Један од најцењенијих и најособенијих савремених српских сликара међународне репутације Љубомир Љуба Поповић (82) преминуо је прошле ноћи после дуге и тешке болести.
Рођен је 14. октобра 1934. године у Тузли. Основну школу и гимназију завршио у Ваљеву. Студирао на Академији примењених уметности и Ликовној академији у Београду.
После првог, двонедељног боравка у Паризу, посвећеног највећим делом посетама Лувру, учествовао је у неколико групних изложби у Београду (Нови облици надреализма и релационизма, Сан и машта,...). У Паризу се дефинитивно настањује 1963. године. Упознаје Ренеа де Солијеа, који се одмах заинтересовао за његово дело и између њих двојице развило се пријатељство засновано на узајамном поштовању.
Стигавши у Париз превише касно да би упознао Андреа Бретона, а по природи и иначе независног духа, никад није припадао групи надреалиста. Упркос томе, о његовом делу писали су Ален Боске, Ален Жуфроа, Андре Пјер де Мандијарг и Патрик Валдберг, а касније и многи други аутори, међу којима Рене Етиамбл, Жан-Кларанс Ламбер, Жил Нере, Густав Рене Хоке, Жан-Кристоф Бајли, Жан-Луј Ферије, Изор де Сен Пјер, Ан Тронш, Саран Александријан, Мишел Еленбергер.
Поповићево сликарство, оквалификовано врло често и олако као „фантастично”, подробнијом анализом открива сву своју сложеност и дубину.
Слике су испуњене чудесним нестварним бићима, очима које посматрају из прикрајка, вампирушама и андроидима који бораве у испреплетаном мноштву необичних предмета, растиња и архитектуре, заједно - а једни другима непознати.
То умножавање и нагомилавање форми у суштини је врло пажљиво оранизовано, грађено често око стабилних геометријских структура.
Боје, сложене са смелошћу и суптилношћу, указују на врхунско познавање сликарског умећа, а све скупа открива човека широке културе, истанчаног познаваоца како историје сликарства, тако и историје цивилизације уопште.
Самостално је излагао у Паризу, Бриселу, Њујорку, Минхену, Женеви, Београду, Ваљеву, учествовао у великом броју колективних изложби, а о његовом сликарству је објављено више монографија, снимљени филмови, серије и телевизијске емисије.
Крајем прошле године у Галерији РТС-а приређена је његова последња велика изложба у српској престоници, коју је посетило око 20.000 људи, а РТС, „Службени гласник” и Париски круг објавили су монографију „Љуба” групе аутора.
Танјуг
Изводи из интервјуа Љубе Поповића "Код нас Црњански, Андрић, Киш, а они нама Мекдоналдс"
Видео - Време (је) за елиту: Љуба Поповић
Ауторска права Радио Оаза 2026