Америчка технолошка компанија „Гугл” објавила је најновију унапређену верзију свог модела на бази вештачке интелигенције Џеминај 3 (Gemini 3) који је већ доступан у многим земљама, међу којима је и Србија. Нови модел стиже само седам месеци после верзије 2.5 и одмах улази у трку за најмоћнији доступни велики језички модел (ЛЛМ), раме уз раме са конкурентским моделима Џи-Пи-Ти 5.1 и Антропиковим моделом Сонет 4.5.
Како наводи извршни директор „Гугла” Сундар Пичај, нови модел је пројектован да разуме дубље нијансе, боље препознаје интенцију корисника и пружа резултате уз мање потребе за додатним инструкцијама. Он то описује као прелазак од „читања текста и слика” ка „читању ситуације”.
Према речима „Гугловог” руководства, Џеминај 3 доноси велики скок у резоновању, што потврђују и независни тестови.
„Гугл” наводи да више од 650 милиона корисника месечно користи Џеминај апликацију, док је 13 милиона програмера до сада користило моделе у развојним процесима.
У наредним недељама биће доступан и истраживачки оријентисан Џеминај 3 диптинк (Gemini 3 Deepthink) за претплатнике „Гугл” АИ ултра.
Уз основни модел, „Гугл” је представио и нови интерфејс за кодирање - Гугл антигревити (Google Antigravity) који може да помогне програмерима у раду и убрза развој апликација.
Танјуг
Google Unveils Gemini 3, With Improved Coding and Search Abilities
Ауторска права Радио Оаза 2026