Готово сваки други млади човек у Босни и Херцеговини, или 47 одсто, размишља да привремено или трајно напусти земљу, показали су резултати новог репрезентативног истраживања међу младима од 18 до 29 година, које је данас објавио Популациони фонд Уједињених нација (УНФПА). Око 23.000 младих или четири одсто већ је, процењује се, предузело конкретне кораке и врло вероватно ће се иселити у наредних 12 месеци, показало је истраживање објављено на сајту УНФПА.
Главни покретач интереса младих за одлазак у иностранство, како показује истраживање, представља незадовољство квалитетом живота у БиХ: готово 73 одсто испитаника наводи да је животни стандард у њиховом непосредном окружењу стагнирао или се чак погоршао.
Истраживање је показало и да је исељавање главни фактор у смањењу становништва БиХ, за које се предвиђа да ће пасти на испод 1,6 милиона до 2070. године (са данашњих 3,5 милиона). Такође погоршава старење становништва БиХ и утиче на стопу фертилитета у земљи. Стопа фертилитета у БиХ од 1,25 деце по жени већ је једна од најнижих у Европи, јер многи млади у репродуктивној доби заснивају породице у иностранству.
Исељавању најчешће тежи популација од 18 до 24 године и мушкарци, са средњим образовањем, без посла, брачног статуса или они који имају двојно држављанство или породицу и пријатеље у иностранству.
Да бисмо имали зеленију будућност и смањили емисију штетних гасова и унапредили електрична возила, морамо да препознамо да ће свету требати више рударства, нарочито кад су у питању критичне сировине, рекао је амбасадор Канаде Џајлс Норман на отварању дводневне Међународне конференције у рудном богатству Србије.
Србија јединствена по биткама, победама и жртвама
Историчар Момчило Павловић каже за РТС да допринос Србије победи у Првом светском рату треба валоризовати и истицати оно што су други о нама рекли. Истиче да је 1914. године Церском и Колубарском битком Србија задивила свет, као и борбама за Београд.
Викинзи су се населили у Северној Америци пре тачно хиљаду година, више векова пре него што је Кристифор Колумбо стигао у Америку, показују резултати нове студије. Научници кажу да је нова техника датирања која анализира годове дрвећа пружила доказе да су викинзи основали насеобину у канадском Њуфаундленду 1021. године, јавља BBC.
Одавно је познато да су Европљани стигли до Америке пре Колумбовог доласка у Нови свет 1492. године. Ово је, међутим, први пут да су истраживачи дали тачну годину. Аутори студије објављене у часопису Природа (Nature), наводе да су анализирали годове три дрвета посечена за нордијско насеље Ланси Медоуз у Њуфаундленду, у Канади.
Користећи референтни сигнал атмосферског радиокарбона произведеног раније датираном соларном олујом, успели су да открију да је „тачна година када је дрво посечено“ 1021. година. Знало се да се таква соларна олуја - велика количина зрачења које је Сунце „послало“ ка Земљи - догодила 992. године, наводе научници. То им је омогућило да одреде тачнији датум изградње насеља од претходних процена које су гласиле: око 1000. године наше ере.
За само три дана, од 19. до 21. октобра 1941. године, у Крагујевцу и околним селима стрељано је око 2.800 људи, међу њима и 300 ђака, а најмлађи Драгиша Николић имао је непуних 12 година. - „За целу Србију створити застрашујући пример који мора погодити целокупно становништво”, речи су злогласног генерала Франца Бемеа, који је издао наредбу познату као „сто за једног”
Петроварадинска тврђава данас слави 329. рођендан.
Иако је један од главних симбола Новог Сада и поносно стоји на Дунаву, претрпела је тешку ратну прошлост у којој се броји чак десетак ратова.
Грађена је по плановима Кајзерсферда и Марсилија а војни градитељи су били Вамберг, Гисенбир, Доксат, Манет и Шредер, све угледна имена војне архитектуре аустријске царевине.
Да неко заиста може да буде "буквалиста" у сваком смислу и по сваку цену, потврдио је један извештај лекара који је због бизарног садржаја завршио на твитеру, а могао би и у категорију "веровали или не".
У лекарском извештају једне госпође из Бијељине стоји напомена:
"Сипала је капи за курје око у око".
Овај поступак изазвао је лавину коментара и реакција испод поста, а већина твитераша није могла да верује да је госпођа заиста урадила такву ствар. Да ствар буде још бизарнија, случај из Бјељине није изоловани непромишљени поступак, па су корисници ове друштвене мреже изнели примере из свог окружења у којима видимо да неким људима заиста мора све да се црта.
"Шта је брига, има и друго око", "Око за око исплакано", "Сада има нигхт висион", "Ово је за треће око", коментари су испод поста у којима се исмева поступак госпође из Бјељине, а у коментарима се може прочитати да даме некада имају проблем и са коришћењем вагиналета, па су склоне да их пију.
Ауторска права Радио Оаза 2026