Радио Оаза 88.3 FM
Недељом од 20 до 22 часова на 88.3 CJIQ FM
Материјална криза има дубљи корен у духовној и моралној кризи људског друштва, наводи се у Васркшњој посланици патријарха Павла и архијереја СПЦ коју jе прочитаo митрополит црногорско-приморски Амфилохије. Човеку је све што има даровано добротом Божјом, поручује се у Васркшњој посланици.
Поглавар Српске православне цркве Павле оценио је у данас прочитаној Васркшњој посланици да је наше доба суочено са материјалном кризом, али да је још присутнија криза морала и карактера.
"Данас милиони духовно осиромашених и морално опустошених људи, занесени сјајем пролазних ствари, живе у овом свету као у хладном гробу. Зар се свет не претвара у фабрику и тржиште лажног сјаја и пролазних вредности? Зар се данас често не говори да човек и без неба може мирно да хода по земљи?", наводи се у посланици патријарха коју је у Патријаршији прочитао митрополит црногорско-приморски Амфилохије.
Патријарх Павле је у Васкршњој посланици изразио бојазан да ће се цивилизација сувише касно сетити Христових речи: "Без мене не можете чинити ништа".
"Молимо васкрслог Господа да и у нама васкрсне људски лик првобитне човекове природе, који је данас тако често извитоперен, маскиран и унакажен бројним манама и пороцима. Да и у нама свако препозна човека, обасјаног Његовим вечним животом, био имућан или сиромашан, на великом или малом положају и месту", наводи се.
У Васркшњој посланици патријарх Павле је апеловао на "браћу и сестре" да сачувају достојанство, веру у "васкрслог Господа", љубав према ближњима, истини и правди, као и "према свему добру које људи желе, а без помоћи васкрслог Господа и Његовог Јеванђеља не могу постићи".
Посланица је упућена уз, како се наводи, посебно сећање на вернике на Косову и Метохији, као и вернике широм света, на свим континентима  где православни Срби и сви православни хришћани прослављају Васкрс.
У Васркшњој посланици се указује да је наше доба тренутно суочено с материјалном кризом, али да је код нас још присутнија криза морала и карактера, и поручује да је човеку све што има даровано добротом Божјом, а да злоупотреба Бога и Божјих добара води отуђењу, самоуништењу и смрти човека и света.
Само у светлости свеистинитих Христових речи, свет и сва добра земаљска задобијају непролазни бесмртни смисао, а глад за стварима, за новцем и телесним уживањима, свођење смисла живота само на засићење такве глади, представља само наличје дубље глади и жеђи човека.
"Уколико је заборав хлеба који силази с неба дубљи, утолико је похлепа човекова за богаћењем, новцем и уживањем већа и незајажљивија, утолико је отимање творевине и њених добара од Бога и од ближњих - безочније и саможивије", наводи се у Васркшњој посланици.
У њој се упозорава и да природа неминовно узвраћа на то насиље над собом - бунтом и затрованошћу.
"Људско друштво постаје све неуравнотеженије себичним богаћењем мањине на рачун милиона све беднијих и сиромашнијих". То значи и да савремена глобална и глобалистичка материјална криза, као и увек, има свој дубљи корен у духовној и моралној кризи човека и људског друштва.
"Иштите најпре царство Божје и правду његову и све ће вам се дати", поручује се у Васркшњој посланици.
Додаје се и да се смисао свега постојећег, свеукупног људског рода и човековог деловања и живљења на земљи, открива и дарује у тајни Христовог распећа за живот света и његовог васкрсења из мртвих.
"Зато обасјани вечном светлошћу Христа Бога, прослављамо његово Васрксење и у њему наду на васкрсење мртвих и живот вечни, поздрављајући се сверадосним поздравом - Христос васкрсе", наводи се у Васркшњој посланици.
Традиционалну Васркшњу посланицу патријарха Павла и архијереја Српске православне цркве прочитаo je у двору Српске патријаршије митрополит црногорско-приморски Амфилохије.
Посланица ће на Васкрс бити прочитана у свим храмовима СПЦ у земљи и расејању и биће емитована на електронским медијима и објављена у средствима јавног информисања.
РТС