Полагањем венаца код споменика на Зебрњаку крај Куманова данас је обележено 96 година од победе српске војске у Кумановској бици, у Првом балканском рату.
На спомен-костурнице на брду Зебрњак венце су положили помоћник министра рада и социјалне политике у Сектору за борачко-инвалидску заштиту Миро Чаваљуга, представници Министарства одбране, Генералштаба Војске Србије и Амбасаде Србије у Македонији.
Споменик кумановским јунацима из 1912. године, рад архитекте Момира Коруновића, подигнут је 1937. године, а пет година касније оштетиле су га бугарске окупационе трупе.
У крипти споменика су посмртни остаци стотина српских ратника страдалих у тој бици.
Усред Кумановске равнице, на надморској висини од 511 метара, уздиже се брдо Зебрњак, и на њему спомен-костурница, подигнута у част и славу погинулим ратницима у Кумановској битци 1912 године, када је српска армија под командом престолонаследника Александра Карађорђевића и уз подшку локалног становништва водила одлучујућу битку за ослобађање ових крајева од османлиског ропства.
У историји и сећањима остала је потресна прича о тој најславнијој битци у Првом балакнском рату и податак да је погинуло 1207, рањено 5212 војника, док су шестстотини тројици ратника замео сваки траг.
Обележавање годишњице организовала је Уједињена српска заједница у Македонији, у сарадњи са министарствима рада и социјалне политике, и одбране Србије и Амбасадом Србије у Македонији.
На слици: Спомен-костурнице на брду Зебрњак
РТС
Ауторска права Радио Оаза 2026