Не, не чини вам се - зима заиста може да појача апетит. Ипак, постоје неки начини помоћу којих га можемо држати под контролом.
Време напољу је застрашујуће - а храна је тако дивна! Ако се ова мисао мота по вашој глави од новембра до марта, не брините, нисте усамљени у томе. Стручњаци кажу - када се температура спусти, наш апетит може измаћи контроли.
Студије потврђују да једемо више током зимских месеци, када се просечна особа угоји најмање 0,5 kg до 1 kg. То не звучи тако страшно, али може бити незгодно када се понавља из године у годину, уколико током осталих месеци не скинемо те сувишне наслаге.
Многи људи од 50 година имају петнаестак килограма више него што су имали у средњој школи, и то су управо те зиме које су прошле.
Али шта је то у ниским температурама што нас нагони да више једемо? Ако су вам прво пале на памет празничне ђаконије, онда сте делимично у праву. Стручњаци кажу да има више фактора од којих зависи пораст зимског апетита.
Утеха у храни
Хладно је. Дани су краћи, а ноћи дуже.
Исцрпљени сте од припрема за празнике, а можда и опхрвани зимском меланхолијом. Шта год да је разлог, примећују стручњаци, тражење утехе у храни се повећава у зимском периоду. И, нажалост, ретко ко ће утеху потражити у интегралном хлебу и у шаргарепи.
Такође, када спољна температура опадне, и наша телесна температура се спушта. Зато имамо потребу да једемо намирнице које ће нас брзо загрејати. А тада нам не падну на памет салате, већ најчешће - слаткиши и месо.Дани без сунчеве светлости
Око 6% људи болује од специфичног поремећаја - депресије услед недостатка сунчеве светлости зими. То стање почиње када дани постану краћи, а нестаје у пролеће. Ове особе доживљавају и биолошке промене - недостатак серотонина у мозгу. И ако сте здрави, можете имати депресивне мисли због недостатка дневног светла - рано се смркава, самим тим више времена проводимо у кући, тако да боравак у затвореном простору чини да се осећамо изоловано, па се јавља и осећај глади.
Често смо и објективним временским условима спречени да се бавимо својим уобичајеним физичким активностима, а то такође смањује ниво серотонина.
Шта се може предузети?
* Једите здраве ужине!
* Направите зимски план активности!
* Смислите нискокалоричне "утехе" у храни!
* Боравите што више на светлости!
* Грлите се што више са драгим особама!
Лидија Новаковић
Ауторска права Радио Оаза 2026