на тајкуне, политичке противнике и медије, није нарочито ефикасан

Ево, признајем, није се у Србији променио само Александар Вучић. У недељу сам и ја променио мишљење. До тог дана био сам велики скептик. Сада верујем у „Београд на води“! Само што многи грађани Београда и Србије неће доживети да то чудо виде својим очима. Ако тада Владу Србије, којим случајем, не буде саветовао Тони Блер, ево једне бесплатне пи-ар идеје, јер је ионако овде важан само пи-ар. Ко год тада буде премијер, може згодно 100. годишњицу завршетка Другог светског рата да споји са свечаним уручењем кључева новим станарима „Београда на води“. Кад је бал - нек је бал и то на води.

Наставак...

Свети архијерејски синод СПЦ на јуче одржаној седници у Патријаршијском двору у Београду привремено је разрешио дужности управљања Епархијом канадском досадашњег епископа канадског Георгија (Ђокића), саопштено је из Канцеларије синода СПЦ. Судбина владике Георгија требало би да буде решена на предстојећем редовном заседању Светог архијерејског сабора, које би требало да почне 14. маја. До тада Епархијом канадском ће као администратор управљати патријарх српски Иринеј уз помоћ епископа западно-америчког Максима.

- У саопштењу Канцеларије Синода наводи се да је ова одлука донета још 20. априла ове године, на основу извештаја и закључака синодске Комисије која је недавно, због "бројних притужби свештенства и народа" проверавала "материјално-финансијско пословање и свеукупни живот Епархије канадске", као и "пастирски рад владике Георгија". У Комисији су били епископи рашко-призренски Теодосије и западно-амерички Максим, протојереји-ставрофори Велибор Џомић, Ђуро Крошњар и књиговођа Епархије канадске Верослав Ђурђевић. 
Владика Георгије је, како је Данасу потврђено у седишту Епархије канадске, присуствовао јучерањој синодској седници на којој му је уручена одлука о разрешењу, али не и извештај Комисије. 

У Синоду јуче није било могуће званично потврдити спекулације да један од епископа - чланова Комисије, није потписао извештај на основу којег је владика Георгије смењен. 

Наставак...

У 148. фудбалском „вечитом дербију” тимови су освојили по бод, а ми смо изгубили као друштво, као држава, као спорт, као медији... Због нереда у гледалишту било је под знаком питања одигравање саме утакмице. Почела је кад је, по првобитном плану, требало да се заврши прво полувреме.

Сви се ишчуђавамо шта се то дешава. И није нам први пут.

Већ деценијама је тако. Већ деценијама не можемо да откријемо кривце. Већ деценијама се понавља иста прича. Већ деценијама пребацујемо кривицу једни на друге. Већ деценијама обећавамо да ће се томе стати на пут. И – ништа!

За сваки „вечити дерби” је ванредна ситуација око стадиона и на путу ка њима. И навикли смо се на то.

Зато је бесмислено да се очекује да ће сада да буде другачије. Или смо беспомоћни или некима одговара да буде баш овако.

Наставак...

Српско-канадска привредна комора, уз велики број спонзора и излагача, организује у последњим недељама априла и првим недељама маја манифестацију – Дани српске привреде и витезови вина у Канади.

Планирано је да се у више градова, чији списак и време сусрета објављујемо на крају текста, одрже B2B (business to business) трибине – сусрети, на којима ће се организовати презентације српских производа и услуга.

Основни циљ је остваривање контаката са компанијама и предузетницима из Канаде и САД, као и са другим заинтересованима, како би се упознали са понудом и могућностима инвестирања и сарадње у областима трговине и туризма, пре свега.

Манифестацију су, између осталих, подржале Привредна комора Србије и Привредна комора Републике Српске.

На Данима српске привреде, поред привредника, посетиоцима ће се представити витезови вина – водитељ програма Миша Ћирић и специјални гост Алекс Бермет, власник истоименог робног жига за чувено десертно вино фрушкогорског виногорја. Улаз је бесплатан, а најављено је да ће госте забављати Паганини бенд.

Наставак...
Страница: 1 ... 120 121 122 123 124 ... 163