Покријте се. Користите лосион са високим фактором заштите од сунца. Избегавајте излагање између 10 и 14 часова. Све су то поруке које нам лекари већ годинама шаљу како би нас натерали да размислимо о опасностима прекомерног сунчања. Највише смо застрашивани раком коже. Међутим, чини се да су стручњаци само делимично били у праву.
Нова порука која стиже из Института за проучавање тумора Велике Британије је: “Не дозволите да изгорите на сунцу, али је 10 до 15 минута излагања топлим зрацима без мазања креме за сунчање заправо јако здраво”.
Откуд такав преокрет?
Одговор лежи у растућем броју људи који пати од недостатка витамина Д што резултира дечјим обољењем костију – рахитисом. Једна девојчица је недавно оболела од ове болести, наводно због тога што ју је мајка пречесто мазала кремом са заштитним фактором 50. (Више о томе прочитајте ОВДЕ)
Рахитис је био “актуелан” пре једног века у току индустријске револуције када је исхрана била сиромашна, а многи градови ускраћени за сунчеве зраке због густог смога. Ипак, до четрдесетих рахитис је готово потпуно нестао захваљујући побољшаној исхрани и додавању витамина Д у маргарин и пахуљице од житарица.
Данас се болест вратила. Званично, једно од 1.000 деце има рахитис, а 70 одсто деце млађе од 16 година има недостатак витамина Д.
Експерти упозоравају да је стално мазање лосионима за сунчање опасно и за одрасле. Осим коштаних обољења, мањак витамина Д је повезан са болестима срца и крвних судова, дијабетесом типа 2 и разним врстама канцера.
Витамин Д је кључан за апсорпцију калцијума, задржавање снажних зуба и костију, као и за функционисање имуног система. Иако се у мањим количинама добија из рибљег уља, јаја и јетре, око 80 процената телесних потреба остварује се хемијским процесима који се одвијају у току излагања коже сунцу.
Ипак, количина сунца која је потребна да се надокнади недостатак могла би бити штетна и донети вам опасност од оштећења коже.
Ево неколико савета лекара који ће вам помоћи да подигнете ниво овог корисног витамина.
1. Излажите се повремено сунцу тако што ћете прескочити наношење пудера (већина њих има заштитни фактор). Повећајте унос масне морске рибе.
2. Да ли сте знали да мањак витамина Д утиче на појаву зимске летаргије? Добро би било да у току зимских месеци повећате унос јаја.
3. Ако имате превише младежа и због тога страхујете од излагања сунцу или сте алергични на јаја, консултујте се са својим лекаром о узимању суплемента. Клинички је доказано да и “вештачки” облик витамина Д значајно утиче на повлачење свих поменутих симптома.
Дајте шансу суплементима
Раније су кориштене ињекције витамина Д за људе са озбиљним недостатком ове супстанце, али оне више нису у употреби. Сада постоје суплементи у облику капсула које би у случају мањка витамина Д требало узимати у дози од 10.000 јединица, односно 250 мцг.
Њихов главни састојак калциферол (облик витамина Д) довољно је узимати у дози од 400 јединица у случају превенције. (Нипошто немојте на своју руку повећавати унос, јер може доћи до предозирања.)
Нарочито је важно за труднице и децу да имају довољан ниво витамина Д. Зато, ако не желите да ризикујете сунчањем, најбоље је да проблем његовог недостатка решите пилулама које ће вам преписати лекар. Ако се правилно дозирају, потребно вам је свега три месеца да би постигли оптималне количине витамина Д (80 нмол/литру крви).
Б92
Ауторска права Радио Оаза 2026