Радио Оаза 88.3 FM
Недељом од 20 до 22 часова на 88.3 CJIQ FM
За двадесетак дана, биће премијерно приказан документарни филм о једном од најпознатијих Нишлија у историји града – Драгиши Цветковићу. Сценарио за филм „Право на истину” написао је Стеван Јовичић, на основу књиге Нишлије Видосава Петровића „Драгиша Цветковић – с њим самим”, а режисер је Јовица Крстић.
- Филм говори о трагичним догађајима, који су дубоко обележили савремену историју нашег народа, открива до сада непознате а значајне околности и чињенице. Драгиша Цветковић, некадашњи министар и председник владе Краљевине Југославије, био је потписник протокола о приступању земље Тројном пакту, а без судске одлуке проглашен је ратним злочинцем. Понео је велики део одговорности за ток и збивања у Другом светском рату, али, да ли је заиста и био издајник, сами ће закључити гледаоци „Права на истину” – каже за „Политику” Јовица Крстић.
– Цветковић је пре рата био новинар, затим одборник у нишкој скупштини а као градоначелник успео је да између два светска рата оријентални Ниш претвори у модеран европски град. Био је и народни посланик, министар вера, онда и министар здравља и социјалне политике, али и министар унутрашњих дела, после чега је изабран и за председника владе Краљевине Југославије.
Окривљен је за издају земље јер је по одлуци Крунског савета потписао протокол о приступању Југославије Тројном пакту – истиче Крстић, наглашавајући да је Цветковић након капитулације наше земље одбио било какву сарадњу са Немцима и владом Милана Недића.
– Године Другог светског рата Цветковић је провео у кућном притвору у Нишкој Бањи, а у том периоду је два пута хапшен и заточен у београдском логору Бањица. После рата, иако није сарађивао са окупатором, о њему се говорило као о корумпираном министру и издајнику. Никада му није суђено, а ипак је осуђен – напомиње режисер Јовица Крстић.
Драгиша Цветковић (рођен 1893) преминуо је у Паризу, 1969. године. Град Ниш је лане једну од главних улица назвао његовим именом. Једночасовни документарни филм, који ће премијерно бити приказан у Нишу и Београду, снимљен је одлуком Градског савета за културно стваралаштво уз финансијску помоћ града и нишке општине Медијана.
Тома Тодоровић