Данас се навршава четрнаест година од великих демонстрација у Београду којима је окончана владавина Слободана Милошевића.
Демонстрације су избиле пошто је Милошевић одбио да призна резултате избора за председника СР Југославије у септембру 2000. које је изгубио од кандидата Демократске опозиције Србије (ДОС) и лидера Демократске странке Србије Војислава Коштунице.
Демонстранти су 5. октобра у Београд, на плато испред тадашње Савезне скупштине а данас Дома Народне скупштинне, стигли из читаве Србије у колонама аутомобила, аутобуса и камиона дугачким десетине километара, пробијајући булдожерима полицијске блокаде на путевима.
Већ у преподневним сатима полиција је употребила сузавац како би спречила демонстранте да уђу у зграду парламента, али безуспешно. Зграда Савезне скупштине је демолирана и запаљена, као и зграда РТС-а у Таковској улици.
Полиција је убрзо престала да пружа отпор и махом се придружила народу.
У вечерњим сатима 5. октобра 2000. грађанима се са терасе Скупштине Београда обратио нови председник СРЈ Војислав Коштуница, а наредног дана, 6. октобра, Милошевић је признао изборни пораз и честитао Коштуници.
У демонстрацијама је погинула Јасмина Јовановић из Милошевца код Велике Плане, која је пала под точкове камиона. Момчило Стакић из Крупња преминуо је од последица срчаног удара. Повређено је 65 људи.
Дачић: Пети октобар пропуштена прилика
Председник Социјалистицке партије Србије Ивица Дачић изјавио је данас да су реформе кључне за будућност те странке, али и целе земље и да је 5. октобар пропуштена прилика.
„Ја сам захвалан овима који су извели пети октобар, јер да њих није било, СПС се не би променио, а ни грађани Србије не би видели какви су ови који су дошли”, рекао је Дачић за РТС.
Он је истакао да је Србија имала много пропуштених прилика, а да је 5. октобар једна од њих и да зато овакве прилике, као што је сада случај, да постоји велики политички легитимитет и велика подршка народа влади, не треба пропустити да искорачимо далеко напред.
„Људи су жељни промена и сада је шанса за Србију, јер реформе треба да учине да ово не буде још једна пропуштена прилика”, оценио је Дачић.
Бета
Ауторска права Радио Оаза 2026