Према ових дана објављеним тајним досијеима британског министарства одбране, два америчка и британска борбена авиона добила су, у време кад је хладни рат између СССР и Запада био на врхунцу, наређење да узлете и - оборе неидентификовани летећи објект (НЛО) који се налазио изнад централне Енглеске.
Један од пилота изјавио је у истрази после акције да су му биле потребне секунде да на НЛО, који се кретао готово неухватљивим правцима, испали салву од 24 ракете јер је на радару као идентификациони сигнал с летилице примао да је реч о - "летећем носачу авиона".
Објекат је, такође наводи пилот, неколико тренутака лебдео у месту а затим се у делићу секунде удаљио брзином већом 12.000 километара на час - сећа се догађаја сада 77-годишњи Милтон Торес који живи у Мајамију на Флориди.
После давања помало паничне узбуне за полетање, Торесу је један од официра безбедности наредио да никада до краја живота никоме не сме да прича о акцији, а Торес је о свему дуже од три деценије ћутао као заливен.
Његова прича налази се међу многим које, у досијеима министарства одбране, говоре о сусретима пилота са НЛО а која су ослобођена ознаке "војна тајна" и налазе се у британском Националном архиву у Лондону.
НЛО или војни експерименти?
Званичници су, јавно, све приче о сусретима са НЛО тумачили као да су пилоти видели метеороилошки балон, необично обликоване облаке или авионе који су се, обасјани сунцем, помаљали из облака.
Највећи британски стручњак за НЛО, Дејвид Кларк, указује да би оно што су видели пилоти могло бити део тајног америчког пројекта да се на радару добија "фантомски одраз" наводне тајанствене летилице како би, на врхунцу хладног рата, "тестирали совјетску противваздушну одбрану.
"Можда су необјашњиви призори били нека врста експеримента у електронском рату али нема сумње да се одиграло нешто необично јер чудан одраз на радару у авиону који је показивао да је реч о 'летећем носачу авиона' свакако није нешто свакодневно" - сматра Кларк.
Радар показивао "летећи носач авиона"
У писаној изјави у истрази Торес је детаљно објаснио како је, после помало паничне команде, маја 1957. године, у рекордно кратком времену узлетео својим јуришним ловцем "Ф-86 Д Сејбр" по лепом, тихом сунчаном дану из ваздухопловне базе Менстон у Кенту.
"Био сам млад летач-поручник али свестан озбиљности ситуације. Добио сам наређење да на НЛО испалим плотун од 24 ракете ваздух-ваздух јер је идентификација мете била валидна па сам одабрао 24 ракете. Помало ме је збуњивао одраз на радару да је циљ 'летећи носач авиона' јер би тада била реч о мети великих размера. А што је већи циљ, то изискује и више ракета" - прича Торес.
Међутим, присећа се он, објекат је необјашњиво нестао са радарског екрана енормно великом брзином, "лов је био обустављен а ја сам се вратио у базу збуњенији него што сам био приликом узлетања".
Догађај без званичног објашњења
Дан након повратка у базу, Торес је подвргнут такозваном "дебрифингу", детаљном испитивању свих детаља лета и шта је све видео а "саслушање је обављао мени непознат човек елегантно одевен као директор продаје компаније ИБМ" - рекао је он.
"Оштро ми је запретио да ћу одговарати као издајник или шпијун ако било коме било шта кажем о догађају у којем сам учествовао јер бих тиме угрозио националну безбедност" - испричао је Торес листу Тајмс чије је делове пренела агенција Ројтерс.
У досијеима нема званичног објашњења инцидента који се одиграо на врхунцу затегнутости између тадашњег СССР и Запада. Борбени авиони у британским базама били су у то време у пуној приправности 24 часа у очекивању - совјетског напада.
РТВ
Ауторска права Радио Оаза 2026