Радио Оаза 88.3 FM
Недељом од 20 до 22 часова на 88.3 CJIQ FM

Протерати их из Србије

Њихов углед у светским оквирима је неприкосновен, њихова реч се слуша, а мишљење поштује. Можда би било паметно представити Жељка Обрадовића и Новака Ђоковића као амбасадоре српске кошарке и тениса пред странцима. Нажалост, од када се вратио у Србију и српску кошарку, против Обрадовића се води права мала хајка. Непрекидни су покушаји да се тај човек малтене избаци ако не из Србије, а оно макар из српске кошарке. Ђоковић је то већ доживео.

Спортисти у Србији морају да покажу да се на њих режим увек може ослонити. У супротном, чека их "топли зец". Уместо да се Обрадовић и Ђоковић као особе огромног угледа, искористе за промоцију Србије и јачање њене позиције у Европи, не само у спорту него и уопште, они се блате и понижавају. Природна последица таквог стања је нека врста "институционализације", и поделе формирањем тзв. народног покрета за државу. Тада ће, наиме, сви који нису у том покрету моћи лако да буду проглашени за државне непријатеље и народне издајнике. И сад, усред тог великог пројекта у први план после Новака Ђоковића избија Жељко Обрадовић. И ођедном, онај који је још увек главни у Србији, више није у главној улози.  А то није лако поднети. Нарочито кад сада већ бивши тренер Партизана има иза себе 20.000 пркосних и емоцијама набијених људи.

Новак се у Грчкој састао са премијером Грчке Кирјакосом Мицотакисом. Ђоковић и Мицоткис су заједно вечерали на острву Тинос, а пре тога су, на молбу српског тенисера, заједно посетили цркву Панагије (Богородице) како би се поклонили икони Девице Марије. Док премијер Грчке Киријакос Мицотакис срдачно дочекује Новака Ђоковића, у Србији се ситуација разликује. Највећи тенисер свих времена добија подршку у Атини, док у својој земљи наилази на другачији третман. Подсећања ради, Ђоковић је у немилости српских власти откако је пружио подршку студентима. Грци су, са друге стране, након успешног турнира одмах позвали Ђоковића на разговор, док у Србији, упркос деценијама доминације и освојеним титулама, нема стратешког разговора.

И дојучерашњи тренер Партизана Жељко Обрадовић, деветоструки првак Европе, подржао је студентске протесте у Србији.

- У свакој нацији су важни млади људи. Значи студенти, ђаци и ја немам никакве дилеме да им дајем подршку. Они желе да праве друштво какво они мисле и имају своје захтеве. На крају они ће бити ти који ће водити ову земљу. Апсолутна подршка јер ако не подржаваш младост и младе људе, кога ћеш да подржиш? Они имају своје идеале, боре се за њих и желим им на том путу истрају. Да дође до онога како би они желели да буде сутра и да се сви осећају пријатно. С моје стране апсолутна подршка свим младим људима који испред себе имају те узвишене циљеве - рекао је Обрадовић.

Обрадовић је за Спорт клуб рекао да у Новој години (2025) жели да "наша лепа земља Србија не буде толико разједињена. Реч патриотизам је потрошена и то од оних који највише причају о томе. Сигурно су они најмање патриоте.

Елем, зато се наше друштво дели на привилеговане и на тлачене. И не смеш ниједног тренутка да заборавиш да је у Србији само један човек за све. Ако си врхунски спортиста, да му се врхунски покораваш и да не доводиш у питање ништа што више биће ради, а биће је благородно па ће да награди или казни. Жељко Обрадовић и Новак Ђоковић то нису прихватили. Жељко Ребрача и остали јесу. Некад су владари заслужнима поклањали читава имања, са припадајућим кметовима и робовима. Додуше, није искључено да садашњи спортисти добију "на бесплатно" атрактивне локације за градњу. Тако ће неки радник увек моћи да се похвали, како је мешао малтер за тог и тог...

Директно.рс, Д. Љутић