Радио Оаза 88.3 FM
Недељом од 20 до 22 часова на 88.3 CJIQ FM

А желе у Савет Европе

Сабор СПЦ саопштио је да је јучерашња забрана власти у Приштини њеном поглавару патријарху Порфирију да служи литургију у Пећкој Патријаршији, чиме би почело заседање Сабора, исто као када би папи било забрањено да оде у Ватикан или поглавару Цркве Енглеске у катедралу у Кентерберију.

„Ми архијереји сабирамо се једном годишње из целог света са свих континената, пролазимо многобројне границе без проблема, осим када треба да дођемо на Косово и Метохију, своје духовно огњиште“, саопштио је Сабор

хттпс://н1инфо.рс/вести/поцео-сабор-спц-у-храму-светог-саве-уместо-у-пецкој-патријарсији/

чије је заседање почело свечано литургијом у храму Светог Саве.

Како је наглашено, „ово безакоње учињено пред лицем света у часу када се власт у Приштини нада пријему у Савет Европе, бледа је слика онога што тамошња власт свакодневно чини српском народу који живи на свом вековном животном простору, на Косову и у Метохији најмање миленијум и по, о чему живо сведоче древни манастири и цркве, гробови, фреске и иконе непроцењиве вредности“.

„Указујемо свим одговорним међународним чиниоцима који имају могућност да утичу на приштинске власти да су овим актом грубо показале да за патријарха српског, епископе, свештенство и верни народ СПЦ на простору Косова и Метохије не важе међународно признате и општеобавезујуће одредбе Универзалне декларације Уједињених нација о људским правима, Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода, Међународног пакта о грађанским и политичким правима и других конвенција“, наглашено је у саопштењу.

Сабор је истакао да он „никада није био, није ни сада, а засигурно ни убудуће неће бити политичка институција, већ јесте и остаје духовна Мајка православних Срба која своју духовну мисију неометано врши у државама широм света“ и навео да СПЦ „у Србији ни у другим државама нема статус државне Цркве или политичке организације и зато се на њу не могу примењивати политичка мерила“.

Такође се каже да су власти у Приштини „покушале да понизе СПЦ“ и да међу косовско-метохијске Србе „унесу нове страхове и зебње не би ли их принудили да напусте своје светиње и домове“.

„СПЦ је свуда, а посебно на Косову и Метохији посведочила, а и данас сведочи да остаје са својим народом без обзира на насиље које се систематски и некажњено спроводи над православним Србима деценијама, а посебно од 1999. године до данас“, поручио је Сабор.

Апеловао је на „међународне органе на Косову и Метохији да учине све што до њих стоји да се престане са флагрантним кршењем људских права и основних слобода српског народа“ и истакао: „Патријарх српски и архијереји СПЦ остају са својим народом на Косову и Метохији“.

Бета