Група истраживача из Савезне политехничке школе у Лозани (Швајцарска) развила је поткожни имплант који може да мери у реалном времену разне супстанце у организму (као што је глукоза-шећер) и на тај начин контролише здравствено стање.
Тај чип, представљен на европском конгресу за дизајн електронских система у Греноблу, дугачак је само 14 милиметара, а пречника само два милиметра, али има, између осталог, пет пријемника и систем за слање прикупљених података, пренели су данас француски медији. Уређај, међутим, нема батерију, а за његово правилно функционисање потребно је да пацијент носи специјални фластер на кожи, директно преко чипа, који емитује магнетно поље способно да обезбеди неопходну енергију (0,1 ват). Фластер ће служити и за пренос информација преко бежичне мреже "блутут" до "паметног" мобилног телефона или "таблет" уређаја који ће их потом преносити до лекара. Имплант би могао да буде користан не само за праћење здравственог стања пацијената оболелих од дијабетеса, већ и на пример за спречавање срчаних напада или оцењивање делотворности неке хемотерапије и самим тим одређивање адекватних доза. Он би могао да побољша квалитет живота пацијената који су данас подвргнути редовном вађењу крви.
Истраживачи се надају да ће моћи да лансирају имплант на тржиште за пет година.
Танјуг, МРС
Ауторска права Радио Оаза 2026