Радио Оаза 88.3 FM
Недељом од 20 до 22 часова на 88.3 CJIQ FM

O Резолуцији о Сребреници

Јучерашњу седницу Генералне скупштине Уједињених нација о изгласавању Резолуције о геноциду у Сребреници испратили су и медији у региону.

Загребачки Индекс пише да је председник Србије Александар Вучић после седнице УН, на којој је изгласана Резолуција о геноциду у Сребреници, изјавио како је „завршио каријеру и како му многе ствари неће опростити“.

„Ја сам вечерас овде завршио каријеру. Многе ми ствари неће опростити, ово је био ексер у ковчегу. Учинио сам све, они су учинили све да нас понизе, а ми смо се уздигли у висине. Ја не могу рећи да смо победили јер су такве процедуре, али свима је јасно какав је резултат, рекао је Вучић у обраћању новинарима у Њујорку“, преноси Индекс.

Сарајевски Klix пише да је Вучић поклонио председавајућем заставу Србије, и преносе обраћање председника Србије пре гласања о Резолуцији.

„Обраћам вам се после Немачке и обраћавм вам се против резолуције што није лако. Без обзира шта учинили, они који су велики и моћни оптужиће вас да поричете велики злочин. Оптужиће вас да потцењујете. На почетку желим раскинкати ово лажно оправдање за усвајање резолуције. Ја сам се пре почетка седнице поклонио свим жртвама сукобу у БиХ, и раније сам то радио. Тешко је говорити после Немачке која је најјача земља у Европи и која верује да је њено морално право непогрешиво, казао је“, а пренео Клиџ који додаје како је Вучић покушао објаснити земљама чланицама зашто их позива да гласају против.

„Ово је исполитизована резолуција. Зашто се усваја? Немачка је говорила о појединачној правној одговорности, споменула измене Црне Горе. Ако је то тако, зашто се онда усваја резолуција? Ако говоримо о појединачној одговорности, она је већ осигурана, кроз пресуде и оптужнице. Сви они који су оптужени већ су и осуђени. Нема их у овој резолуцији, не спомињу се. Све се говори генерално. Зашто генерално? Друго питање. Говорили су о помирењу, доноси ли ова резолуција помирење? Не говорим овде, већ у БиХ? Не, уопште не. Доноси ли помирење региону? Не! Питам представника Немачке зашто су скривали све припреме за резолуцију. Када се резолуција за Руанду припремала, припремала се на транспарентан начин. Знате ли шта се десило 24. марта на Савету безбедности кад смо хтели причати о томе што је Србија бомбардована. Рекли су нам да не гледамо у прошлост. А, два дана касније смо сазнали да припремају ову резолуцију. Кад имају политичке потребе, онда могу дубоко заробити у прошлост. Коме је ово потребно? Зашто сад у овом тренутку? Зашто ти људи нису проговорили о геноциду које су починиле њихове земље. Зашто не говоре о холокаусту? Та земља која је аутор резолуције признала је холокауст овде“, преноси овај портал.

У једном од својих текстова, Слободна Босна пише „У лажи су кратке ноге: Разоткривена опасна игра Београда и Москве, ево шта су Вучић и Набензја покушали урадити у Њујорку„. 

У том тексту стоји да су на седници Вучић, и руски амбасадор при УН-у, Василиј Небензја, изнели тврђење о наводним притисцима западних земаља и процедуралним неправилностима у вези са предлогом резолуције о Сребреници.

„Вучић је оптужио Запад и УН за претње државама чланицама УН-а, док је Небензја критиковао начин на који је резолуција предложена и усвојена. Западни званичници демантују ове оптужбе, наглашавајући да се залажу за правду и помирење на Балкану“, преноси овај портал.

У другом свом тексту, Слободна Босна пише „Пљуска Вучићу директно из Београда„. 

Овај портал преноси гостовање писца и уредника Фабрике књига Дејана Илића за Н1, који је рекао да не разуме славље у Србији после свајања Резолуције, као ни све оно што су представници власти говорили последњих дана пред усвајање документа.

„Тај злочин се догодио. Ништа ми данас ново нисмо сазнали. Ништа се данас ново није догодило. Да се Србија понашала другачије. Да се, кад је доносила Декларацију о Сребреници 2010. године, заиста држала те декларације ми, вероватно, данас не бисмо имали ову резолуцију. Ова резолуција је практично дошла као нека врста опомене, пораза, како год хоћете, овом режиму који је стари, обновљени режим. То је режим из 90-их који је дошао поновно на власт 2012. и ово је порука том режиму, навео је он“, а пренела Слободна Босна.

Сарајевско Ослобођење пише да је Вучић казао како су наводне процене оних који су предложили Резолуцију биле да ће више од 110 земаља гласати за њу, а да ће суздржаних бити око 45.

„А нас је било 107 (оних који су гласали против и оних који су били суздржани). Значи њих 84 према 107 оних који нису желели пристати на њихов предлог, а не причамо о томе како се дошло до тих 84, јер би реално за Резолуцију гласало 60 и нешто, остале су притискали, рекао је председник Србије“, преноси Ослобођење.

Они додају како се Вучић захвалио свим земљама које су гласале против и биле суздржане током гласања.

Подгоричке Вијести преносе да је Вучић казао да су амандмани, за које су „неки рекли да су значајан допринос“, само допринос конфузији.

„Само су желели да сачувају свој образ овим амандманима. Тврде да овде није реч о једној нацији, једном народу…баш је реч о томе“, преносе Вијести.

Данас, М. Ч.