Председник Србије Томислав Николић, који на Крфу предводи делегацију Србије на обележавању једног века од пробоја Солунског фронта, поручио је данас да је братство грчког и српског народа, сковано тада за вечност, заувек уткано у наше биће, као део страдалне и јуначке историје Србије заувек.
Србија, поручио је, никада неће заборавити да су се заједно са српским борцима на том фронту борили и гинули војници из Француске, Русије, Енглеске, ирске, Шкотске, Грчке, војска Есад Паше, Канаде, Италије...
На Солунском фронту: погинуло је око 21.000 српских војника, погинуло је око 23.000 француских војника, погинуло је око 3.000 британских војника, погинуло је око 1.500 грчких војника, погинуло је око 3.500 италијанских војника, подсетио је Николић и додао да је по личној наредби таашњег цара Николаја у Солун на, како су га звали, Македонски или Заборављени фронт, стигло 10.000 руских војника, најбољих припадника московског војног округа.
„Мада су се сви отимали за њих, они су се, по својој вољи, борили у саставу српске војске. Погинуло је око 4.300 руских војника. Све њих Србија никада неће заборавити”, навеој је председник и додао:
Само неколико сати после потписивања безусловне капитулације Војске Краљевине Југославије, 17. априла 1941, морнарички поручници Милан Спасић и Сергеј Машера активирали су експлозив на бојном броду „Загреб” и заједно са њим одлетели у ваздух. Док су остали чланови посаде напуштали брод, а Италијани већ били на вратима Боке которске, њих двојица су изабрали смрт уместо срамне предаје и одвођења у заробљеништво.
Тело Милана Спасића следећег дана су у Тиватском заливу пронашли рибари. Сахрањен је на војничког гробљу Савини код Херцег Новог. Међу силним светом који је дошао да га испрати, био је и вод италијанских војника – и окупатори су дошли да одају војну почаст.
Некада су Срби у Хрватској постављали балване како би спречили независност те земље. Загреб сада поставља политичке „балване“ како би закочио европски пут Србије. Стара политика - новим средствима
Хрватски балвани су заменили српске. Сви знамо како се пре више од четврт века окончала „балван-револуција“ Срба у Хрватској, којом су покушали да блокирају пут те земље ка независности. Данас, званични Загреб поставља политичке „балване“ на европском путу Србије. Шта ће се сада догодити?
Наравно, чак ни најцрњи сценарио разрешења актуелне српско-хрватске политичке кризе не предвиђа употребу оружја и, ето, то је тај напредак који смо од деведесетих постигли. Недела Загреба према Београду могла би, ипак, имати трагичне последице.
Интернетом кружи злоћудни програм скривен иза линка у имејлу. У наизглед регуларном електронском писму, које стиже наводно од британских компанија и хуманитарних организација, прималац се обавештава да дугује одређени износ и да у приложеном документу може да види податке за уплату. Међутим, они који су кликнули на линк преузели су такозвани ренсомвер, вирус који блокира рачунар и тражи откуп да би га „ослободио”.
Реч је о класичном покушају „пецања” корисника (phising) да ураде нешто чиме ће преузети малвер, при том веома вештом, јер писмо долази са наизглед регуларне адресе и садржи чак тачну физичку адресу особе којој је упућено.
Хрватски портали поводом 75 година од оснивања Независне Државе Хрватске преносе изјаве званичника и Србије и Хрватске, као и текстове о самој НДХ.
"Јутарњи“ је на друго место свог портала ставио шта је рекао премијер Србије Александар Вучић. "Јасеновац не смемо да заборавимо, али не смемо да сањамо освету. Са Хрватском хоћемо мир и добре односе“, гласи наслов тог текста.
Осим тога, ту је и текст о изјави хрватске председнице Колинде Грабар Китаровић која је позвала да се престане „са политизовањем Јасеновца“, као и текст насловљен „Тајне Јасеновца: Није било плинских комора па су жртве убијане на најпримитивнији начин – клањем, умлаћивањем, изгладњивањем и радом“.
„Оснивање логора као места затварања, присилног рада и ликвидација Срба, Јевреја, Рома и Хрвата противника усташког режима, био је резултат расне, националне и политичке искључивости у НДХ. Током њеног четворогодишњег постојања основно је око 30 логора од којих је Јасеновац био највећи по простору који је заузимао, као и по броју жртава“, наводи се у том тексту.
Осим тога, наводи се да је Јасеновац био „вишенаменски логор“ – сабрини и пролазни центар, радни логор, казнени, али првенствено логор смрти и „задње боравиште за већину оних који су у њега ушли“.
Портал „Вечерњи“ доноси причу о томе како је Иницијатива „Културњаци 2016.“ на годишњицу НДХ организовала протест у центру Загреба.
Ново заоштравање регионалних односа! Пошто је Хрватска блокирала Србију на европском путу, из Брисела стижу вести да неће дозволити блокаду и одуговлачење поглавља чије је отварање стопирао Загреб. Уколико Хрватска до уторка не достави мишљење, политички притисци могли би се дићи на виши ниво, чак до Савета министара Европске уније.
Одлука Хрватске да не подржи европски пут Србије изазвала је запрепашћење и незадовољство. Премијер Србије Александар Вучић каже да неће дозволити да било ко у Европи и свету, па ни Хрватска, на било који начин уцењује, понижава и ниподаштава Србију.
- Желимо да припадамо европском друштву, али Србија ће штитити своју слободу и независност. Ниједан телефонски позив нећу да упутим. Никога нећемо да молимо и ни на чији ултиматум нећемо да пристајемо јер имамо свој образ, своју земљу и нећемо да мењамо закон који је добар зато што се то Хрватској хоће - каже Вучић. Министар спољних послова Србије Ивица Дачић упозорио је суседе у региону да то што је Србија конструктивна и жели дијалог не схватају као знак слабости, већ њену снагу.
- од ђулади до крстарећих ракета
Пре тачно 75 година, српска престоница доживела је једно од највећих разарања у историји. На удару авијације нацистичке Немачке 6. априла 1941 били су војни и инфраструктурни циљеви, али и склоништа, културни споменици, стамбени објекти, верска здања, па чак и болнице. Живот је изгубило између 8.000 и 12.000 људи
Британски принц Чарлс деловао је веома изненађено када му је историчарка Дубравка Стојановић, приликом њихове шетње Калемегданом, објаснила да је Београд бомбардован много пута у својој историји.
Само Британци и Американци палили су и рушили Београд у девет таласа у 20. веку, ако 78 дана НАТО агресије рачунамо као „једно бомбардовање”. Немци и Аустријанци чинили су то више од три пута у разним епохама, а осталих неколико бомбардовања иде на душу Турцима. Практично, откада су у Европи почели да се користе топови, затим авионске бомбе, као и пројектили са осиромашеним уранијумом, сва ова оружја су испробавана на нашем главном граду и његовим житељима.
... због обнављања усташтва
Координација Јеврејских општина у Хрватској бојкотоваће овогодишњу комеморацију жртвама концентрационог логора Јасеновац због лоше сарадње са Спомен подручјем Јасеновац и у знак протеста због „релативизације и ревитализације усташтва”, објавили данас хрватски медији.
„Координација је донела одлуку о неучешћу на комеморацији жртвама логора Јасеновац коју сваке године организује 'Јавна установа Спомен подручје' (ЈУСП) Јасеновац. Разлог томе је неслагање с политиком нечињења у односу на измене постава музеја, одлагање именовања 'Савета ЈУСП' Јасеновац и дневно политичка догађања везана уз релативизацију и ревитализацију усташтва”, наведено је у одлуци Координације, преноси на порталу ријечки 'Нови лист'.
Одлучено је да ће комеморацију поводом 71. годишњице пробоја затвореника из концентрационог логора Јасеновац организовати сами, у складу са јеврејском традицијом.
Координација окупља десет јеврејских општина које делују у Хрватској.
Рат против Југославије вођен је под лажним хуманитарним изговором, а ратне злочине починили су НАТО и САД, објављено је на сајту канадског Центра за истраживање глобализације (Centre for Research on Globalization).
У тексту под насловом "Историја `хуманитарног ратовања`: НАТО владавина терора, уништење Југославије", поводом 17 година од почетка НАТО бомбардовања Југославије 24. марта 1999. године и инвазију војника Алијансе на Косово и Метохију, наводи се да је тај рат био "генерална проба" за наредне "хуманитарне ратове", укључујући Авганистан, Ирак, Либију, Сирију и Украјину. Аутор текста Мишел Чосудовски наводи да је горка иронија да је "такозвани Међународни кривични трибунал у Хагу контролисан баш од оних који су починили масовне ратне злочине".
"Сваке године бележимо пораст броја оболелих од карцинома за 25 одсто у односу на претходну", каже Др Небојша Србљак, кардиолог из Косовске Митровице, говорећи о последицама НАТО бомбардовања.
Овако др Небојша Србљак, кардиолог у ЗЦ у Косовској Митровици и оснивач НВО "Милосрдни анђео" која се бави подацима о броју оболелих од малигнитета на КиМ, објашњава да су "они који су користили осиромашени уранијум морали да знају какве последице изазива". Он наглашава да студија његове организације, која обухвата период од две године пре и две године после бомбардовања, јасно показује да је пораст броја оболелих од малигних болести последица радиоактивности, а не стреса и других лоших животних навика.
Ауторска права Радио Оаза 2026