Осим што нас боравак у стерилном окружењу чини неотпорнијим на бактерије и вирусе, научници верују да упорно чишћење просторија може довести и да смањеног лучења хормона среће, што води у депресију.
Често чишћење и спремање куће може бити повезано са повећаним присуством депресије код становништва, тврде научници. Они верују да је упорно елиминисање бактерија и вируса учинило наш имуни систем слабијим и да утиче и на функционисање мозга.
Научници већ дуже време криве превише стерилно окружење за повећан број оболелих од астме и алергија.
Стручњаци тврде да су нам неке бактерије потребне за јачање имуног система и да без њих организам постаје осетљивији на прашину и полен, што резултира алергијама.
Међутим, истраживачи данас верују да боравак у превише чистим просторијама може довести и до смањене могућности мозга да производи одређене супстанце које нас чине срећним, на пример серотонина, што води у депресију.
Они истичу да су стопе депресије много веће у западном свету него у неразвијеним нацијама, у којима је имуни систем „истрениран" да се бори са бактеријама.
Тако, један Британац од њих десет пати од депресије, док у Нигерији, од хиљаду људи тај проблем има само један човек.
РТС
Ауторска права Радио Оаза 2026