Навршава се 34 године од страдања припадника ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву, 2. и 3. маја 1992. године, када су убијена 42 војника, 71 је рањен, а 207 заробљено и мучено у логорима. После више од три деценије, подигнута је оптужница против десет лица за ове злочине. Обележавање годишњице одржава се у Источном Сарајеву и Сарајеву.
Почетком маја 1992. године, злочин над недужним војницима, официрима и цивилима на служби у ЈНА, током договореног мирног повлачења из Сарајева, починили су припадници тзв Армије БиХ, Територијалне одбране РБиХ и паравојних муслиманских формација којима су командовали предратни криминалци.
Према подацима Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица, 2. и 3. маја у Сарајеву је погинуло најмање 28 припадника ЈНА.
Центар јавне безбедности Источно Сарајево поднео је 2005. године кривичну пријаву против 15 особа осумњичених за овај злочин, али је Тужилаштво БиХ истрагу покренуло тек у новембру 2007. године.
Међународни тужилац у БиХ, Џуд Романо, донео је у јануару 2012. године одлуку о обустављању истраге.
Тужилаштво БиХ је 20. новембра 2018. године донело наредбу о поновном покретању истраге у предмету "Добровољачка", а Суд БиХ је у мају 2022. године потврдио оптужницу против десет особа које се терете за ратни злочин.
Међу оптуженима су Ејуп Ганић, као члан Председништва РБиХ, Заим Бацковић, као члан Оперативног штаба Територијалне одбране РБиХ, и Јусуф Пушина, као помоћник министра унутрашњих послова РБиХ и начелник штаба МУП-а РБиХ.
РТС
Мирном шетњом и полагањем цвијећа обиљежене 34 године од злочина у Добровољачкој улици (ФОТО/ВИДЕО)
Добровољачка, 34 године од злочина без казне над војницима ЈНА
Ауторска права Радио Оаза 2026