Заменом оштећеног постамента споменика Божидару Вуковићу Подгоричанину скрива се да је био српске националности
Божидару Вуковићу Подгоричанину после неколико деценија испод бисте неће писати оно што је био – први Србин штампар, већ први штампар на словенском југу. Недавно је подгоричка власт без објашњења одлучила да оштећени постамент споменика Божидару Вуковићу Подгоричанину буде замењен новим постаментом на којем ће да пише:
„Првом ћириличном штампару на словенском југу”, уместо како је раније стајало – „Првом Србину штампару и издавачу поводом 400. годишњице од његове смрти”.
Постамент Подгоричанину је оштећен немаром извођача радова на уређењу „Краљевог парка” у центру Подгорице, преко пута Хотела „Црна Гора”, који уређује Влада Азербејџана, при чему ће у том парку бити постављена биста њиховог песника Хусеина Џавида.
Функционер Нове српске демократије Јован Вучуровић саопштио је да је шовинистичким испадима у Вуковару и Подгорици антисрпство заједничка „идеја водиља”.
Слика селектора Србије који позира са натписом Вуковар на ћирилици изазвала бес и љутњу у комшилуку.
Ћирилица је опет „запалила“ Хрватску. Овога пута, Хрвати су се обрушили на Синишу Михајловића селектора Србије, који је у Велсу добио на поклон мајицу са натписом Вуковар исписаним ћириличним писмом.
Ово је у Хрватској схваћено као огромна провокација и подизање тензије, а Михајловић који је хрватским медијима увек био на мети, сада је опет тема број један у „лијепој њиховој“.
Михајловић је мајицу добио од Александра Рогића, координатора српског фудбалског клуба "Споји" (Српске православне омладине Инсбрук), из аустријског Инсбрука, који је стигао у Велс где је Србија одиграла квалификациони меч против домаће селекције.
Вуковар је родни град Синише Михајловића који се увек декларисао као Србин, а претходних дана у овом граду трају протести Хрвата због двојезичних табли и ћирилице у јавним установама.
mozzartsport.com
Пре седам дана истекао је рок за пријаву за путовање на Марс у једном смеру.
За мисију на Марс пријавило се чак 200.000 људи из 140 земаља. Заинтересовани су се сагласили да остану на црвеној планети до краја свог живота, као и да учествују у ријалити ТВ програму, навели су из холандске компаније која стоји иза ове мисије - Марс Оне.
Намера компаније је да формира насеље на Марсу, чему ће претходити бројне пробне операције. Од 200.000 пријављених, њих око 40, биће изабрано да учествује у седмогодишњем програму обуке који ће почети 2015. године. Пријављени кандидати ће морати да прођу три фазе тестирања да би учествовали у финалном кругу.
У другом кругу је предвиђен интервју, док ће се у трећем такмичити једни против других и припремати се за мисију која их очекује.
Неки стручњаци, међу којима је и доктор Вероника Браy са Универзитета у Аризони, скептични су када је реч о овом пројекту.
Извршни одбор Фудбалског савеза Србије, издао је данас саопштење да на фудбалској утакмици Србија – Хрватска, неће толерисати скандирања гостујућих навијача којих ће ипак бити на стадиону, ако она буду на латиници, па је, ако буде појаве истих најавио чак и прекид утакмице.
Фудбалски савез Србије ове мере спроводи у знак одмазде због ломљења ћириличних натписа у Вуковару, као и због мера безбедности, јер скандирање на латиници може да испровоцира српске навијаче.
„Иако ће хрватски навијачи бити малобројни, не смемо да дозволимо да ситуација измакне контроли. Морамо имати у виду да су и припадници полиције скоро дошли са годишњих одмора тако да још нису у правој форми, па је боље да им оставимо што мање посла”, кажу из ФСС-а.
Они наглашавају да скандирање јесте у духу овог спорта, али сматрају да ако ипак неко у Београду на латиници скандира: Уби, уби, уби Србина! Вероватно има намеру да провоцира.
Балкан Тајмс
Спомен-плоча писцу и сликару Моми Капору откривена је данас на кући у којој је становао, у Небојшиној улици у Београду. Постављање спомен-плоче део је фестивала "Момин круг", који је у част уметника организовала фондација која носи његово име.
"Момин круг" започет је јуче код скулптуре "Дафне" на Ади Циганлији, а данас су Капорови пријатељи, поштаваоци и новинари након откривање спомен плоче кренули у обилазак места у Београду које је уметник волео. Спомен-плочу открили су председница Задужбине "Момо Капор" Љиљана Капор и председник општине Врачар Бранимир Кузмановић. Љиљана Капор захвалила је општини Врачар и навела да је Момо са девет година дошао у Београд, а да је последњих 15 година живео у кући на Неимару.
"Не постоји нико ко је боље писао, лепше цртао и више волео Београд од Моме Капора", рекла је списатељица Мирјана Бобић Мојсиловић.
Председник општине Врачар Бранимир Кузмановић оценио је да је "Момин круг" од изузетног значаја за град, јер подсећа на однос и љубав коју је Капор гајио према Београду.
"Фестивал 'Момин круг' нас сваке године подсети на шарм, умеће, таленат и наклоност Моме Капора према Београду и Београђанима", рекао је Кузмановић. Према његовим речима, Момо Капор је један од симбола града.
У новом роману Вука Драшковића „Тамо далеко“, у издању „Лагуне“ кроз животну судбину главног јунака Видана Максимовића и његове снове огледа се судбина српског народа 20. вијека, од Првог светског рата до бомбардовања НАТО пакта 1999. године.
Драшковић каже да му је било тешко и болно да напише овај роман, а целу историју српског народа сажео је на 160 страна књиге. Сматра да је проживљена стварност невероватнија од сваке фантастике.
„Кад помислим шта смо све доживели и шта све памтимо, то је највеће сновиђење и кошмар. Ништа страшније није могло да се доживи“, наводи Драшковић.
Писац оцењује да „ваљак смрти“ какав је прешао пеко српског народа у 20 веку није прешао преко ни једног другог народ у Европи. Пад Берлинског зида и крах комунизма Срби нису разумели, а резултат је дошао кроз трагичну цену те стратегије где се тренутно налазимо.
Драшковић сматра да је све оно што је српска војска добила почетком 20. века на његовом крају изгубљено. Посебно тешко пада губитак Косова и Метохије које политичари настоје да претворе у победу.
„Онда су се ухватили за игубљено Косово које више није у Србији и закукали да нам је то што смо изгублили и што немамо заправо све што имамо. Страшно!“, каже Драшковић.
Аустријски Стандард детаљно је описао последње догађаје у Вуковару, закључивши у једном дијелу чланка да су Хрвати уствари и даље ментално у рату.
Аустријски Стандард последњих је дана детаљно пратио догађања у Вуковару у којима "стотине људи протестује против табли на ћирилици за српску мањину". Наглашава се став опозиције у Хрватској којој је први аргумент против ћирилице рат 1991. године када је Вуковар био под окупацијом Србије. Аустријски медиј примећује да се протести догађају у време када је раздобље рата, али и "хладног мира" иза Србије и Хрватске, и да долази у време када ове две земље воде "активну политику помирења".
У коментару Аделхајд Велфла наглашава се да део Хрвата у Вуковару верује да ћирилица уствари представља претњу Хрватској и су уверени да су праву, јер су "бранили Вуковар".
"Они су и даље ментално у рату. И вероватно ће у томе и даље да остану. Али, није проблем у томе што ратни ветерани и чланови породица жртава ратних злочина имају проблема са сећањем него је проблем што политичке елите немају конзенсус да се та сећања одвоје од људских права и да се политика идентитета и права мањина не сме више водити преко разграничења против Срба", наводи се у коментару.
Непозната слика, акт "Купачица", дело Саве Шумановића, које се од 1927. године налази у музеју "Ежен Буден" у Француској, откривена је после 85 година.
Наша јавност сада може да види ово уметничко дело, које је француска влада највероватније откупила на Јесењем салону 1926. и проследила је музеју у Онфлеру, преноси "Политика".
Причу о открићу "Купачице" и фотографије те слике проследио је Галерији слика "Сава Шумановић", стални сарадник галерије из Француске Вукадин Милашиновић.
"Политика" наводи и да сазнање да се у музеју "Ежена Будена" у Онфлеру још од 1927. године налази једна Шумановићева слика представља веома значајно откриће за нашу националну историју уметности.
Досадашња сазнања о животу и раду у Паризу једног од најзначајнијих српских уметника прве половине двадесетог века, почивала су на штурој причи о откупу једне слике са Јесењег салона 1926. године и аутобиографског текста који је уметник написао као предговор каталога своје последње самосталне изложбе у Београду 1939, подсећа београдски лист.
Танјуг
Када кажемо смена полова, да, мислимо управо на то: северни ће постати јужни и обратно. Према НАСА-иним подацима северни је већ променио поларитет док јужни касни. Неке интернет странице најавиле су да би ова смена могла да изазвове катаклизмичне појаве на Земљи. Међутим, стручњаци тврде да она неће имати озбиљнијих последица осим што ће свемирско време постати мало турбулентније.
Имамо среће што се полови мењају на Сунцу, ко зна шта би било да се мењају на Земљи
Ова смена полова дешава се на отприлике сваких 11 година на врхунцу циклуса Сунчевих активности. Она не изазива повећање броја или снаге Сунчевих зрака, короналних избачаја масе или олуја.
Из наше перспективе последице ће бити благе и углавном повољне, а не катастрофичне. На пример, неки медији су најавили да би смена могла негативно да утиче на климу и појача интензитет опасних космичких зрака.
Стручњаци напротив тврде да ће она повећати деформацију тзв. струјне површине која се протеже од Сунчевог екватора према споља у свемир што ће имати благотворан утицај. Ова струјна површина настаје индукцијом струје коју ствара ротација Сунчевог магнетног поља.
Амерички "Њујоркер" објавио причу о животу и каријери Новака Ђоковића на девет страна. Спортиста, забављач, хуманитарац, патриота и породичан човек, најпозантији Србин на свету - човек који никога не оставља равнодушним.
Амерички часопис "Њујоркер" Ђоковића описује као забавног момка који има "шашав смисао за хумор". Пре неколико година био је познат по имитацијама - Рафаела Надала, како намешта свој шортс, Роџера Федерера, како се шепури по основној линији. Прошле године, на егзибицији у Братислави, напунио је мајицу пешкирима и направио замишљену сукњу, алудирајући на Серену Вилијамс.
Говори течно пет језика. Недавно је, после меча, из торбе извадио афро-перику и плесао уз "Гет Луцкy". Верује 100 посто у животну филозофију - "Привлачиш ствари онако како размишљаш. Ти си онакав какве су ти мисли".
Новак је најбољи тенисер света већ 85 недеља. Осим Вимблдона, освојио је још 36 АТП титула, укључујући три Аустралијен опена заредом и један Ју-Ес опен. У 2011. години постигао је нешто што многи сматрају најбољом сезоном у историји тениса, забележивши 70 победа у 76 мечева. Забележио је 41 победу у низу. Није поражен пре полуфинала на гренд слемовима у последње три године.
Новак је тенисом почео да се бави случајно. Отац је био скијаш, породица је спортски настројена, али рекет није био део њиховог репертоара, нарочито не у Србији, где доминирају колективни спортови. Из неког разлога, влада је одлучила да изгради спортски комплекс на Копаонику, где су Новакови родитељи држали ресторан. Новак је често обилазио тениски комплекс, док га Јелена Генчић није позвала да се прикључи њеној клиници.
"Златни дечко", "највећи таленат после Монике", само су неке од реченица које је Јелена Генчић изговорила о Новаку, после само неколико дана тренирања. Касније, Генчићева је постала Новаков ментор, охрабрујући га да чита поезију и слуша класичну музику.
Када је имао шест година, Новак је рекао својим родитељима да му је циљ да једнога дана буде најбољи тенисер на свету. Када је имао 11 година, НАТО је почео бомбардовање Србије. Током 78 дана, Ђоковић је тренирао тенис, играјући на окрњеним теренима без мреже. "Често смо одлазили на бомбардована места, мислећи ако су бомбардовали јуче, вероватно неће данас", написао је у својим мемоарима Ђоковић.
У годинама после рата, породица се борила да помогне Новакове амбиције. "Живели смо као подстанари 17 година, станодавци су нас избацили из стана. Породица је разматрала да се пресели у Немачку или Британију. Ипак, одлучили смо да останемо са нашим народом", изјавио је Срђан Ђоковић, Новаков отац.
Ипак, како би се тениски развијао, Ђоковић је морао да напусти земљу, па је на наговор Јелене Генчић, породица продала злато и узела паре на позајмицу од зеленаша, како би Новак отишао на тениску академију у Минхен.
Ауторска права Радио Оаза 2026