Особе које редовно вежбају имају мањи ризик за прехладу, саопштили су амерички научници са Апалачиан државног Универзитета после праћења 1.000 испитаника. У просеку су телесно активне особе имале двоструко мање изгледе за прехладу, а и оне које су се разболеле су имале знатно блаже симптоме, преноси BBC.
Истраживачи у часопису "British Journal of Sports Medicine" објашњавају како телесне вежбе позитивно утичу на функцију имунолошког система и тако смањују ризик за инфекције. Према њиховим речима, за постизање оваквог ефекта није било нужно интензивно вежбање, јер се процењује да просечна одрасла особа годишње има две до пет прехлада.
У студији је утврђено да је чешћа конзумација воћа такође повезана са мањим изгледима за прехладу.
Танјуг
Ауторска права Радио Оаза 2026