Радио Оаза 88.3 FM
Недељом од 20 до 22 часова на 88.3 CJIQ FM

Наслаге масноћа концентрисане само на стомаку могу да узгрозе здравље више него озбиљнији вишак килограма распоређен „равномерно“, тврде амерички стручњаци. Већи је ризик од дијабетеса и обољења срца, а сало абдомена лучи и више инфламаторних супстанци.
Здравље особа нормалне телесне масе, али са превише сала на стомаку, могло би да буде лошије него здравље гојазних особа, показали су резултати америчког истраживања. Такве масне наслаге излажу особу опасности од дијабетеса и срчаних обољења, објавила је агенција Ројтерс.
Наиме, сало на стомаку стручњаци су довели у везу са хипертензијом (повишеним крвним притиском) и вишком шећера у крви.
Резултати америчког тима стручњака могли би суштински да промене лечење кардиоваскуларних обољења. Научници су до њих дошли истражујући током 14 година око 12.800 особа просечне старости 44 године. Група стручњака предвођена професором Франсиском Лопесом-Хименесом из клинике „Мејо" у Рочестеру у Минесоти утврђивала је индекс телесне масе и однос између обима струка и бокова, што је индикатор распореда масноће у нивоу стомака.

Током испитивања уочена је већа смртност изазвана кардиоваскуларним, али и другим обољењима код особа са нормалним индексом телесне масе, али са вишком сала око стомака, него код оних испитаника са нормалном телесном тежином и без вишка сала на стомаку.
Према речима стручњака, крв после проласка кроз масна ткива у стомаку директно долази до јетре која производи једињења која повећавају отпорност на инсулин, што доводи до дијабетеса. Такође, масноће смештене дубоко у стомаку штетније су јер луче више инфламаторних супстанци.
Стручњаци због тога препоручују конзумирање мање масне хране и физичку активност, пре него строге дијете.РТС