У видео поруци под називом "Ми смо исламски хилафет - касида" пристaлице Исламске државе означиле су Србију као центар Балкана и прву мету у региону. Након тога, како наводе, планирају да освоје и БиХ, Хрватску, Македонију и Црну Гору. Снимак је на Јутјубу објављен 10. јула. Екстремисти у снимку кроз верску песму - касиду - поручују како планирају да исламску власт прошире на цео Балкан.
После освајања Србије, наводе, планирају освајање Хрватске, Црне Горе, БиХ, Албаније, Македоније и самопроглашеног Косова.
Први стих касиде гласи: "Радујте се, Балканци, ближе вам се бољи дани, долазе вам муслимани, ми смо исламски хилафет".
"Радуј се, о ти Србија, бићеш део на исламија иако ти то не прија, ми смо исламски хилафет", прва је строфа која се односи на Србију.
Исламисти се затим кроз стихове обраћају Хрватској: "Радуј се, о Кроатија, пашће ти демократија, Божји закон, правда свима ми смо исламски хилафет."
"Радуј се, о Црна Горо, долазимо ми ускоро. Бићеш наше место ново, ми смо исламски хилафет. Радујте се Албанија, Косово, Македонија, вратићемо вам шеријат, ми смо исламски хилафет. Радује се и ти Обама победа припада нама ми смо синови ислама, ми смо исламски хилафет", део је поруке џихадиста.
Део касиде који се односи на БиХ гласи - "Босна и Херцеговина, ето вама муџахедина, пашће главе муртедина, ми смо исламски хилафет".
На снимку је ознака портала "Пут хилафета (калифата)" који је, како у заглављу почетне стране пише, "информативно-промотивни портал у циљу афирмисања Исламске државе". На њиховом Јутјуб каналу објављују се снимци који позивају на џихад и величају борбу и борце Исламске државе... ВИДЕО
РТС
Ауторска права Радио Оаза 2026