Ове године, на Михољдан, крсну славу Бранка Ћопића, обележава се датум када је у питању наш најчитанији и најпревођенији писац у Републици Српској, чије време тек долази, 40 година од смрти великана и родољуба из села Хашани, подно Грмеч планине.
То се ове године чини на трајном објекту, бетонској бини од 50 квадрата, а испред спомен куће његовог ујака Јандрије Новаковића, која је од јесенас седиште Фондације "Бранко Ћопић" у Хашанима. О овој спомен-кући коју писац поред сеоског млина сврстава у чуда из његовог детиства, Ћопић је оставио најтрајнији запис у виду приче "Дечак са тавана", која се налази на челу другог дела његове ненадмаше звирке, "Башта сљезове боје", званог "Дана црвеног сљеза".
"Стазе" су дакле посвећене годишњици од Ћопићеве трагичне смрти о којој је Добрица Ћосић изрекао "Откад је поезије, песници се убијају и песнике убијају". Па чак и такве за које је сам писац изрекао самокритички суд "Био сам уплашено дете, идовичко, без оца".
Као такав, упркос стези режима, био је први који се побунио против наопаког титокомунизма и на крају изгубио ту неравноправну битку.
Ове године прослављамо и 75-годишњицу од узласка из штампе чувене поеме "Јежева кућица".
Што се самог програма тиче, Ћопићеве "Стазе детињства" као домаћин отвориће новоизабрани начелник општине Крупа на Уни Гојко Кличковић, после чега ће се обратити заменица министрице просвете и културе Тања Ђаковић.
Онда ће се пригодним говором обратити председнице Фондације "Бранко Ћопић" Мирјане Стојисављевић, у својсту организатора ове републичке књижевне манифестације.
Затим, на сцену ће изаћи ђаци који ће извести пригодни програм уз учешће основаца школе "Бранко Ћопић" из Прњавора, Приједора и Крупе на Уни, после чега врхунац манифестације представља проглашење победника на овогодишњем литерарном конкурсу под насловом "Један је Бранко Ћопић".
Резултати наградног конкурса на манифестацији "Ћопићеве стазе детињства":
Прву награду освојила је Валентина Прелевић, ученица 9. разреда Основне школе "Бранко Ћопић" из Прњавора, под менторством наставнице Бранке Шћеповић;
Друга награда припала је Александри Медар, ученици 8/3 разреда Основне школе "Бранко Ћопић" Приједор, под менторством наставнице Ђурђице Кончар;
Додељене су и две треће награде :
Ивани Петровић ученици 7/2, из Основне школе "Бранко Ћопић", Раковица-Београд, под менторством наставнице Милице Бијелић и Мари Војновић, која похађа 7. разред у ОШ "Бранко Ћопић" у Доњем Дубовику, општина Крупа на Уни.
Фондација "Бранко Ћопић" и ове године додељује своју највишу награду "Благодарје" појединцима и екипи стваралаца који су највише допринели афирмацији лика и дела нашег најзавичајнијег писца.
Добитници "Благодарја" за ову годину су Бранко Тошович, професор са Карл-Франц института из Граца, Антон Касиповић и ауторска екипа изложбе: "Јежева кућица - измишљање бољег света", која је организована у Београду, а коју је погледало 150.000 посјетилаца.
Затим ће бити уручена и признања појединцима - директору Основне школе "Бранко Ћопић" из Преавора, Дарију Влајићу, наставницама Ђурђици Кончар и Бранки Шћеповић и часопису "Коријени" које је своје странице отворило обимној студији о Бранку Ћопићу.
Завршницу Стаза обележиће поетски рецитал у коме учествују песници - Зоран Костић, Предраг Бјелошевић, Милан Ракуљ, Јелена Глишић и Зоран Старчевић.
РТРС
Ауторска права Радио Оаза 2026