У Канади, тачније ”Скотибанк арени” у Торонту, почиње финале НБА лиге, у којем ће током плеј-офа спектакуларно добри Кавај Ленард повести Репторсе у напад на двоструког узастопног шампиона - Голден Стејт вориорсе. Готово цела Америка жели победу канадског тима, а имају ли ”канађани” снаге за тако нешто?
Иако су, сасвим очекивано, Вориорси фаворити гледајући квоте у светским кладионицама (иако је Торнто добио оба овосезонска дуела), али и играчки кадар, већински део становништа Сједињених Држава, али и остатка света који прати дешавања у најјачој лиги на планети жели да види неуспех Карија и другара, да види други тим на трону, да види крв из тела владара.
А зашто је добро да Торонто добије? Има пуно разлога, зависно како на НБА лигу гледате.
Први и основни је онај најочигледнији - да се деси промена на врху. И то је нормално. Људима нечији константни успех једноставно смета, а када је он доминантно остварен, како су то чини ”дабси” последње две године, а укупно освојили три од последње четири титуле, онда је тако нешто и разумљиво.
Последњег дана маја обележава се светски дан без дуванског дима. Ипак, мало је оних који бар на дан успеју да избегну дувански дим, било да су пушачи или непушачи. Нарочито у Србији где још увек законом није потпуно забрањено пушење на јавним местима. Kолико су због тога на удару непушачи?
Цигарета због човека изгори, али његова жртва је већа. Он због ње умре. Некима ће звучити преувеличано, али само у двадесетом веку од последица пушења умрло је више људи него што је страдало у Првом и Другом светском рату.
Око 46 одсто грађана Србије би, ако би дошло до рата, било спремно да се бори и ризикује живот за своју земљу, резултат је истраживања јавног мњења агенције Галуп и компаније за истраживање тржишта „Ворлдвајд индипендент нетворк”, спроведеног у 64 земље света, у којем се наша земља нашла на 38. позицији.
У глобалном просеку, 61 одсто испитаника одговорило је да би било спремно да се бори за своју земљу, док је 27 процената одговорило супротно.
Епископ Диселдорфа и Немачке Григорије рекао је да од председника Србије Александра Вучића, када је дошао у Патријаршију, где је заседао Сабор Српске православне цркве, није имао прилику да чује како гласи његов план о Косову и Метохији, а није то чуо било ко други међу присутнима у сали. Он је додао да се разговор претворио у напад на епископа Теодосија.
Епископ Григорије је у интервјуу за недељник 'Време' испричао да је Вучић рекао да је "током вишегодишњих преговора, супротстављену страну успео да наведе на правац против којег је она била од самог почетка, али да су опструктивним деловањем које је долазило из домаће средине ти преговори кренули у лошем правцу за нас".
Одлука Гугла да ускрати Хуавеју лиценцу за коришћење андроид оперативног система, изазвала је узнемиреност и недоумице међу корисницима паметних телефона кинеског произвођача, а из обе компаније поручују да нема места паници.
Из Хаувеја су потврдили за ТВ CNBC да су развили сопствени оперативни систем за смартфоне и рачунаре за случај да им буде забрањено коришћење софтвера америчких фирми, а из Гугла тврде да ће садашњи корисници Хуавејевих паметних телефона и других уређаја и даље моћи да користе, ажурирају и скидају апликације преко Гугла.
Ричард Ју, главни извршни директор Хуавејевог сектора за кориснике, рекао је да компанија има бекап оперативни систем, за случај да јој буде ускраћено коришћење софтвера из САД-а.
„Припремили смо властити оперативни систем. Ако се деси да више не можемо да користимо системе Гугла или Мајкрософта, бићемо спремни. То је наш план Б. Али, наравно да више волимо да радимо на екосистемима Гугла и Мајкрософта”, изјавио је Ју.
Сa друге стране, портпарол Гугла је рекао да ће за актуелне кориснике њихове услуге Гугл плеј и даље функционисати на Хуавејевим уређајима. Додатне детаље није откривао, али је навео да се разматрају импликације одлуке која је донета, преноси Ројтерс.
Водеће фармацеутске компаније у САД „постигле су међусобни договор и подигле цене лекова за невероватних хиљаду одсто, варајући америчке грађане у превари за коју се претпоставља да износи милијарде долара.”
Ова оптужба, која је скренула пажњу америчке јавности на пословање фармацеутских компанија, не само у САД него и целом свету, суштина је заједничке тужбе коју су против тамошњих фармацеутских фирми поднеле 44 америчке савезне државе.
НАТО је, током 78 дана напада на СР Југославију, бацио безмало 300.000 комада касетне муниције. Ово је прича о пет или шест бомбица које нису експлодирале и људима који су их пронашли.
Пет, можда шест жутих касетних бомби треснуло је на разровани, прашњави друм у Грачаници, десетак метара од места које сам изабрао да, наслоњен на бандеру, упалим цигарету и размислим о догађајима који су се, свуда унаоколо, развијали муњевитом брзином.
Талас побуне против признања Косова шири се Западом. После италијанских и чешких, петицију су покренули и интелектуалци у Француској са намером да натерају владу у Паризу да преиспита одлуку из 2008. године којом је призната државност српске јужне покрајине.
Европски интелектуалци су, како тумачи ове потезе бивши шеф диломатије СРЈ Живадин Јовановић, схватили да је Косово преседан који може донети немир целој Европи.
- Французи могу такође да буду суочени са сепаратизмом у Каталонији, јер њима припада северни део те историјске провинције, док је у јужном снажан покрет за отцепљењем од Шпаније. Француска стрепи од исте могућности у Северној Баскији, а у Италији област Венето тражи самосталност - указује Јовановић за "Вести".
Дугогодишњи дипломата не крије симпатије за организаторе петиција који сведоче да постоји линија разума и истине.
У Француској су петицију покренули историчар и политиколог Алексис Труд, председник организације Колектив за мир на Косову, и драмски писац Пол Антоан, а подржао их је Комитет изузетних личности, у којем су између осталих и пуковник Жак Огар, адвокат француско-јеврејског порекла Жил Вилијам Голднадел, писац Патрик Бесон и политиколог и стручњак за међународне односе Александар дел Вал. Петиција може да се потпише на Фејсбуку, сајту организације, или да се пошаље електронском поштом.
У Србији по угледу на Русију шетао Бесмртни пук
Поводом Дана победе у Другом светском рату у Београду, али и још 12 градова Србије одржана је шетња "Бесмртни пук" по узору на исту манифестацију која се деценијама одржава у Русији. Реч је о маршу у којем потомци у знак сећања шетају носећи фотографије учесника и страдалих у рату.
Ауторска права Радио Оаза 2026