Радио Оаза 88.3 FM
Недељом од 20 до 22 часова на 88.3 CJIQ FM

После текста Муамера Бећировића објављеног 13. августа у Берлинер цајтунгу, исти лист сада објављује и реакцију Саше Динића, министра саветника у амбасади Србије у Берлину. Он, између осталог, пише:

„Уз сво дужно поштовање слободе штампе и изражавања, посебно за либералне новине као што је ’Берлинер цајтунг’, морам да признам да су изјаве и захтеви у том чланку, које се позивају на стратегију стару више од сто година и која је довела до првог великог уништења Европе у прошлом веку, са милионима жртава, у мени само изазвали страх и забринутост.“

Муамер Бећировић, истраживач историје дипломатије, као и међународне политике, у свом тексту је, наиме, написао да је „хабсбуршка балканска стратегија“ из 1910. подразумевала следеће: „Да би се Београд уравнотежио, Сарајево је требало чвршће везати за аустријски Загреб. Требало је да те две земље заједно окончају српске хегемонистичке идеје и да оснаже аустријску хегемонију у региону.“ Према Бећировићу, „немачка стратегија за Балкан морала би да се заснива на тој историји, зато што се стратешка ситуација на Балкану готово и није променила за више од сто година.“

Представник амбасаде Србије Саша Динић са своје стране оцењује да би „стварање хрватско-босанске противтеже ради трајног уравнотежења Србије на Балкану, како аутор предлаже, представљало чисту претњу за регион и његову стабилност, и осудило на пропаст сваки напор да се регион економски повеже. Такво груписање ’један против другог’ је опасно. Потребна нам је сарадња ’један са другим’“, указује Динић и наглашава: „Предлози аутора такође су противни циљевима и приоритетима ’Берлинског процеса’ који је покренут у Немачкој.“

Динић: „Немачка може да учини више за Западни Балкан“

Бећировић је у свом тексту навео и да „једина држава која би могла да уведе ред на Балкану и трајно обезбеди сопствене стратешке интересе у региону јесте Немачка. Она је далеко најважнији трговински партнер Хрватске, Босне и Србије, а и географски је удаљена свега неколико стотина километара.“ Његова теза је да је „потребна моћ, немачка моћ, да се уведе ред на Балкан. Све остало је краткорочно, средњорочно и дугорочно осуђено на пропаст.“

Динић на то одговара: „У једном је аутор у праву: Немачка може да учини више за Западни Балкан. Такође верујемо да Немачка може да преузме још важнију улогу у региону, тако што ће тамо подстицати економску сарадњу, тако што ће јасном перспективом за приступање подржати европске интеграције, а поред тога, и тако што ће односе у региону и сопствени ангажман у њему, подстицати и спроводити у складу са Повељом УН и међународним правом.“

„Стабилност и сарадња у региону Западног Балкана“, закључује Динић, „за Србију су од истог значаја као што су стабилност и сарадња у Европи за Немачку. Србија јесте и остаће поуздан партнер Немачкој. Тим партнерством може се постићи више него санкцијама, војницима, немирима и нестабилношћу.“

Изводе из текста Муамера Бећировића за „Берлинер цајтунг“ је објавио у оквиру прегледа штампе ОВДЕ

Његов текст у целини на немачком може се прочитати ОВДЕа одговор представника амбасаде Србије Саше Динића ОВДЕ.