Радио Оаза 88.3 FM
Недељом од 20 до 22 часова на 88.3 CJIQ FM

Јапан је данас обележио 71 годину од бацања атомске бомбе на Хирошиму, а први човек тог града позвао је свет да се уједини у напору за забрану нуклеарног оружја.

Ове године, редовна церемонија одржана је неколико месеци пошто је Барак Обама био први председник САД посетио Хирошиму и одао почаст жртвама тог америчког оружја.

Око 50.000 ученика комеморације, укључујући премијера Шинзо Абеа и представнике више од 90 страних држава, одржало је минут ћутања у оном тренутку када је 6. августа 1945. године, атомска бомба пала на град, пренио је АФП.

Градоначелник Хирошиме Казуми Матсуи позвао је свет да, "уједињен и са жаром", предузме акцију за укидање атомског оружја, "тог крајњег облика нечовечности".

Премијер Абе је поновио да ће се Јапан и даље залагати за уклањење атомског оружја у свијету.

У бомбардовању Хирошиме страдало је 140.000 људи, неки одмах, а неки касније од последица повреда или радијације. Три дана доцније, на исти начин је животе изгубило око 70.000 људи у Нагасакију

Многи у Јапану сматрају да је то био ратни злочин, како због саме разорне природе атомског оружја, тако и због тога што су мета били цивили.

Обама је у мају, приликом посете Хирошими, рекао да се тим бомбардовањем свет променио и да се показало да "човечанство поседује средства да уништи себе".

Он тада није упутио извињење за бомбадовање, инсистирајући на томе да не жели да преиспитује одлуку тадашњег председника Хаија Трумана да на Јапан баци атомску бомбу.

Срна

Погледајте ВИДЕО