Радио Оаза 88.3 FM
Недељом од 20 до 22 часова на 88.3 CJIQ FM

Рођендан Саве Шумановића (1896–1942), који се обележава 22. јануара, био је повод да директорка истоимене галерије у Шиду Весна Буројевић одлучи да као ауторка изложбе представи три Савине слике из париског периода, веселе, пуне живота, на којима је овековечена Кики, краљица париске четврти Монпарнас. Ову занимљиву поставку под називом „Артисти и модели: Сава Шумановић и краљица Монпарнаса“, која се вечерас у 18 часова отвара у Галерији „Сава Шумановић“ у Шиду, моћи ће да види публика у наредних 30 дана. Весна Буројевић о вечерашњој рођенданској прослави каже:
– Изложићемо три Савине слике на дан његовог рођења. Две је насликао 1929. у Паризу, а донео их годину дана касније у Шид. Реч је о „Јутру“, лежећем женском акту и „Париском моделу“, седећем акту. А на трећој слици коју је уметник насликао 1935. под називом „Крај шумарка“, док још није пронашао одговарајући модел, а на којој је пет актова, централно место припало је Кики, насликаној по скицама из Париза. Кики је била чувени модел, звезда париских кабареа, увек у друштву највећих сликара 20. века. То што је позирала и Шумановићу показује да је он такође био део париске уметничке елите. На отварању ће посетиоци моћи да виде и инсерте из кратких уметничких филмова у којима је Кики играла.

Јасна Јованов, ауторка текста у каталогу, каже да је поента изложбе у Шиду откривање новог слоја живота Саве Шумановића, а намера је да се покаже како је он био део боемског миљеа у Паризу, где се стварала уметност.
– Сава се дружио са уметницима, писцима, сликарима, а Кики је била њихова муза, и занимљиво је да се живот читаве једне генерације може сагледати кроз причу о Кики, а Сава је и те како био део свега – каже Јасна Јованов, историчарка уметности и директорка Спомен збирке Павле Бељански из Новог Сада. Јасна Јованов, ауторка каталога ове изложбе, о париској атмосфери у којој је Шумановић стварао пише да је највећи куриозитет Монпарнаса представљала  група самосвесних жена које су зарађивале за живот наступајући као играчице и глумице, певајући у кабареима или позирајући сликарима, понекад се и саме окушавајући на уметничком плану.
„Најпознатија је била Кики, која је током лудих двадесетих, тридесетих и четрдесетих година 20. века била модел, сликарка, кабаретска певачица, филмска глумица, инспирација многим уметницима”, пише Јасна Јованов.
Ко је у ствари била Кики?  
У каталогу се наводи да је рођена  у Бургундији као Алис Прен (1901–1953) и да је била симбол боемског и уметничког живота Париза. Позирала је Медјицком, Мојзеу Кислингу, Перу Крогу, Александру Калдеру, Паблу Гаргалу, Лују Паскину и многим другим уметницима са Монпарнаса. Дружила се са Гертрудом Стајн и Ернестом Хемингвејем. А легенда о Кики сачувана је захваљујући серији фотографија које је снимио Емануел Радницки, познатији као Ман Реј, између 1921. и почетка четврте деценије прошлог века. Играла је и у два кратка и једном дугометражном филму Мана Реја, као и у другим кратким филмовима.
Поред три слике које ћемо у наредних 30 дана видети у Шиду, постоји још слика на којима је овековечена Кики, једна од њих се налази у Народном музеју, друга у Матици српској у Новом Саду, а трећа је у приватном власништву. Изложба у Шиду није само прича о Сави или Кики, већ о споју артиста и модела, о једној истој стваралачкој енергији која је изнедрила уметност 20. века.
Б. Лијескић
На слици - „Крај шумарка” (Кики, лежећи акт у средини) 1935.