
Књжевник из Аустрије Петер Хандке добитник је награде “Златни крст кнеза Лазара“, песничке манифестације Видовданско причешће која се одржава на Косову и Метохији.
У образложењу жирија наводи се да је Петеру Хандкеу додељена награда за његов допринос истини о Србима на Космету. Хандке је први странац који је добио ову награду, па је коментаришући ту одлуку рекао: „Обавештен сам да је жири направио преседан. По мало ме је стид овог признања... Дозволите ми да дођем себи, да схватим значај Златног крста јер у овом моменту не могу ништа рећи чега се сутра не бих стидео.“
Он је изразио уверење да ће његово писање о Косову и Метохији, Великој Хочи, Ораховцу, Косовској Митровици бити читано када се забораве изјаве политичара и текстови новинара о Косову и Метохији.
Овај аустријски писац већ годинама пише о Србима, њиховим проблемима на Косову и Метохији. Он је оштро критиковао НАТО бомбардовање Србије и Косова и Метохије, пишући да је „морал нова реч за самовлашће“, у отвореном писму је тражио да му немачки министар одбране Rudolf Schaping, који му је тих дана честитао рођендан, врати његове књиге. Такође је вратио Buchner награду, највећу награду за аутора немачког језика. Тих тешких дана бомбардовања Хандке је путовао више пута у Србију.
Бројне чланке и књигу „Правда за Србију“ посветио је распаду бивше Југославије. А прошле године је изашла његова књига „Птице кукавице из Велике Хоче“, о животу Срба у једној српској енклави на Косову и Метохији. „Признајући албанску државу Косово, Запад је једним јединим смртоносним удрацем одузео српском народу на Косову домовину и учинио од њега заточенике и избеглице у сопственој земљи. Плачимо сви који нисмо пристрасни и чије су намере добре са српским народом коме је одузето Косово“, написао је Хандке.
Захваљујући на урученој награди Петер Хандке је рекао да није присуствовао додели бројних признања по свету, али је био дужан да „Златни крст“ прими у месту где се додељује. „На Косово и Метохију долазим и морам да долазим“, рекао је писац. Затражио је дозволу да „Златни крст кнеза Лазара“ поклони својој осамнаестогодишњој ћерки Амини која му се, како је рекао, после боравка у Србији и на Косову и Метохији придружила у борби за истину о Србима.
Љиљана Синђелић Николић