Радио Оаза 88.3 FM
Недељом од 20 до 22 часова на 88.3 CJIQ FM

Пиперин, активна супстанца бибера, подиже ниво апсорпције селена, витамина Бе, бета каротена и других нутријената и убрзава енергетски метаболизам у телу
Црни бибер (Piper nigrum) је зачин који се, уз со, најчешће користи за супе, чорбе, предјела, салате, јела од меса и поврћа, зимницу… Једино су посластице „осигуране” да се овај зачин неће користити приликом њиховог спремања.
Љутина бибера потиче од пиперина, којег у зрну има између 4,6 и 9,7 одсто, док је код белог бибера тај проценат нешто већи. Арома потиче од рутондона, који може да се нађе и у другим зачинима: мајорану, оригану, рузмарину, босиљку...
Постоји неколико варијанти бибера: бели, црни, зелени, црвени. Бели има нешто блажу арому од црног бибера, а сматра се и да је здравији. Остале варијанте нису различите врсте бибера – све је то исти piper nigrum – или ољуштен (бели) или убран као потпуно зрео или, пак, незрео плод.
Баш као што је то случај са другим зачинима, и бибер има велику примену у кулинарству и у традиционалној, народној медицини. За црни бибер се каже да је делотворан против затвора, дијареје, ухобоље, гангрене, киле, проблема са срцем и варењем, уједа инсеката, несанице, болова у зглобовима, зубобоље и проблема са јетром и плућима.

Савремена медицина оваква тумачења не признаје, али постоје индикације да бибер има извесних лековитих својства. Пиперин, активна супстанца из бибера, подиже ниво апсорпције селена, витамина Бе, бета каротена, као и других важних нутријената. Пиперин подстиче термогенезу липида, убрзава енергетски метаболизам у телу и појачава производњу серотонина и ендорфина у мозгу.
Потиче из југоисточне и јужне Азије, тачније из јужне Индије, а користи се у тамошњим кухињама већ четири миленијума. Бибер је најпознатији зачин на свету и у укупној светској трговини зачинима на њега отпада 20 одсто. Највећи светски произвођач је Вијетнам, са 34 одсто укупне производње, а следе Индија, Бразил, Индонезија, Малезија, Шри Ланка, Кина и Тајланд.
Млевени бибер брзо губи арому
Због иритирајућег дејства на црева, не би требало да га користе пацијенти који су имали операције на органима за варење и особе са чиром. Бибер је саставни део многих јела и веома је важно да ли се употребљава док је свеж. Временом губи арому, па га је најбоље чувати у херметички затвореним теглицама, заштићеног од утицаја светлости, чиме ће се дуже одржати. Самлевен, брзо губи арому, па га је најбоље млети пред употребу.
Јасна Анђелковић, нутрициониста, www.nadijeti.com