Радио Оаза 88.3 FM
Недељом од 20 до 22 часова на 88.3 CJIQ FM

Рат против Југославије вођен је под лажним хуманитарним изговором, а ратне злочине починили су НАТО и САД, објављено је на сајту канадског Центра за истраживање глобализације (Centre for Research on Globalization). 

У тексту под насловом "Историја `хуманитарног ратовања`: НАТО владавина терора, уништење Југославије", поводом 17 година од почетка НАТО бомбардовања Југославије 24. марта 1999. године и инвазију војника Алијансе на Косово и Метохију, наводи се да је тај рат био "генерална проба" за наредне "хуманитарне ратове", укључујући Авганистан, Ирак, Либију, Сирију и Украјину. Аутор текста Мишел Чосудовски наводи да је горка иронија да је "такозвани Међународни кривични трибунал у Хагу контролисан баш од оних који су починили масовне ратне злочине". 

"САД и НАТО су покренули рат у Југославији. Председник Слободан Милошевић оптужен је за ратне злочине, а отрован је у својој ћелији у затвору под покровитељством Трибунала", наводи се у тексту. Пишући о ратним злочинима САД и НАТО аутор истиче да су од јуна 1999. године НАТО и мисија УН на Косову и Метохији активно подржавали ОВК, која је починила велики број ратних злочина. "Важно је да се схвати да су те злочине наредили актуелни и бивши премијери `Владе` Косова", наводи се у тексту и додаје да је од 1999. године државни тероризам на Косову постао саставни део плана Алијансе. 

"Актуелна влада председника Хашима Тачија, бившег командант ОВК, изданак је ове владавине терора. То није влада у уобичајеном значењу те речи. То је терористичка организација повезана са организованим криминалом. То је инструмент стране окупације", наводи се у тексту. У тексту се цитирају речи Вилијама Роклера, бившег тужиоца Нирнбершког трибунала за ратне злочине, који је рекао да "напад 1999. године представља кршење основних постулата Повеље УН и других конвенција и споразума. Напад на Југославију представља најдрскију међународну агресију од напада нациста на Пољску да се спрече `пољски злочини` над Немцима. САД ту су одбациле међународни легалитет и пристојност и кренуле правцем побеснелог сировог империјализма. То је био злочин против мира". 

Аутор подсећа да постоје докази да је америчка администрација заједно са својим савезницима одлучила да дестабилизује и уништи Југославију почетком осамдесетих година прошлог века. Одлуку да се Југославија уништи и да се успостави више малих државица донела је Реганова администрација почетком осамдесетих година прошлог века. У директиви о одлуци националне безбедности под називом "Америчка политика према Југославији" дефинише се оквир спољне политике за дестабилизацију модела тржишног социјализма Југославије и успостављање америчке сфере утицаја у југоисточној Европи. У ту сврху, изведен је низ тајних обавештајних акција и операција, које се су састојале у формирању и подршци сецесионистичких паравојних групација, прво у БиХ, а касније на Косову и Метохији. Те тајне операције изведене су у комбинацији са дестабилизацијом југословенске економије. Јак економски "лек" под окриљем ММФ-а и Светске банке на крају је довео до пропасти југословенске индустријске базе, распада радничке кооперативе и осиромашења популације. Аутор подсећа да је Југославија током 60-тих година прошлог века имала годишњи бруто производ од 6,1 одсто, да је здравство било бесплатно, стопа писмености износила 91 одсто, а просечан животни век 72 године.

Срна