Радио Оаза 88.3 FM
Недељом од 20 до 22 часова на 88.3 CJIQ FM

У Јајцу се обележава 65. годишњица од Другог заседања АВНОЈ-а. Прослави ће присуствовати представници друштва за неговање традиције Народно-ослободилачког рата из целе бивше Југославије.
Из Србије на прославу у Јајце поводом 65. годишњице од Другог заседања АВНОЈ- одлазе делегације СУБНОР-а, Друштва за истину о НОР-у и Југославији као и Савеза антифашиста Србије.
У Јајцу ће бити постављении венци на споменик антифашизму, а биће отворен и Музеј АВНОЈ-а, у организацији Савеза антифашиста Босне и Хрецеговине.
Друго заседања АВНОЈ-а одржано је 29. новембра 1943. године и на њему су усвојене одлуке којим је успостављено устројство Југославије. На заседању су потврђене и разрађене привремене одлуке са Првог заседања 1942. године у Бихаћу.

У Јајцу је одлучено да се АВНОЈ (Антифашистичко веће народног ослобођења Југославије) конституише у законодавно и извршно тело Југославије те да се оснује влада - Национални комитет ослобођења Југославије преко кога ће АВНОЈ остваривати своју извршну функцију.
Одлучено је да се југословенској избегличкој влади и краљу Петру Другом привремено забрани повратак у земљу до завршетка рата за када је највљен референдум о државном уређењу - републици или монархији.
АВНОЈ је одлучио и да се нова Југославија изгради на демократском принципу као државна заједница равноправних народа.
Представници СУБНОР-а Србије данас ће поводом обележавања 29. новембра одржати свечане седнице свих општинских одбора у Србији.
Два коментара
Бојан, Лондон
Авној и револуција
Деловање комуниста на простору Краљевине Југославије у основи није било ослободилацког вец револуционарног карактера. Србија је изгубила други светски рат и то је нама данас свима јасно. Ста ми заправо славимо славеци АВНОЈ ? Славимо капитулацију и пропаст Србије. Диктаторски комунистицки резим је од Србије створио Београдски пасалук а од српског сељака нерадницку класу. Колика је стета нанета стварањем СФРЈ и комунистицког система ? Погледајте данас Србију: све се распало, уместо да наса економија осваја друге земље, други купују нас. Комунисти су створили један нови нерадницки менталитет насег народа, поган и егоистицки. Неплански су градјени бетонски небодери, становниство одвлацено из села у градске блокове, Косово занемарено, сваки нас град данас је толико архитектонски рузан да му само атомска бомба мозе помоци. Медјутим, највеца стета је нанета управо стварањем једног новог српског менталитета који је данас на свом врхунцу.
АВЕНИЈА КРУЗНО
Авној и револуција
Живјело Уједињено Краљевство, Бојане! Са мржњом коју си управо показао према властитом народу не заслужујеш да будеш читан на неком српском порталу! Интересантно, не пишеш ништа о досљедном антисрпском дјеловању Уједињеног Краљевства посљедњих година, па и деценија! Ја бих, на примјер, кренуо од 27 марта 1941. године, једног од најтрагичнијих дана у историји српског па и осталих југословенских народа, дана који су, према свим расположивим историјским изворима, организовали не комунисти него твоји ЕНГЛЕЗИ! Само су тешки мрзитељи српског народа могли редом:
1. поништити приступање Краљевине Југославије Тројном пакту (које је успут буди речено закљушено под много повољнијим условима него приступање Бугарске, Румуније итд),
2. затим капитулирати након 12 дана, и на крају
3. препустити српски народ на милост и немилост логорима, јамама.... И зато капа доље свакоме, баш свакоме ко се овом лудачком, нељудском току (до којег је дошло ВЕЛИКОМ ЗАСЛУГОМ ЕНГЛЕЗА) хтио супротставити! И НАРОЧИТО КОМУНИСТИМА КОЈИ СУ СЕ ОПИСАНОМ ЗЛУ НАЈВИШЕ СУПРОТСТАВЉАЛИ!!!
Горак ли је енглески хљеб који једеш, мој Бојане! Толико горак да призиваш и атомске бомбе не би ли уљепшали српске градове! И ево гледам: лети једна енглеска естетска бомба, рецимо тамо неке 1999. године и бум! оде торањ на Авали! И умјесто торња, на истом мјесту ниче лондонски Биг Бен! Дивота!
РТС
Остале, ако их буде, прочитајте
ОВДЕ