Рапидно ширење вируса Зика натерало је латиноамеричке владе да позову жене у својим земљама да не остају трудне у наредне две године, преноси Вашингтон пост. Ова порепорука дошла је из предострожности, како би се спречили урођени дефекти за које се верује да су повезани са овим вирусом који преносе комарци.
Вирус Зика за који се претпоставља да је изазивао оштећење мозга бебама у Бразилу, највероватније ће се раширити на све државе на америчком континенту, осим у Канади и Чилеу, саопштила је Светска здравствена организација (СЗО).
Према подацима СЗО, како преноси Вашингтон пост, у најмање 20 земаља и региона је регистровано ширење вируса, укључујући Барбадос, Боливију, Гватемалу, Панаму, Порторико...
Према подацима, овај вирус је "откривен" још 1940. године, али је тек последњих година почео да "напада" земље Латинске Америке. Како пише Вашингтон пост, највише погођена земља је Бразил у ком је заражено више од милион људи. Мајке које су биле заражене вирусом рађале су децу са неуобичајено малом главом и мозгом који није био у довољној мери развијен.
Пре неколико година био сам у Лувру, у Паризу, и један господин из Јапана прошао је поред мене приличном брзином; држао је видео-камеру окренуту ка сликама на зиду. Неколико минута касније мимоишао ме је идући у супротном смеру. Тихо се насмејах, замишљајући сироту јапанску породицу по његовом повратку кући која, јадна, седи прекрштених ногу и „ужива” у овој културној ноћној мори.
Али, господин Јашимото је у праву! Суштина је у сликама. У задивљујућим ремек-делима која прекривају зидове Лувра, зар не?
У децембру прошле године посетио сам дворац „Линдерхоф” у Баварској. Венерина пећина у вртовима дворца је вештачка сталактитна пећина укопана у падину брда, а направљена је према сценографији из првог чина опере Рихарда Вагнера „Танхојзер”, и то тачно према његовим сценским упутствима.
Испред пећине је стајао млад филипински пар са телескопским штапом за фотографисање. Они у крупном плану, ремек-дело у позадини. За неколико секунди ту слику су угледали сви њихови пријатељи на супротном крају света. То смо ми, испред фонтане... зар не изгледамо сјајно?
Први амерички танкер са нафтом стигао у ЕУ
Битка за европско тржиште се интензивирала са упловљавањем првог танкера са америчком нафтом у Француску.
То је први танкер пошто је Вашингтон укинуо 40-годишње ограничење извоза "црног злата", пише Фајненшел тајмс.
То је критичан тренутак за индустрију која се суочава са суновратом цена и презасићеношћу понуде, оцењује лист и прецизира да је танкер кренуо из Тексаса пре три недеље и упловио јуче у француску луку Фос.
Крајем децембра, америчка компанија Ентерпрајз продактс партнерс најавила је извозни уговор за своју нафту, поставши први извозник нафте из САД у четири деценије, а купац је био трговачка фирма Витол група, која намерава да пошаље пристиглу сировину у своју рафинерију у Швајцарској.
Немачка је најбоља земља на свету, Америка је најмоћнија, док је у Канади најбољи квалитет живота, наводи се анализи "Најбоље земље" представљене у Давосу
Немачка је проглашена најбољом земљом на свету, "делимично због јаке економије, утицаја у свету и усмерености на кључна светска питања, као што су мигрантска криза и јединство еврозоне", наводи се у анализи, пренео је Политико.
Још пет чланица ЕУ су се нашле на листи 10 најбољих држава, а САД су проглашене најмоћнијом земљом на свету, на Светском економском форуму у Давосу.
Анализирано је 60 земаља на основу различитих критеријума, од одрживости до економског утицаја.
Немачка је, такође, проглашена најбољом земљом за предузетништво, Луксембург има најповољне услове за бизнис, Италија је земља са најбогатијом традицијом, Бразил је "топ земља" за посету, док Канада предњачи на листи земаља које имају најбољи квалитет живота.
На листи најбољих земаља на свету, после Немачке, следе Канада, Британија, САД, Шведска, Аустралија, Јапан, Француска, Холандија и Данска.
Шта је у државама насталим после распада СФРЈ остало у називима улица, трговa и институција из тог времена. Братство и јединство укинули Загреб и Љубљана.
Хрватска задржала маршала
Док је у Хрватској готово у инквизиторском маниру избрисано из назива улица и тргова све што је “мирисало” на бившу државу, Словенци су били обазривији и мекши према називима улица из времена екс-Ју. У Загребу је, тако, уз назив Трга жртава фашизма, где је и седиште ХДЗ-а, остао само Трг маршала Тита, али га с времена на време посећују борбени демонстранти који траже да се “диктаторово” име заувек уклони с трга, где се налази зграда Хрватског народног казалишта, и преименује у Казалишни трг.
У Хрватској је после распада Југославије преименовано хиљаде и хиљаде “идеолошких” улица и тргова, нестали су готово сви народни хероји и славни датуми из времена НОБ-а, а посебно се пазило на то да се избришу називи који су подсећали на време братства и јединства у Југославији. Тако је нестала Београдска улица, Трг братства и јединства у Загребу преименован је у Цветни трг, Трг Јоже Влаховића у Трг хрватских великана, а Улица 8. маја у Хебрангову.
У Загребу је име променило готово 500 улица и тргова, а у Сплиту је у прве три године самосталне Хрватске по хитном поступку преименовано 150 улица посвећених партизанском покрету и социјализму. Обала ЈНА постала је Обала кнеза Бранимира, Балканска улица преименована је у Вуковарску, Крагујевачка у Вукасовићеву, а Београдска у Бретовиту. Нема више ни Гата шпанских бораца и Гата пролетерских бригада, а Задрани су одстранили улице Змаја Јове и Алексе Шантића.
Ер Србија је данас водећи бренд међу малим авиокомпанијама у Европи и поред већ најављених директних летова за Њујорк за две, три године би могла да лети и за Торонто и Чикаго, изјавио је председник Етихад ервејза Џејмс Хоган. Линија до Њујорка, која се уводи од јуна, мора да функционише пошто је цело балканско тржиште ту, рекао је челник Етихада - стратешког партнера Ер Србије, подсетивши да тренутно не постоје директни летови за Њујорк из региона.
"То ће бити фантастична капија за Србију. Отвара јој могућност за развој туризма, имате предивну земљу. Волели бисмо да видимо да Србија представи Београд као капију Балкана", рекао је Хоган за Блиц. Такође, како наводи, линија ка Њујорку Ер Србији отвара могућност да у будућности уведе линије и ка другим градовима у САД и Канади.
"Већ само разматрали летове ка Торонту и Чикагу и те линије би могле да буду уведене за две до три године", навео је Хоган додајући да прво треба видети како ће функционисати летови до Њујорка.
Нова година донела је канадским потрошачима нове, више цене прехрамбених производа, нарочито воћа и поврћа. То сваке зиме, која траје и до четири месеца, и није новост.
Необично је, међутим, што су у неким самоуслугама канадски трговци о томе истакли видно обавештење које безмало "звучи" као извињење.
У продавницама ланца "Индепендент" у Отави, уз воће и поврће које потрошач сам бира, пише: "Пажња! Цене су више него што је уобичајено у зимској сезони, нарочито за робу увезену из САД, због лошијег курса канадског у односу на амерички долар. Ценићемо вашу верност као купца".
Примера ради, у истој самоуслузи, прерачунато у динаре, килограм јабука кошта више од 500, грожђа 560, зелене паприке 440, парадајза 300, шаргарепе и лука по 160, главица зелене салате 240, а главица карфиола рекордних 480 динара.
Главни разлог поскупљења је лош курс канадског у односу на амерички долар, најлошији од 2003. године. Канадски долар данас вреди једва 70 америчких центи.
Због сурове зимске климе, у највећем делу Канаде та земља увози свеже воће и поврће са америчког, али и других континената, највише из САД. Укупна годишња обострана пољопривредна и прехрамбена размена између Канаде и САД достиже 50 милијарди долара, од чега је 26,2 милијарде амерички извоз. Канада из САД увози воће у вредности од 3,7 милијарди долара, а поврће је кошта милијарду мање.
На светским берзама у среду је забележен огроман крах, пошто су ушле у такозвану корекцију, односно, вредност акције је смањена за најмање 10 одсто од рекордне вредности. Колико је ово велики ударац за ову врсту трговине, сведочи и податак да је овакав пад до сада забележен само три пута у протеклих сто година.
Да ситуација буде још тежа, сличан пад догодио се и у августу, када су вредности акција такође пале за десет одсто, што је, према оценама стручњака веома лош знак. Како преноси "Бизнис инсајдер", пад сам по себи није толики проблем, колико је проблематична брзина којом акције падају, а каква је виђена само три пута у протеклих 100 година и то 1929. за време Велике депресија, 2000. на улазу у нови миленијум и 2008., за време велике економске кризе.
Ројал банк оф Скотланд саветује својим клијентима да се припреме за “катаклизмичне године”.
Према анализи те банке, главне берзе могле би да потону за петину, а цена нафте може да падне на чак 16 долара за барел.
“Продајте све сем квалитетних обвезница. Реч је о повратку капитала, а не враћању на капитал. У препуној сали, излазна врата су увек мала“, рекао је тим банке који се бави кредитним ризицима.
Аналитичари РБС банке упозоравају да се тржишта понашају исто као пред кризу 2008. године.
“Кина је покренула велику лавину својим корекцијама. Имају врло висок ниво дуга (гледано за БДП) с озбиром да су тржите у развоју. Гомилају дуг невероватном брзином. Акције и кредити постали су врло опасни, а ми смо у последње две године тек почели да се опорављамо“, каже Ендру Робертс, главни аналитичар банке.
Робертс каже да се светска трговина и обим кредита смањују, што је "лош коктел за корпоративне билансе и зараде по акцијама. Како истиче, то је посебно лоше, с обзиром да је глобални дуг достигао рекордне нивое. Он предвиђа да ће европске и акције на Волстриту пасти 10 до 20 одсто ове године. Лондонски индекси, каже, потонуће још ниже.
“Лондонско тржиште је веома осетљиво на негативне шокове. Сви који улажу у нафтне и рударске компаније и мисле да је корист од њих загарантована, откриће да то уопште није тако сигурно улагање“, рекао је Робертс.
Додик: Бранићемо Српску свим расположивим средствима. – Вучић: РС није настала декретом,не може се ни укинути декретом
У Бањалуци је данас свечано обележен дан Републике Српске, архијерејском литургијом у Саборном храму Христа Спаситеља, коју је служио српски патријарх Иринеј, а затим и Свечаном академијом под мотом „Завјет слободи”, којој су присуствовали званичници Српске, њени представници у органима Босне и Херцеговине и премијер Србије Александар Вучић са другим српским званичницима.
Прослава је ове године одржана у сенци оспоравања права Српске на обележавање Дана РС 9. јануара, после одлуке Уставног суда БиХ о његовој неуставности, али и уз подсећања да је Српска основана 9. јануара 1992. године, пре рата, и да је њено постојање признато Дејтонским споразумом.
Ауторска права Радио Оаза 2026