Једно истраживање у САД показало је да људи који баш много користе мобилни телефон могу да изгубе слух.
Према истраживању, људи који користе мобилни телефон око један сат дневно теже чују високе фреквенције, поготово у десном уву, на коме углавном држе телефон. Ово се посебно примећује када покушавају да направе разлику између звукова који садрже слово "с" и "ф" односно "т" и "з".
"Када говоримо, говоримо у одређеним фреквенцијама, а самогласници су по правилу ниски. Сугласници су обично у опсегу више фреквенције и, ако имате такав губитак слуха, онда нећете чути јасно", објаснио је оториноларинголог Мајкл Хофер.
Оно што се дешава јесте да малене длаке у уву контролишу способност да човек чује, а превише буке изазива слабљење тих длачица и на крају њихово одумирање, известио је Глас Америке.
Научници су проучавали 100 људи који су користили мобилне телефоне и упоредили их са 50 који их нису употребљавали. Истраживање је трајало 12 месеци и откривено је да су особе које су користиле мобилне телефоне имале значајнији губитак слуха високих фреквенција од оних које га нису користиле
Оториноларинголози већ деценијама упозоравају да изложеност било каквом извору велике буке може да доведе до потпуног губитка слуха.
Аутори студије упозоравају кориснике мобилних телефона да пазе на прве знаке губитка слуха. Уколико осећате да вам је уво топло, пуно или запушено, одморите се од мобилног телефона. Уколико уво почне да вам звони, то је такође знак оштећења слуха.
Научници ипак кажу да је њихово истраживање прелиминарно и да ће бити потребно још времена да би се јасно установила веза између мобилних телефона и губитка слуха.
Ауторска права Радио Оаза 2026