Радио Оаза 88.3 FM
Недељом од 20 до 22 часова на 88.3 CJIQ FM
Писмо Светог архијерејског синода упућено представницима српских власти, у коме се тражи да не буде усвојен Статут Војводине, не може се назвати уобичајеним, али није ни потпуни преседан, кажу познаваоци црквеног протокола. Српска православна црква је писмо упутила председници парламента Славици Ђукић-Дејановић, а текст „сличне садржине”, како се наводи на сајту СПЦ, прослеђен је и председнику Србије Борису Тадићу и премијеру Мирку Цветковићу. Црква је оценила да се Статутом Војводине покрајини „додељују одређени облици државностиРепублике Србије”.
Да је допис са потписом владике Амфилохија стигао на адресу Бориса Тадића потврђено је новинарима у његовом кабинету, уз напомену да су „Тадићу у протеклом периоду, поред писма архијереја стизала и многа друга писма грађана, невладиних организација и институција”. „Било их је и за и против одредби Статута Војводине и председник Тадић је са свим стварима упознат”, поручују из Кабинета.
И председница Скупштине Славица Ђукић-Дејановић потврдила је да писмо добила, да је упозната са садржајем и да ће у складу са законом писмо проследити надлежним скупштинским одборима који ће одлучити о његовој судбини. Она је додала да „сваки грађанин и свака институција у земљи имају право да изразе своје ставове по свим питањима којима се парламент бави и да се сви ти ставови подједнако третирају, па ће тако бити и са писмом СПЦ”.
Право цркве да се изјашњава о питањима какво је доношење Статута Војводине оспорава председник Лиге социјалдемократа Војводине Ненад Чанак. Он тврди да су „овакве активности цркве” противуставне и противзаконите. „Боље би било за СПЦ да се позабави рашчишћавањем у својим редовима и онима који су благосиљали ратне злочинце, педофилијом у својим редовима, јатаковањем оптужених за ратне злочине и крадљиваца аутомобила и грађевинском мафијом. Потпуно је јасно да је похлепа доминантни верски осећај у руководству СПЦ и главни мотив за ово. Сваки комад земље који је враћен цркви је у року од 24 сата продаван и тиме се иде на то да се уништи национални парк Фрушка гора, да се распрода приватницима и урбанистичкој мафији, а да се грађанима Војводине и Србије одузме један од ретких националних паркова. Мислим да је то један од разлога због којих се и води ова хајка против Војводине . СПЦ се понаша као потпуно издвојена појава у нашем друштву. Они по Уставу немају права да се мешају у ова питања”, каже Чанак.
Да се право да се изјашњава о Предлогу статута Војводине цркви не треба и не може ускратити сматра и социолог и аналитичар Јово Бакић.
„Црква има право да реагује на ствари које су врло битне и у политичком животу и има и право да позове посланике да не гласају за статут. То је све у границама закона”, тврди наш саговорник.
Живица Туцић, аналитичар за верска питања и уредник Верске информативне агенције каже да нигде у Уставу Србије не пише да се цркви то право одузима. „Зашто би јој то било забрањено? Сваки сегмент друштва може да заузме став о неком питању. Било би добро да се и код нас, као у Немачкој, о таквим питањима изјашњавају све цркве заједно. Овакве сугестије се не дају олако, али се не може рећи да су потпуно неуобичајене. Црква је своје мишљење давала и када је у питању била химна”, каже Туцић. Једино што може у целој ситуацији бити спорно јесте, каже наш саговорник, адреса на коју је писмо послато јер ово питање излази из председничких надлежности као једно чисто законодавно, парламентарно питање.
Драгана Матовић
Пајтић: Размотрићемо
Председник Извршног већа Војводине Бојан Пајтић јуче је изјавио да писмо архијереја није упућено ни њему, ни Војвођанима и додао: „У том послу се не ради о томе да Војводина нешто хоће, а Србија неће, јер је Војводина у Србији. Ради се заиста о томе да су и статут и закон у највишем интересу Републике Србије, да су то акти који не воде у дезинтеграцију, већ у боље и брже функционисање државе, одговорније и ближе грађанима. Ради се о суштинском предуслову развоја Србије, о имплементацији наших уставних начела и европских вредности и праксе. Зато ћемо озбиљно размотрити све добронамерне примедбе и сугестије, од оних које заступају став да је предвиђени степен аутономије Војводине низак и незадовољавајући, до оних који сматрају супротно. Са истом таквом пажњом анализираћемо и аргументе Синода српске православне цркве.
У овом послу нећемо, као ни до сада, одустати од принципа развоја и модернизације Србије и Војводине”, каже Пајтић.
„Политика” сазнаје
Статут поново у Војводини

Статут Војводине највероватније ће да претрпи извесне промене, сазнаје „Политика” у Влади Србије.
Правни експерти уочили су мањкавости неких чланова статута. Зато ће Влада Србије предложити њихову промену и то кроз Закон о спровођењу статута.
Закон ће бити послат и у Скупштину Србије и у Скупштину Војводине. Очекује се да ће се о закону и статуту прво разговарати у Новом Саду и да ће у Скупштини Војводине да буду изгласане промене правног акта покрајине.
Демократска странка, стожер владајуће коалиције у Србији, има већину у Скупштини Војводине.
Д. Б.