Радио Оаза 88.3 FM
Недељом од 20 до 22 часова на 88.3 CJIQ FM

Председник Србије Томислав Николић и председник ЕК Жозе Мануел Барозом констатовали да је проценат неслагања ставова Србије и ЕУ о светским дешавањима око 50%.
Председник Николић је на заједничкој конференцији за новинаре поновио да је објаснио Барозу позицију Србије о свакој конкретној тачки неслагања, чак и тамо где имамо споразум о заједничкој политици.
"Ми ће мо да размотримо да ли смо негде можда пропустили да имамо истоветне ставове"... Србија је земља која има своју политику у ту политику желимо да уклопимо у инетересе свих грађана Србје и у једну много ширу политику", рекао је он на заједничкој прес конференцији са Барозом у згради Генералног секретаријата председника Републике. Према његовим речима, разговор са Барозом је био отворен, констатовани су ставови који су јединствени, али и ставови који би могли да буду предмет разговора како би смо пронашли заједнички пут.
Србија, како је назначио, има своју политику коју треба да води у складу са интересима грађана, има пријатеље и на северу, и на истоку и на западу и на југу, али је додао и да је потребно да ту политику уклопимо у "једну ширу политику".
Барозо је истакао да верује да, уколико буде политичке воље на обе стране, Србија може да уђе у ЕУ.
Николић се захвалио председнику Европске комисије на напорима и подршци коју даје Србији на њеном путу ка ЕУ и поручио да је Барозо дошао у посету Србији - следећем члану ЕУ.

Николић је на заједничкој конференцији за новинаре са Барозом оценио и да је Сербија напредовала и зато што су сви чланови Европске комисије, први међу њима Барозо, били привржени идеји да Србија у догледно време треба да постане чланица ЕУ. Председник Републике је назначио да је помоћ коју је Европска унија пружила Србији после катастрофалних поплава показала да Србија може да рачуна на много већу европску породицу.
"Ко зна како би се ово завршило да нам многе чланице ЕУ, али и оне које то нису, нису помогле опремом коју Србија нема", рекао је он. Како је навео, са Барозом је разговарао и о донаторској конференцији на којој ће се показати солидарност према БиХ и Србији свих држава света, а уз потпуно покровитељство ЕУ и уз сарадњу Уједињених нација.
Говорећи о политичким питањима, Николић је навео да би без Србије у Европској унији будућност Западног Балкана била веома неизвесна.
Председник Еворпске комисије Жозе Мануел Барозо је изјавио да процес приступања Србије ЕУ иде добрим темпом захваљујући посвећености преговарачког тима и поручио да наша земља може да рачуна на подршку ЕУ у даљем процесу.
Говорећи о реформским програмима у Србији, председник Европске комисије је поздравио економске реформе, борбу против криминала и корупције, реформе јавне управе...
"Верујем да је то важно за српски народ независно од приступања ЕУ", истакао је он. Барозо је подсетио да је ЕУ уз Србију и у време бола и патње, и изразио саучесчхе жртвама недавних поплава.
"Пред нама је још пуно посла, али можете да рачунате на подршку ЕУ", рекао је он и подсетио да ће се 16. јула у Бриселу одржати донаторска конференција у организације Француске и Словеније, а чији је домаћин ЕУ. Барозо је истакао и значајан напредак у нормализацији односа са Косовом, што је како је нагласио, свакако веома важно.
"Очекујем да Београд и Приштина обезбеде наставак и напредак дијалога", поручио је. Према његовим речима, Србија има јединствену улогу на Западном Балкану и њено приступање ЕУ је од кључног значаја за даље проширење ЕУ у том региону.
"Дошао сам да у име ЕУ поновим да тај процес може да успе", закључио је одлазећи председник Европске комисије на крају посете Србији.
Током састанка са преседником Европске комисије, било је, како је додао, речи и о поглављима 23 и 24, борби против корупције и криминала, реформи јавне управе. Николић је додао да се разговарало и о односима са администрацијом у Приштини, о ономе што је до сада постигнуто и што би тек требало да се постигне, као и о условима имплементације Бриселског споразума.
Бета, Танјуг