На данашњи дан 1999. године, убијен је Славко Ћурувија, новинар и власник "Дневног телеграфа" и "Европљанина". Ћурувија је убијен током НАТО бомбардовања, у хаустору зграде у којој је становао у центру Београда. Апелациони суд у Београду правоснажно је ослободио четворицу некадашњих радника Државне безбедности од оптужби за учешће у убиству.
Славко Ћурувија је убијен 11. априла 1999. током НАТО бомбардовања Савезне Републике Југославије, у хаустору зграде у којој је становао у центру Београда. Убице су у Ћурувију с леђа испалиле 17 метака. Ћурувију је према пресуди убило Н. Н. лице, док су му припадници Државне безбедности дали логистичку подршку. Посебно одељење Вишег суда у Београду осудило је на укупно 100 година затвора четворицу некадашњих припадника Државне безбедности због учешћа у убиству Славка Ћурувије.
Због подстрекавања на тешко убиство на по 30 година затвора поново су на исте казне осуђени су тадашњи шеф ДБ-а Радомир Марковић и шеф београдског центра ДБ-а Милан Радоњић.
Као саизвршиоци у тешком убиству на по 20 година затвора осуђени су бивши оперативац београдског центра Ратко Ромић и припадник резервног састава ДБ-а Мирослав Курак, који је у бекству, па му је пресуда изречена у одсуству.
То је друга првостепена пресуда, која се изриче пошто је прву укинуо Апелациони суд и наложио да се понови суђење, управо због прекорачења оптужнице увођењем у случај Н. Н. лица које се не помиње у оптужници. Истрага Ћурувијине ликвидације отворена је тек у јануару 2014. године, чак 15 година касније, а суђење је почело јуна следеће године.
Биографија Славка Ћурувије
Славко Ћурувија је рођен у Загребу, 9. августа 1949. године. Дипломирао је на Факултету политичких наука у Београду.
Од 1986. године, радио је у листу Борба. Почео је као коментатор, а затим је напредовао преко уредника унутрашњополитичке рубрике, до позиције главног и одговорног уредника.
Године 1994, заједно са Момчилом Ђорговићем, основао је лист Недељни телеграф, а две године после тога њих двојица су основали Дневни телеграф.
Славко Ћурувија је убијен док је био уредник и власник магазина Европљанин, који је основао 1998. године.
РТС
Ауторска права Радио Оаза 2026