Увођење рибе у исхрану беба може да смањи ризик од појаве екцема. Било која врста рибе, дата беби пре деветог месеца живота, макар то била само једна порција, може дазаштити од најчешћег дечијег кожног обољења.
Уколико се у исхрану беба уведе риба, речна или морска, без обзира на врсту, може да се смањи ризик од појаве екцема за чак 25 одсто у односу на децу која је нису јела, рекао је Бернт Алм, педијатар са Универзитета у Гетеборгу у Шведској.
"Најважнији закључак студије је да рано увођење рибе у исхрану има позитивне ефекте. Нисмо уочили везу са врстом и количином рибе. Мислимо да је у питању време када се уведе у исхрану", истакао је Алм.
Екцем или атипични дерматитис је хронично кожно обољење које се јавља код 10 до 15 одсто деце.
Може да се појави у различитом добу детињства, али је то најчешће током другог или трећег месеца, мада има случајева појављивања и одмах по рођењу.
Кожа коју захвати екцем је сува, груба, црвена, јавља се свраб и, неретко, бол, а често погађа бебе које су склоне алергијама.
Студија спроведена у Шведској је део праћења здравственог стања око 17.000 беба током дужег периода.
Научници су утврдили и да гени имају важну улогу у развоју екцема, али да дојење и држање кућног љубимца са крзном немају утицај на појаву обољења.
Риба представља важну намирницу у исхрани, али нова истраживања треба да утврде зашто, навео је Алм. Није било додатних позитивних утицаја приликом употребе рибе богате омега-3 масним киселинама, тврде стручњаци.
"Највероватније се ради о утицају на развој имуног система", додао је Алм.
На слици - Екцем се јавља на разним деловима тела, чак и на капку
Ауторска права Радио Оаза 2026