Власник стада оваца Чедо Ђордан (62) из херцеговачког села Мишљен код Љубиња до сада је у том крају разминирао више од 500 мина заосталих из последњег рата. Ђордан је власник стада од 80 оваца и исто толико јагњади, а прве мине су му једва око пола километра од куће. Истиче да, упркос бројним акцијама, ни 12 година по завршетку рата, још нико није долазио да уклони минска поља испод села Мишљен. Због тога је сам морао да крене у акцију, па је почео да уклања мине свуда где су представљале опасност по њега и његово стадо и уклонио их више него иједан деминер професионалац.
„Више од 300 мина онеспособио сам на тај начин што сам их њих извадио упаљаче, али никога да дође и да их потпуно уклони или уништи. Одлично познајем места са минским пољима, па сам неко време ишао са екипом професионалних деминера из Шпаније, који су их уклањали у близини љубињског села Банчићи”, истиче Чедо. Шпанци су му плаћали дневницу 24 марке, па је са њима радио на тим пословима пуних осам месеци.
Највећи путнички авион на свету, „ербас А380”, полетео је данас из Сингапура за Лондон, на први комерцијални лет према Европи.
Авион сингапурске авиокомпаније „Сингапур ерлајнз” (СИА) са 449 путника, полетео је са аеродрома „Чанги” јутрос, а предвиђено је да слети на лондонски аеродром „Хитроу” рано поподне.
СИА, једина компанија која у својој флоти има авионе А380, саопштила је да ће се повратни лет из Лондона ка Сингапуру обавити у среду. Још један А380 започеће у мају да лети на редовноиј линији ка Токију.
СИА је прошлог уторка преузела нови авион, који ће користити на редовној рути између Сингапура и Лондона, у седишту „Ербаса” Тулузу, у Француској.
Звезда српског тениса и трећи тенисер света Новак Ђоковић гостовао је у среду увече у емисији чувеног америчког водитеља и комичара Џеја Леноа „Tonight Show”, која се приказује на НБЦ телевизији. Ђоковић се појавио у једном од најгледанијих ноћних шоу-програма у Америци, вече уочи почетка турнира мастерс серије 'Pacific Life Open' у Лос Анђелесу, а осим Новака, у емисији су гостовали и чувени комичар Бил Козби и музичар Гевин Дегро. „Харизматични Србин”, како га амерички медији описују, освојио је бројне симпатије својим имитацијама Марије Шарапове и Рафаела Надала прошле године на турнирима по Америци. „Могу ли да добијем још један аплауз? Мало сам нервозан”, рекао је Ноле у тренутку када је ушао у студио и поздравио се са домаћином Леноом, што је публика испратила бурним аплаузом и навијањем.
Џеј Лено је Новака прво упитао у ком смислу му се живот променио од када је постао освајач гренд слема, на шта је Ђоковић шаљиво одговорио: „Па... прва ствар која ми пада на памет јесу лепе девојке. Летим првом класом, имам квалитетне оброке, дакле, водим здравији живот”.
Jeднoм млaдoм Пoљaку тoликo сe приjeo хaмбургeр дa ниje прeзao oд тoгa дa укрaдe првo вoзилo - читaв вeлики кaмиoн дa сe oдвeзe пo слaстaн зaлoгaj дo oближњe бeнзинскe пумпe.
Сeбaстиaн К. [24] из мeстa Ниђицe у цeнтрaлнoj Пoљскoj искoристиo je трeнутaк нeпaжњe кaдa je вoзaч пaркирaнoг кaмиoнa изaшao нa трeнутaк, a oстaвиo кључeвe.
Крaђa кaмиoнa сa тeрeтoм врeдним 36.000 eврa збoг jeднoг jeдинoг хaмбургeрa, млaдићу je, мeђутим, убрзo прeсeлa пoштo je, нeвичaн дa упрaвљa тeшким кaмиoнoм врлo брзo зaвршиo у oближњoj њиви.
Пoлициjскa пaтрoлa пoслe двa сaтa нaбaсaлa je нa групу људи, мeђу њимa и нeсрeћнoг Сeбaстиjaнa К, кaкo пoкушaвajу дa извуку кaмиoн из блaтa.
Jeдaн хaмбургeр млaдићa мoжe дa кoштa и дo пeт гoдинa зaтвoрa.
Jeдaн прeпaрирaни крoкoдил изaзвao je прaву пaнику нa пaркингу у Риги, прeтoници Лeтoниje, зa кoгa сe у први мaх пoвeрoвaлo дa je oдбeглa живoтињa. Прeплaшeни присуствoм рeптилa мeсoждeрa у цeнтру грaдa и пoднeбљу гдe тa врстa живoтињe нeмa стaништe, грaђaни су пoзвaли пoлициjу дa интeрвeнишe.
'Рaдилo сe сaмo o oстaцимa нeкoг прeпaрирaнoг крoкoдилa. Нeкo гa je jeднoстaвнo ту oстaвиo. Нajвeрoвaтниje je у питaњу шaлa', изjaвилa je пoвoдoм дoгaђaja прeдстaвницa лeтoнских вeтeринaрских влaсти. 'Нeки грaђaни нису рaзумeли ту врсту хумoрa пa су пoзвaли пoлициjу', нaвeлa je oнa.
Истрaжитeљи прeтпoстaвљajу дa je влaсник крoкoдилa, гoтoвo у стaњу рaспaдaњa, прeпaрирaну живoтињу уствaри бaциo у кoнтejнeр из кoг су je нeкe шaљивчинe нaкнaднo извaдилe.
Кaкo прeнoсe aгeнциje, крoкoдил je пoвeрeн стручњaцимa кojи ћe утврдити дa ли сe мoжe рeстaурирaти дa би биo излoжeн у нeкoм прирoдњaчкoм музejу.
Амерички новинар Кристофер Стјуарт објавио је биографију о животу Жељка Ражнатовића Аркана, у којој је описао успон и пад једног од „најопаснијих људи на Балкану”, наглашавајући да је за неке у Србији он и даље „народни јунак”.
Стјуарт је у књизи под насловом „Лов на тигра: Брзи живот и насилна смрт најопаснијег човека на Балкану”, навео да је Аркан као младић отишао у Европу са благословом тадашње југословенске Службе безбедности која му је наводно обећала лажне пасоше и где је постао „један од најуспешнијих пљачкаша банака”. Како је пренео „Глас Америке”, Аркан је заузврат пристао да за потребе те службе ликвидира особе које је тадашњи режим сматрао непријатељски опредељеним политичким дисидентима. Стјуарт тврди да је Аркан за Титову владу убио бројне политичке дисиденте, описујући један случај кад је Ражнатовић у Немачкој, по налогу државне безбедности, убио албанског дисидента са Косова и затим „једноставно нестао, као и после многих убистава”.
У Калифорнији је отворен Окстердам Универзитет, прва школа која младе припрема за послове у растућој индустрији гајења марихуане за медицинске потребе. За 200 америчких долара и цену два уџбеника, ученици онде могу да науче како правилно да гаје канабис, које врсте олакшавају проблеме одређених болести, али их уче и законским одредбама бизниса који је у очима федералних власти – илегалан.
– Основна идеја је професионализовати индустрију и учинити је “озбиљном”, баш као што су то пиваре и дестилерије алкохола – објаснио је Ричард Ли (45), активиста и власник апотеке који је основао школу у предњем делу трговине у средишту Окланда.
После завршених “студија”, ученици решавају тест, а најбољи међу њима може да заради титулу “најбољега у класи”. Школовање за двадесет будућих “инжењера марихуанокултуре” прошлог је викенда почело предавањем о законским одредбама и наставом историје, а на предавању је било и неколико припадника индустрије забаве и активиста.
Мој кум Небојша је стиснуо петљу и прошле године се, након више од 15 година проведених у Канади, вратио у Србију. Он, жена и двоје дјеце, продали све, дали отказе и отишли да се више не врате. Кум је свратио љетос у Торонто да заврши још неке формалности, па да дефинитвно и правно-формално прекине све везе са Канадом. Мој кум је добар, паметан и весео, а богами и наочит човјек (кум није дугме). Али августа прошле године, једва сам га препознао: промијенио се, освјежио, као да је добио нову вјеру у живот. Сви који су га оговарали, који су говорили како од тог повратка нема ништа, и да ће се подвијеног репа вратити у Канаду, су били запрепаштени и поражени његовим искреним оптимизмом и безбрижношћу.
Често размишљам о куму. Недостаје ми, овдје нема много добрих пријатеља, и сваки је вреднији од злата. Али мој кум је стиснуо петљу, и вратио се у отаџбину.
Хуманитарно друштво угурсуза, намћора и баксуза „Добра нарав” у Крушевцу, најбаксузнији дан у години, девети уторак после Божића, слави на свој начин. Слава „Девети торник по Божићу” коју прате обичаји као што је седење на столицама наслоном окренутим столу, играње народног кола „леђа у леђа”, плаћање казне ако се прекрши правило „намћорастог” ћутања за столом, заправо је прилика да се сакупе добровољни прилози за помоћ најсиромашнијим крушевачким малишанима. Друштво „Добра нарав” основано је 1927. године у тадашњој крушевачкој кафани „Таково” и, како тврде историографи, јединствено је у свету, те је кроз деценије добијало „подружнице” у различитим крајевима света, свуда где би се његови чланови обрели. Основали су га тада угледни људи крушевачке вароши, трговци, кафеџије, занатлије, просветни и културни радници, који су на тај начин изражавали и неку врсту критике малограђанског металитета тадашње чаршије и истовремено помагали најсиромашнијим породицама.
Један од последњих југословенских симбола, јуче је почео да се гаси на Интернету. Уместо „уu”, нову ознаку интернет-домена „rs” јуче су међу првима добили сајтови „evo.rs” и „izbori 2008.rs”, будући да је регистрација интернет-домена од јуче у подне била могућа само под овом одредницом. У првих неколико сати код 27 овлашћених провајдера, посредством телефона или Интернета, регистровано је више хиљада домена. Адресе са наставком „yu”, који је Србија користила протеклих петнаест година биће активне до 30. септембра наредне године.
Највећа гужва за регистрацију очекује се у прва два дана, а Слободан Марковић, члан управног одбора Регистра националног интернет-домена Србија, сматра да ће дневно бити уписано између пет и десет хиљада домена.
Интернет-домене, од јуче, аутоматски могу да закупе и појединци, а не само предузећа, као што је до сада било. У коришћењу адреса више не постоје ограничења, тако да ће корисници, уместо досадашње једне, моћи да користе неограничен број адреса. Оператери не верују да ће грађани регистровати више домена, јер се ова услуга плаћа. Управљање националним доменом поверено је Регистру националног интернет-домена Србије (РНИДС), који је одабрао 27 провајдера.
Ауторска права Радио Оаза 2026