Радио Оаза 88.3 FM
Недељом од 20 до 22 часова на 88.3 CJIQ FM

Дешавања

Страница: 1 ... 145 146 147 148 149 ... 163

Никола Тесла је вероватно најпознатији по својим пионирским истраживањима на пољу електрицитета и роботике као и по бројним изумима. Међутим, познат је и по необичним опсесијама и понекад, бизарном понашању.
Погледајте неке од најчуднијих чињеница у вези са Николом Теслом:
1. Тесла је имао опсесију у вези са бројем 3: Тесла је био апсолутно фиксиран на број три. Прао је своје руке три пута заредом, а морао је и да обиђе зграду три пута пре него што би ушао у њу. Ова опсесија можда је била манифестација опсесивно компулсивног поремећаја.
2. Мрзео је бисере: Познати научник није могао да поднесе бисере. Толико је мрзео бисере да је одбијао да прича са женама које су их носиле. Нико није сигуран зашто, иако је и ово могло да буде доказ опсесивно компулсивног понашања.
3. Живео је у целибату: Брачни живот није био за Теслу, који је једном приликом изјавио: "Не верујем да можете да именујете пуно великих изума ожењених мушкараца". Он је, наводно, мислио да би секс негативно утицао на његов научни рад.

Наставак...

Истина о злочинима над Србима који се заташкавају читав век!
Погледајте дубље мотиве и разлоге који стоје иза многих несрећних догађаја у 20. веку
Документарац Црна књига прича је о свим злочинима који су вршени над Србима у новијој историји. Погледајте дубље мотиве и разлоге који стоје иза многих несрећних догађаја у 20. веку и суочите се са стравичном истином коју је комунизам, некад, а сад либерализам прикривао са циљем да заташка и оправда геноцид који се вршио и даље врши над српским народом.
Филм садржи узнемирујуће сцене!
ПОГЛЕДАЈТЕ

Министар спољних послова Иван Мркић потврдио да је Србија обавестила земље у којима има дипломатска представништва о инцидентима против Срба у Хрватској.
Он је уједно нагласио да Србија чини све како би помогла свом народу у тој земљи. "После серије не само инцидената, већ јако ружних догађаја у Хрватској ми смо направили регистар свега тога што никако не служи на част починиоцима", рекао је Мркић.
Министар спољних послова Србије је затим и објаснио да је тај регистар преточен у једну листу, неку врсту документа који је циркуларно послат практично свим земљама где постоје наша дипломатска представништва, а и оним где смо на нерезиденцијалној основи тако да су све владе света упознате са нашим ставом и са тим догађајима.
Према његовим речима, после тога је уследило "обиље реакција и наравно да се нико не може сагласити са таквим понашањем".
Мркић је додао да је Србија у сталном контакту са хрватском владом која, како је рекао "и сама покушава да се у свету не профилише са таквим догађајима, нарочито са оним који потпуно подсећају на време усташтва и најгорег времена у односима између два народа".

Наставак...

Српски национални авио превозник Air Serbia обавио је свој први лет од Београда до Бањалуке чиме је означено отварање нове линије која ће се свакодневно летети између ова два града.
За ову посебну прилику, за први лет, Air Serbia је одабрала ваздухоплов Airbus A319, који је на аеродрому у Бањалуци дочекан поздравом из воденог топа.
Летови за Бањалуку нуде одличне везе преко београдског комуникацијског центра компаније Air Serbia на аеродрому Никола Тесла за бројне кључне дестинације у Европи, укључујући Париз, Амстердам, Праг, Рим, Милано, Копенхаген, Штокхолм, Штутгарт, Дизелдорф, Берлин, Цирих, Брисел и Москву. У блиској будућности, већина ових веза за кључне дестинације у Европи ићи ће преко лета компаније Air Serbia авионом Airbus A319, за Београд.
И ред летења је планиран тако да се обезбеде добре везе за летове за путнике из Аустралије до Републике Српске.
Дане Кондић, генерални директор Air Serbia је рекао: “Однос између Бањалуке и Београда је веома битан, и веома смо задовољни што смо сада у стању да понудимо свакодневну везу којом се повезују два града, и тако подржимо како туризам, тако и пословање.

Наставак...

Великан српске књижевности, академик Матија Бећковић свечано је данас, испред храма посвећеног Светом цару Лазару и косовским мученицима у Андрићграду, открио споменик владики и великом црногорском песнику Петру Петровићу Његошу.
Скулптура Његоша, смештена на истоименом тргу, копија је споменика који се налазе у Београду и Подгорици. Председник Републике Српске Милорад Додик, који је уз идејног творца Андрићграда Емира Кустурицу најзаслужнији што је данас Његош у граду од камена, рекао је да споменик представља вечно сведочење о љубави према Његошу.
"Постављање споменика Његошу знак је незаборава. Он остаје вечно иза нас и наше идеје, иза Емира и свих људи који су дали свој допринос овом здању", истакао је председник Републике.
Велики српски песник Матија Бећковић пожелио је добродошлицу Његошу - господару у град у који је морао да дође.
"Добродошао господару у град који је саграђен да би ти имао где и код кога да дођеш. Овим се испунила жеља и твог духовног сина да се вратиш тамо одакле се некада давно отишао, а чини се да ниси никада ни одлазао", рекао је Бећковић.

Наставак...

За све оне који живе у овој земљи а ништа не знају о хрватима. Хрвати су бића која су се у својој повијести увијек најугодније осјећала у моћној туђој гузици, написала је у свом блогу позната књижевница и новинарка Ведрана Рудан
Вољела бих да негдје постоји књижица, педесетак страница, мали смо народ, у којој би писало тко су хрвати. За све оне који живе у овој земљи а ништа не знају о хрватима. Хрвати су бића која су се у својој повијести увијек најугодније осјећала у моћној туђој гузици.
Аустријској, талијанској, мађарској, њемачкој, америчкој а посебно у ЕУ гузичетини. Бар тако говоре. Из југославенске су изашли разарајући јој хемороиде и најзад постали “свој на своме”.
“Свој на своме” били су и за вријеме НДХ. Хрватске каме резале су српске, циганске, жидовске и кривомислеће хрватске вратове с толиким ужитком да је Хитлер особно замолио Павелића да олади своје дечке. Занимљив је и податак да је у НДХ постојао једини дјечји концентрацијски логор. Да ли су хрвати случајно пред шездесетак година били злочинци? Такво је вријеме било? Да је то истина не би данас ногометаш неандерталац коме је квоцијент интелигенције мањи од броја ципела позивао на клање. Неандерталац? Прејака ријеч. Није једини урлао. Тисуће људи раздрагано је одговарало на усташки поклич.

Наставак...

Срби у Црној Гори, као и остале националне заједнице (осим Црногораца) неће моћи, као до сада, да своја национална обележја користе слободно и без икаквих законских ограничења (свадбе, спортски догађаји...) јер ће им то забранити нови закон о употреби и јавном истицању симбола.
Завршена је јавна расправа коју је покренуло Министарство за људска и мањинска права, а међу првима су се побунили Албанци који сматрају да се ради о дискриминацији. Сматрају да национални симболи треба да се користе у државним органима, као и у образовним установама, локалним самоуправама у којима је нека национална заједница аутохтона.
И Срби, који чине 32 одсто становништва, мораће да се повинују новим правилима. За непоштовање прописа предвиђене су новчане казне од 2.000 до 20.000 евра (за правно лице), па тако, на пример, неће моћи да „развуку“ тробојку испред и у објектима Скупштине, председника, Владе, Уставног суда, судова, државног тужилаштва, војске, полиције...Казна за „одговорно лице у правном лицу“ је између 300 и 2.000 евра, колико и за физичко лице, а за предузетнике од 500 до 6.000 евра.

Наставак...

Јапански произвођач возила Тојота најавио је данас да ће у склопу преласка на "зелену" производњу, која мање загађује околину и мање троши ресурсе, до 2015. почети масовну производњу аутомобила на водоник. Тојотин директор за гориве ћелије Сатоши Огисо истакао је да то неће бити ауто на лизинг, којим се возе званичници и славне личности, већ ауто "за сваки дан за обичне људе".
На Сајму аутомобила у Токију Огисо је рекао да развој (аутомобила на водоник) иде добро додајући да ће се то возило наћи у продаји у Јапану 2015, а годину дана касније и на европском и тржишту САД.
Модел FCV изложен на Сајму изгледа као "спреман за улицу" и не разликује се много, споља гледано, од хибридног "пријуса".
Огисо је казао и да ће Тојотин FCV на водоник коштати између пет и десет милиона јена (50.000-100.000 долара).
Међутим, Тојотин модел ће имати оштру конкуренцију.
Јужнокорејски Хјундаи раније овог месеца објавио је да ће следеће године почети да продаје модел "тусон" (Tucson) који покрећу гориве ћелије, што ће, ако се планови остваре, бити први излазак у масовну продају кола са том технологијом.

Наставак...

Због промоције српске и светске културне баштине и неговања културолошких и демократских вредности Савет европских градова и регија из Улма додели су Андрићграду и његовом идејном творцу, српском редитељу Емиру Кустурици, признање „Златни кључ“, рад академског вајара Љубише Манчића из Београда.
Награда „Златни кључ“ представља потврду о томе колико је Андрићград, важан не само за регионалну, већ и за европску и светску културну баштину, рекао је Кустурица. Током 2014. године, Андрићград ће постати позорница за највеће уметнике не само из света филма, већ и из књижевности, сликарства и музике. Ускоро ће у овом предивном граду бити установљена књижевна награда, чији ће фонд бити висок за балканске, али и за европске прилике. Андрићград ће постати и универзитетски центар са Факултетом лепих уметности и Катедром за режију, на којој ће студирање бити престижно, јер ће њен професор бити добитник две канске „Златне палме“.
„Град од камена“, представља спој историје и уметности, па треба истаћи да ће 29. новембра, у Андрићграду бити постављен и откривен споменик Петру Другом Петровићу Његошу, песнику, мислиоцу, владару и митрополиту црногорско – приморском, чија се 200. годишњица од рођења ове године обележава широм Републике Српске, Србије и Црне Горе.

Наставак...

Некада изузетно популаран, а сада скоро и заборављен, програм за пуштање музике „Винамп“ се гаси. Сајт и сервис за развијање нових верзија од 20. децембра више неће радити, а компјутерски носталгичари ће дотад моћи да скину последњу верзију.
После више од 15 година, чувени програм Винамп одлази у историју. Објављено је да ће сајт и сервис за скидање нових верзија бити угашени 20. децембра.
Подсећања ради, Винамп је осмишљен и званично објављен 1997. године, а неколико година после тога био је убедљиво најпопуларнији програм за пуштање музике.
Нажалост, 1999. године купила га је компанија „АОЛ“ за 80 милиона долара, одкад почиње лагани, али сигурни пад.
Не прилагођавајући се нових трендовима, посебно када су у питању верзије за паметне телефоне, Винамп је последњих година код већине љубитеља музике изашао из употребе. Иако су 2010. и 2011. године избачене верзије за „Андроид“ и „Мек“ било је то прекасно.

Наставак...
Страница: 1 ... 145 146 147 148 149 ... 163