Радио Оаза 88.3 FM
Недељом од 20 до 22 часова на 88.3 CJIQ FM

На интервенцију Министарства културе и информисања, у понедељак поподне, из излога Културно-информативног центра (КИЦ) Србије у Паризу, уклоњен је артефакт који је изазвао контроверзе у српској дијаспори, али и у домаћој јавности, саопштило је Министарство културе. У излогу КИЦ-а у Паризу била је постављена скулптура Дизнијевих јунака Микија Мауса и Паје Патка, постављених у положај који асоцира на сексуални чин, пишу „Новости”. 

Непримерене фигуре постављене су испод велике фотографије Белог анђела из манастира Милешева која је и својеврсни заштитни знак ове установе.

„Не улазећи у простор слободе уметничког концепта, Министарство културе и информисања сматра да таква врста садржаја није прикладна за КИЦ у Паризу и представљање једне државе у свету”, каже се у саопштењу. 
Предметну изложбу српског савременог стваралаштва под називом 'Крај и почетак', уметничке групе 'Димензија', подржала је комисија Министарства културе и информисања која предлаже програме за КИЦ, која је радила у саставу: драматург Бобан Јевтић, историчар уметности Ана Богдановић, историчар уметности и кустос Уна Поповић, историчар Станислав Сретеновић и пијаниста Јованка Вишекруна”, наводи се у саопштењу.

Министарство културе и информисања преноси да је „комисија у својој одлуци навела: 'Пројекат има висок степен репрезентативности на међународном плану и доприноси разумевању идеје и језика савремене уметности младих аутора из Србије'“ .

„Ипак, дело о коме је реч није се налазило у визуелној документацији приложеној уз конкурсни материјал и зато одговорност за његово појављивање у излогу КИЦ Србије, припада искључиво кустосу изложбе и директору Центра”, наводи се у саопштењу. Из Министарства оцењују тај догађај као пропуст у раду кустоса изложбе и одговорних у КИЦ-у Србије и непријатним инцидентом који није требао да се догоди. 

Танјуг
Политика коментари