Министар за имиграцију и држављанство Џејсон Кенеј најавио је нове критеријуме за спонзорисање родитеља и деда и баба у Канаду, чији је циљ да се обезбеди да старији имигранти, по доласку, не буду на социјалној помоћи или да траже социјални смештај.
Пријаве ће се примати од 1. јануара 2014. године, а годишњи лимит ће бити пет хиљада.
Ове промене су део друге фазе владине ревизије имиграционог процеса спајања породице. Нове пријаве нису могле да се подносе од 2011. године, како би се у међувремену решили нагомилани предмети, због којих је време чекања на решење било осам година. Министар Кенеј је изјавио да ће ове године бити одобрено да око 25 хиљада сениора добије дозволу боравка, и да се очекује да ће тај тренд бити настављен и наредних година.
Како Кенеј наглашава, основни разлог због кога се инсистира на ограничавању броја имиграната из ове категорије је то што су они терет за систем здравствене заштите и друге социјалне ресурсе. Он је поменуо да деда и баба могу да коштају систем 400 хиљада долара, па је сасвим разумљиво да се жели одговоран приступ спајању породица.
Пречишћеним текстом Декларације о заштити уставних и законских права Војводине, обезбеђена је већина у војвођанском парламенту, али и настављено саплитање о историјске чињенице. Наиме, прихваћени амандман Лиге социјалдемократа Војводине на став два говори да је "аутономија Војводине историјско и природно право њених грађана, јер је настала и потврђена вољом њених народа на Скупштини изасланика народа Војводине у Новом Саду 30–31. јула 1945. када су они јединствено одлучили да се Војводина, као аутономна покрајина, прикључи Србији".
Та реченица је произашла као својеврсно компромисно решење, јер је за Савез војвођанских Мађара било неприхватљиво да се као природно право грађана на аутономију узима датум из 1919. године, али је отворила још већи раздор између власти и опозиције. За историчара Чедомира Антића оба ова датума су проблематична као историјски основ права грађана на аутономију Војводине.
"Дакле, 1918. и 1919. година су као датум биле нетачно узете јер Војводина тада није постојала, а српски крајеви у Јужној Угарској су одвојено приступили краљевини. Када је реч о 1945. години, ту нема говора о било каквој демократији. Ако постоје замерке да одређени представници мањина 1918. године, конкретно Немци и Мађари, нису хтели да уђу у састав српске државе, те мањине су 1945. године биле прогоњене. Немци су преживели потпуно етничко чишћење, а Мађаре је такве судбине спасила само чињеница да је Мађарска била виђена као будућа комунистичка земља", објашњава Антић и наставља:
Истраживачи из САД потврдили заборављену теорију наших научника о пореклу старог континента. Срби и Ирци имају заједничке претке
У узорку из Србије има више најстаријег европског генетског материјала
Европљани су „од Балкана до Ирске“ део велике породице која се блиско повезала у последњих 1.000 година, објавили су пре неколико дана амерички научници са Универзитета у Калифорнији. После анализе узорака генетског материјала са целог Старог континента они су били запрепашћени резултатима. Амерички научници су утврдили да степен генетичке повезаности не зависи од близине народа.
- Невероватно је колико су Европљани међусобно повезани. На генеалошком нивоу сви у Европи имају трагове скоро истог скупа предака од пре само хиљаду година - рекао је коаутор студије Грејем Куп, професор екологије и еволуције на Универзитету у Калифорнији. Овакви резултати били су предвиђени у теорији пре више од десет година, а сада имамо конкретне доказе из ДНК података.
Интонирањем химне Србије, пред неколико хиљада људи у центру Београда, нешто пре 13 сати почео је митинг који су организовале четири општине са севера Косова и Метохије, чији се представници противе споразуму о нормализацији односа са Приштином.
На бини, на којој је исписан слоган протеста "Остајемо у Србији", налазе се митрополит црногорско-приморски Српске православне цркве Амфилохије, председници општина са севера КиМ, рок-музичар Бора Ђорђевић, некадашњи кошаркашки репрезентативац и садашњи потпредседник Кошаркашког савеза Србије Дејан Томашевић, као и професор права Коста Чавошки.
Као говорници су најављени по један представник Срба са севера и из централног Косова, као и један студент универзитета у Косовској Митровици.
Међу учесницима протеста су и лидер Демократске странке Србије Војислав Коштуница, као и функционери и посланици те странке, који због митинга не учествују у данашњој седници Скупштине Србије.
Демонстранти су на Трг Републике дошли у организованим колонама, због чега је на неколико места затворен саобраћај.
Они носе заставе Србије, заставе ДШ-а и покрета "Наши".
Узвикивали су "Издаја" и пароле против највиших функционера Србије, противећи се споразуму са Косовом.
Група ентузијаста која је својевремено покренула акцију преко интернета и за шест седмица прикупила 1,3 милиона долара за откуп Теслине лабораторије у Њујорку, купила је данас ту локацију, чувену кулу у Ворденклајфу.
"Веома смо узбуђени и захвални што смо остварили наш циљ", изјавила је председница Научног центра Тесла Џејн Алкорн (Jane Alcorn). Група коју је она предводила успела је да откупи Теслину лабораторију за 850.000 долара. У акцији прикупљања новца учествовало је 33.000 донатора из 108 држава.
Тесла је напустио лабораторију 1917. године и после тога она је годинама коришћена као постројење за производњу хемикалија за фото-индустрију и припадала је компанији Пирлес фото (Peerlesh Photo Company).
Године 1993. локалне власти донеле су одлуку да су подземне воде испод куле контаминиране кадмијумом и другим отровним елементима, због чега је било неопходно чишћење тла.
Алкорн каже да је куповина лабораторије тек први корак и да има још много тога да се уради јер је коначан циљ групе ентузијаста окупљених око ње да на том месту подигну музеј посвећен Николи Тесли и научни центар од којег био имао користи цео свет.
Патријарх српски Иринеј позвао је данас вернике да остајући уз Бога, остану душом и срцем и уз страдални народ на Косову и Метохији и у свим крајевима земље где православни страдају због имена и вере у Христа.
''Позивајући вас све на богољубље и човекољубље, децо наша духовна, позивамо вас и да свагда останете уз онога који је победио сва страдања и искушења, који је на крају победио смрт као нашег највећег непријатеља, да, остајући уз њега, останемо душом и срцем и уз наш страдални народ на Косову и Метохији, и у свим крајевима земаљским где православни страдају због свог имена и своје вере у Христа, који је рекао - не бојте се, ја сам победио свет'', казао је Иринеј у ускршњој посланици.
Иринеј је поручио да истина Васкрсења посебно снажно ођекује у нашем времену, препуном патњи и страдања - времену у којем се, као ретко када раније, поставља питање смисла и циља живота.
''Сведоци смо тога да је из дана у дан све више усамљених и остављених, толико је домова без топле људске речи, толико је деце лишено родитељске пажње и љубави. Пуне су болнице страдалника, оних који болују телом и душом'', казао је Иринеј.
Редитељ Емир Кустурица изјавио је синоћ да је „медијски мртва личност”, односно да више неће давати интервјуе, нити изјаве за медије. Кустурица је рекао да се са данашњим даном „исписао” из Парка природе Мокра Гора, јер је био „љут и повређен” због пријаве државног ревизора, али и да не може да буде службеник владе са којом се не слаже.
„Београд је до пре неколико месеци личио на Њујорк, прихватао је све најбоље са Балкана и простора јужних Словена. Сада улази у фазу 'Шумадија дрим' у којој није обележено два века трагичног јунака косовске мисли Његоша”, рекао је Кустурица у емисији „Утисак недеље” на ТВ Б92. Он је поменуо изјаву председника Србије Томислава Николића да су сви житељи Босне - Босанци и казао: „Тако му је и Његош ваљда Црногорац, а не Србин”. Редитељ је нагласио да не жели да учествује у томе. „То говорим не као политчар, него као човек који жели да буде конструктиван и аутономан”, истакао је он.
Што се тиче Парка природе Мокра Гора изјавио је, као што је већ објављено у медијима, да је међународна ревизорска комисија утврдила да је материјална вредност онога што је тамо учињено 2,7 милиона евра, а да је држава уложила један милион.
Да нису били властољубиви и алави на моћ и новац, да су увели штедњу, реформисали државу, па и по цену да их народ никада више не изабере, данас не би могли да их уцењују новцем за пензије Бриселски споразум о Косову, како се чује, могао би у међународној агенди да отвори питање Републике Српске. Војводина се суочава с тињајућим сукобом демократа и напредњака, а с времена на време расту тензије на југу земље и у Санџаку. О овим темама, стању у земљи и њеним перспективама разговарали смо са историчаром Чедомиром Антићем.
Да ли би после споразума о Косову и Метохији на дневни ред могло да дође питање Републике Српске?
- Наравно, то је ових дана јасно најављено у програму радија Дојче веле. Идућа година ће бити повољна за то, тада су тамо избори и упркос политичким и економским успесима Милорада Додика, опште прилике су због опструкције из ЕУ и САД све теже. Српска ће бити уцењивана кредитима, подривана прескупом босанском државом. Бирократски диносаурус Федерације БиХ је данас жив само ради обесправљивања Срба и Српске. Народ ће бити узбуњиван надрителевизијама и плаћеним НВО организацијама.
- Међународни представник ће бити подржан у кампањи рушења Устава и дивљачког отмања надлежности. Како рече један новосадски квислинг, Србију ће притискати као око Косова: да супротно обавезама гаранта Дејтонског споразума не помогне Српској, а биће за ту прилику отворено и питање Војводине.
Политика Томислава Николића је недосљедна јер је то политичар који је направио највећи могући заокрет у својим ставовима, сматрају аналитичари у Србији.
Председник Србије Томислав Николић рекао је у интервјуу за БХТ1 да су за њега Срби из Републике Српске Босанци и извинио се због злочина које је у БиХ, у име српског народа и државе, починио било који појединац.
ИЗЈАВА
После бурних реакција у региону због Николићевих ставова објављених делимично на интернету, БХТ је у четвртак емитовала интервју, иако је то било планирано за 7. мај.
- Клечим због тога, ево клечим и тражим помиловање за Србију због злочина који је извршен у Сребреници. Извињавам се за злочине које је у име наше државе и нашег народа учинио било који појединац - навео је Николић.
Аналитичари подсећају да је Николић био тај који је упућивао најжешће критике на рачун бившег председника Србије Бориса Тадића за свако његово извињење.
- Веома је опасно кад се председник једне земље извињава другој у име свог народа. То је обично додворавање које и личи на америчког плаћеника, изјавио је Николић 7. децембра 2004. коментаришући извињење Тадића у Сарајеву за злочине почињене у ратовима на простору СФРЈ.
Кроз неколико дана, слично је говорио и за скупштинском говорницом.
Сведок одбране Јасуши Акаши изјавио је на суђењу Радовану Караџићу у Трибуналу у Хагу да су гранату која је на сарајевској пијаци Маркале 1994. године убила и ранила десетине грађана, могле да испалеи обе зараћене стране. По оптужници која тадашњег председника Републике Српске и врховног команданта њене војске Радована Караџића терети за терорисање становништва Сарајева, гранату је на Маркале испалила Војска РС. У експлозији једне минобацачке гранате, на Маркалама је 5. фебруара 1994. погинуло 66 грађана, а рањено је више од 140 особа.
Јапански дипломата Акаши, тада специјални изасланик генералног секретара УН за бившу Југославију, сведочио је да је ескпертска комисија коју је формирао, после истраге није могла тачно утврдити која је зараћена страна испалила гранату. У комисији су, по речима сведока, била по два експерта из земаља наклоњених Муслиманима, односно Србима, а председавао јој је Канађанин.
"Они су закључили да је граната могла долетети или са стране српских снага или са стране снага босанске владе. Закључак комисије који сам ја прихватио, био је да је напад могао доћи са обе стране", рекао је Акаши.
Изјавио је да му је Караџић, дан после екплозије, категорично тврдио да ВРС није испалила гранату и да је то учинила Армија БиХ.
Ауторска права Радио Оаза 2026