Канада је пре неколико дана протерала кинеског дипломату Џао Веја због оптужби да је вршио притисак на канадског конзервативног посланика Мајкла Чонга, јер је овај критиковао Кину због третмана мањине Ујгура. Као одговор на то, Пекинг је прогласио „персоном нон грата” канадског дипломату из конзулата у Шангају. Канадски премијер Џастин Трудо кратко је поручио да његова земља неће бити застрашена одмаздом Кине и да ће наставити да чини „све што је потребно да Канађани буду заштићени од спољног мешања у унутрашње ствари”.
Ово би могло да изазове додатну напетост између две земље, које су већ у сукобу после хапшења директорке „Хуавеја” Менг Ванџоу у Канади 2018. године. Затим је протеран кинески магнат из Северне Америке, а касније су у Пекингу због оптужби за шпијунажу ухапшена двојица Канађана. Сва тројица су, иначе, ослобођена 2021. године.
Заоштравање односа између Канаде и Кине могло би да има озбиљне последице не само за ове две земље, већ и за глобалне међународне односе, оцењују овдашњи медији. Као велике светске силе, две државе играју важну улогу у светској политици и економији, па би њихова дипломатска криза могла имати утицај на многе друге земље и регионе.
У игри дипломатских односа, како наводи канадска штампа, „математика је често прилично једноставна - протерајте једног нашег дипломату, ми ћемо једног вашег”.
Дипломатски односи две земље су на силазној путањи пуних пет година, а кулминација заоштравања иде упоредо са захлађењем и конфронтацијом између Вашингтона и Пекинга. Према најновијим доступним информацијама, Кина тренутно има око 200 дипломата у Канади. Међутим, број кинеских дипломата може да варира у зависности од потреба и договора између две земље. Са друге стране, Канада има око 130 дипломата у Кини, распоређених у амбасади у Пекингу и конзулатима у Шангају, Гуангџоу, Ченгу и Хонгконгу.
Канада је 2019. године смањила број дипломатског особља у својој амбасади у Пекингу пошто су неки од њених дипломата били изложени необјашњивим здравственим проблемима које су неки приписали „Хаванском синдрому”. После тога, Кина је вратила део свог особља из амбасаде у Отави.
Медији спекулишу да би најновија дипломатска криза могла да има економске последице за Канаду. Прошле године је економска размена са Кином достигла историјски рекорд. Кинески увоз канадске робе порастао је за 16 одсто - на рекордних 100 милијарди канадских долара, па је Кина постала други највећи трговински партнер Канаде после Сједињених Држава.
Пекинг је прошле године укинуо трогодишњу забрану увоза репице, најраспрострањенијег канадског усева, уведену 2018. године. Кина је и велики увозник канадске поташе и пшенице, као и природних ресурса, као што је дрво, руде, минерали и нафта, док у Канаду извози разне производе, укључујући електронске уређаје, текстил и одећу. Канада је на 25. месту међу светским земљама по обиму трговинске размене са Кином.
Неки аналитичари сматрају да је напетост између Канаде и Кине део ширег сукоба између Америке и Кине. Сједињене Америчке Државе су покренуле трговински рат против Кине и оптужују је, између осталог, за крађу интелектуалне својине, што је довело до затегнутих односа између ове две велике светске силе. Кина је узвратила оптужбама да Сједињене Државе покушавају да спрече њен раст и развој.
Политика, Ненад Станковић
- Докторе, треба ми потврда да не могу да радим.
- А шта вам фали?
- Па та потврда.
Ауторска права Радио Оаза 2023