
Агенција Уједињених нација за борбу против дроге објавила је у свом најновијем извештају да би цена кокаина у Европи требало да настави да пада, пошто кријумчари користе нове руте за незаконити транспорт наркотика, и то кроз западну Африку и Балкан.
Међународни борд за контролу наркотика (ИНЦБ) објавио је да се Балкан, преко којег се традиционално из Авганистана и Централне Азије хероин пребацивао у западну Европу, сада све чешће користи и за допремање кокаина у Европу, преноси Глас Америке.
Цена кокаина на улицама стога је драстично пала у последњих десет година, а очекује се да ће иићи још ниже, уколико се не спречи допремање нових залиха.
„Цене ће и даље падати уколико изостане одговарајућа акција против нових шверцерских канала”, наводи се у новом, 132 стране дугом извештају УН.
У извештају УН се наводи да је Балканско полуострво, некада средиште криминала и насиља услед рата у бившој Југославији и транзиције комунистичког друштва, постало једна од најсигурнијих области за кријумчарење у Европи.
Највећи произвођач кокаина у свету је Колумбија, где је прошле године забележен скок укупне производње од 27 одсто, односно 55 укупне светске производње.
Извештај Међународног борда за контролу наркотика наглашава да је западна Африка постала главно подручје за кријумчарење кокаина из Јужне Америке, пошто криминалци мењају своје руте од Кариба и северног Атлантика, како би избегли америчке и британске луке.
Танјуг