Отварањем изложби које сведоче о богатој српској државотворној традицији и одавањем поште жртвама ослободилачких ратова Србије, јуче су широм земље обележени Дан државности и Дан Војске.
Председник Владе Србије Мирко Цветковић је на Опленцу полагањем венца у крипти задужбине Карађорђевића одао почаст вођи Првог српског устанка вожду Карађорђу, чији су устаници на данашњи дан отпочели процес стварања модерне српске државе. Премијер је поручио да су енергија и снага које су устаници испољили у борби против ропства Србији потребни и данас, „али не зато да бисмо ратовали, већ да бисмо стварали бољу државу, да бисмо ушли у реформе, направили модерну европску Србију”.
Под покровитељством Владе Србије, у Нишу и Ваљеву отворене су изложбе „Српске заставе из периода Првог светског рата” и „Српске владарске инсигније”, а међу експонатима се налазе неки од највреднијих симбола српске државности – пуковске заставе, под којима је у Првом светском рату брањена и ослобађана Србија, и крунидбена опрема краља Петра Првог Карађорђевића.
У оквиру вишедневне прославе Дана државности, јуче су отворене и изложбе „Одликовања Кнежевине и Краљевине Србије” у Новом Саду и „Устави Кнежевине и Краљевине Србије” у Крагујевцу.
Поводом Дана државности, који је уједно и Дан Војске Србије, представници државног и војног врха положили су венац на гроб Незнаног јунака на Авали.
Дан државности и Дан Војске слави се на велики хришћански празник Сретење, зато што је на тај дан букнуо Први српски устанак 1804. године, а истог дана 1835. донет први Устав тадашње српске кнежевине.
Устанак је подигнут у Орашцу код Тополе, а непосредан повод била је „сеча кнезова” када су у јануару Турци погубили четири српска првака, што је изазвала силно огорчење у народу.
Одлука о подизању устанка донета је на великом народном збору у Орашцу 15. фебруара, а на чело буне против дахија стао је вожд Ђорђе Петровић од Турака назван Карађорђе (Црни Ђорђе).
Танјуг
Ауторска права Радио Оаза 2026